Předmluva
Pohybujeme se tiše, klidní a uvolnění, modrým vesmírem. Ve stavu beztíže se touláme fantastickými krajinami Neptunovy říše, obklopeni nádherným, barevným podmořským světem v tropickém oceánu.
"Když se pod vodou poprvé nadechnete z potápěčského regulátoru, tak tento okamžik vám změní život. Je to jedinečný a uzdravující pocit, kdy nezáleží na ničem jiném kromě ticha a beztíže, které vás obklopují.
Podmořský svět také nabízí mnohem více, než co vaše oči uvidí. Všechny myšlenky a stres, které zaměstnávaly vaši mysl na povrchu, ustoupí vnitřnímu klidu se zvukem vašeho dechu a pocitem splynutí s okolní vodou.
Pro člověka je to zvláštní pocit, nechat vše plynout a přitom mít kontrolu nad svým tělem a být v harmonii sám se sebou. Kromě svobody a pocitu úžasu potápění s přístrojem také zprostředkuje vnitřní pocit úspěchu těm, kteří dobře ovládají potápěčské dovednosti. Ty promění okamžik pod hladinou v blažený zážitek bez námahy. Vyžaduje to odhodlání a praxi, ale především vášeň. Odměna je k nezaplacení, protože vás vede k lepší duševní a fyzické kontrole nad sebou samým a k objevování zcela nového světa." - instruktorka potápění s přístrojem A. C.
Spousta z nás chce uchovat tento úžasný podvodní svět na fotografiích a přivézt si vzpomínky na potápění z dovolené domů. Při fotografování a natáčení videí pod hladinou moře se ale setkáváme jak s překážkami přírody, tak i techniky.
A v tomto článku vám pomůžeme překážky překonat. Naše rady pomohou nejen při fotografování s kompaktem, ale i s natáčením videí (ať už natáčíte fotoaparátem či akční kamerou) nebo s fotografováním či natáčením pomocí mobilního telefonu.
Kapitoly
1. Slovo autorů úvodem
2. Podvodní svět, barvy a světlo
3. Vyvážení bílé barvy, červený filtr
4. Expozice, čas, clona a citlivost
5. Ostření
6. Proč pevné podvodní pouzdro
7. Výhody kompaktního fotoaparátu
8. Natáčíme video pod vodou
9. Jaký kompakt, mobil a kameru pod vodu
10. Používáme akční G7 X Mark III pod vodou
11. Používáme mobilní telefony pod vodou
12. Širokoúhlé předsádky a makro čočky
13. Blesky
14. Videosvětla
15. Údržba podvodního pouzdra
16. Výrobci podvodních pouzder, blesků
17. Odkazy, články
18. Závěr a shrnutí
Nejezdíme pravidelně na organizované zájezdy, mnohem raději cestujeme samostatně a také se samostatně potápíme během zcela obyčejných dovolených, kdy jsme přímo na místě obyvykle 14 dní, někdy i více. Prioritou je pro nás maximální kvalita potápěčských a cestovatelských zážitků a dostatek času na fotografování a natáčení pod hladinou. Pro potápění si vybíráme ty nejlepší potápěčské destinace či jinak zajímavá místa.
Nejvíce milujeme korálové útesy, jejich barvy i obyvatele a snažíme se jejich krásu zachytit ve fotografiích. Pokud už se účastníme organizovaných ponorů, snažíme se být pod vodou v co nejmenší skupině (4 pokročilí potápěči-fotografové a kvalitní průvodce s dobrou znalostí místa jsou ideální maximální počet) a déle než hodinu.
Jestliže máme kvalitní zážitky a uvidíme hodně života pod hladinou, teprve tehdy mohou vzniknout kvalitní fotografie či video. Naše ponory běžně trvají 100 minut nebo i déle a pod vodou jsme denně 5 hodin čistého času v mělké vodě na korálových útesech.
Drtivá většina našich širokoúhlých záběrů je vyfotografována bez držení či klečení na dně. Také některé makro snímky a detaily útesu jsme fotografovali volně ve vodě.
Nejdeme s proudem (nebo spíš neplácáme se v davu) tou jen zdánlivě nejsnazší cestou, snažíme se věci dělat efektivně a jednoduše, nekomplikujeme si život. Proto se věnujeme přístrojovému potápění - šetříme tím úsilí, čas i peníze, maximálně si užijeme pro nás tak zásadní momenty pod hladinou. Při ponorech s přístrojem vidíme nejvíce podvodního života a dostaneme se k němu nejblíž. Potápění s přístrojem je nejpřirozenější a nejčistší forma zážitků - zážitků spojených s úžasným cestováním a objevováním přírody pod vodou bez omezení, v klidu, beze spěchu a ve stavu beztíže. Občasně si ale i zašnorchlujeme.
Proč se věnujeme potápění s přístrojem?
Protože:
Potápění je jednoduchá a snadná fantastická aktivita, u které si neskutečně odpočineme, vidíme ve stavu beztíže úžasný podvodní svět a nádhernou přírodu, pod vodou odbouráme stres, pomalu dýcháme, meditujeme, relaxujeme a vyčistíme si skvěle hlavu. Na hodinu až dvě jsme úplně odpojení od hlučného světa nad hladinou. Aniž bychom to vnímali a nadměrně se namáhali, protáhneme si během ponoru svaly, spálíme velkou spoustu kalorií a báječně se díky pohybu ve vodě unavíme, po potápění s přístrojem se pak skvěle vyspíme.
Při potápění s přístrojem jsme se naučili lépe vnímat svoje tělo a dýchání, lépe se pohybovat ve vodě a mnohem víc vnímat krásy okolo.
Na ponoru můžeme být pod vodou s dalšími báječnými lidmi nebo jen sami v páru, a vždy jsme obklopeni překrásnou přírodou. Při potápění jsme zcela ponoření ve vodním prostředím, odpojení od hladiny a světa nahoře, moře nás konejšivě objímá, svět je pod vodou zpomalený, tropický oceán barevný, pestrý, tichý a nádherný.
Potápění není sportovní aktivita, ale cesta životem, která nás vede k neskutečně skvělým zážitkům, k objevování sama sebe i fantastické podvodní krajiny. Bez potápění s přístrojem bychom tyto životní krásné momenty pod hladinou neměli šanci zažít.
Součástí výletů a cestování za potápěním jsou nádherné jízdy lodí, návštěvy liduprázných pláží a malých tropických ostrovů, z potápěčské lodi zdarma vidíme při cestě na ponor nejrůznější ryby, delfíny nebo velryby. Z prázdných pláží u potápěčských resortů jsme si užívali parádní romantické východy a západy slunce.
Potápění s přístrojem nás naučilo nespěchat, vypnout hlavu a odpočívat. Naučilo nás věnovat se prožitku tady a teď, soustředit se pouze na přítomný moment a obdivování krásy pod hladinou.
Potápěčské zážitky nám úplně změnily život i to, jak jej vnímáme a prožíváme. Potápění s přístrojem nám také zprostředkovalo fantastické cestovatelské momenty a tropická dobrodružství, až neuvěřitelné vizuální zážitky a celkově nám ohromně zlepšilo život.
"Celý život se nadšeně věnuji šnorchlování. Přesto jsem neměla vůbec představu, o co přicházím, když se nepotápím s přístrojem. Ponory s láhví byly něco naprosto neočekávaného. Každý ponor s přístrojem byl jako objevení něčeho úplně nového. Potápění je mnohem snazší a mnohem úžasnější, než jsem si představovala a každému doporučuji to zkusit. Jako šnorchlista jsem vůbec netušila, jak je oceán krásný, rozmanitý, magický a křehký. Teď už si neumím představit se nepotápět. Potápění s přístrojem mi také velmi rozšířilo cestovatelské obzory." - potápěčka s přístrojem C. M.
"Zdálo se to tak neuvěřitelné. Můžete být pod vodou a dýchat. Především to byl ale dar času. Mohli jste skutečně zůstat a pozorovat živočichy, kteří tam byli." - Dr. Sylvia Earle o začátcích potápění s přístrojem
K napsání první verze tohoto dvoudílného článku nás v roce 2010 právě přivedl značný nedostatek informací o fotografování pod vodou, dostupných v českém jazyce. Také článků o používání kompaktních fotoaparátů coby nejlevnější možnosti fotografování pod vodou bylo poskrovnu. Jejich výhody, parametry a rady k výběru bylo třeba dohledávat na zahraničních stránkách od anglicky hovořících autorů. Podobné to bylo i s informacemi o potápění s přístrojem.
V Česku nemáme tropické moře s korálovými útesy a setkali jsme se tu proto s obrovským množstvím nesmyslů o fotografování pod vodou, o potápění s přístrojem, o úpravách fotografií, co všechno nejde a co naopak musíme. Zde je malý výčet:
V moři nejde fotografovat s kompaktem nebo bez podvodních blesků, nejde se potápět s žaketem, neměli bychom se vůbec potápět s přístrojem, protože tam nic neuvidíme (potápěči si přece bublinami všechno vyplaší)!!, do moře se jezdí zásadně organizovaně s cestovkou/potápěčským klubem nebo jen šnorchlovat do hotelu, nejde se potápět bez průvodce, měli bychom mít křídlo a technickou výstroj, potápí se vždy do hloubky, nejde fotografovat s videosvětly nebo s GoPro kamerou atd. atd.
Inspirovalo nás to k tvorbě vlastních článků, abychom s ostatními sdíleli svoje postupy, rady a informace o fotografování pod vodou a posléze také o natáčení podvodních videí. K většině těchto "nejde/měli byste" věcí a někdy až skoro pověr se věnujeme nejen v tomto článku, ale i v jeho druhé části.
Také jsme začali uveřejňovat články o cestování, zejména jak si zařídit samostatně bez organizované skupiny životní zážitek pod hladinou i nad ní, jak takové potápění vypadá a co při něm zažijete, jak správně vybrat dovolenou a kam.
Všechny věci ohledně fotografování a natáčení pod hladinou jsme si nastudovali a vyzkoušeli sami. Spoustu informací máme ze zahraničních fotografických webových stránek, bohužel vhodné podvodní fotografické kurzy a informace pro začátečníky tehdy v Česku neexistovaly.
Právě proto také získané vědomosti sdílíme prostřednictvím našich článků, videí a fotografií, aby ostatní měli snazší cestu.
Zkušenosti z některých skupinových ponorů (jako je na obrázku výše) byly pro nás hlavním důvodem, proč na ponory jezdíme většinou neorganizovaně, batůžkářsky, nepotápíme se ve větší skupině. Díky tomu máme z cestování a potápění mnohem lepší a levnější zážitky. Naše batůžkářské potápěčské dovolené stály méně než nepotápěčské dovolené s cestovní kanceláří.
Každý si totiž může koupit od cestovky drahý organizovaný zájezd za žraloky nebo někde ve skupině s průvodcem za nemálo peněz šnorchlovat - nic proti tomu, je to pěkné, ale nás svět pod vodou opravdu baví, chceme od zážitků pod hladinou víc a pokud si dovolené naplánujeme sami, vyjdou nás levněji. Proto také vybíráme spíše destinace s korálovými útesy či potápění za makro potvůrkami a jsme v mělké vodě na útesu často sami, na velmi dlouhou dobu s hejny ryb, želvami, nahožábrými plži a dalšími obyvateli tropických moří.
"Vaše pohyby by měly být pomalé a rozvážné, měli byste se ve vodě chovat jako kapustňák. Pomalý pohyb živočichy uklidňuje, zatímco trhavé a rychlé pohyby (jako se pohybuje například žralok), je přivedou k útěku a k hledání úkrytu." - fotograf a potápěč s přístrojem G. J.
Naše články o podvodním fotografování mají desetitisíce čtenářů. Původní text Úvodu do fotografování pod vodou byl několikrát aktualizován. Nyní čtete jeho poslední verzi, která prošla doplněním a rozšířením na základě odpovídání na řadu e-mailových či osobních dotazů ohledně fotografování a natáčení pod vodou i ohledně potápění a dovolených.
Rovněž jsme do článků přidali spoustu videí pro lepší názornost. Původně jsme se věnovali hlavně fotografování, ale postupně jsme si začali i natáčet. Natáčení videí nás totiž ohromně baví a je to další důvod, proč se potápět s přístrojem. Dobré podvodní video nejlépe ukáže krásu pod hladinou. Podvodní videa v článku jsme vybírali od zajímavých autorů z potápěčských kanálů.
Při tvorbě textu jsme vycházeli z našich zkušeností při potápění, šnorchlování, cestování, natáčení videí a fotografování v Karibiku, v Indonésii, na Filipínách, v Rudém a Středozemním moři.
V Rudém moři jsme se potápěli na skvělých místech jako je zátoka Abu Dabab, útes Elphinstone, zátoka Jabal al Rosas, vraky Thistlegorm a Salem Express, Gotta Abu Ramada či Bratrské ostrovy.
Veškeré informace o výběru techniky, o postupech jak dosáhnout správných barev atd. se vztahují k fotografování v moři. Fotografováním pod hladinou v lomech, jezerech, přehradách atd. se nezabýváme, přestože máme zkušenost s ponory ve sladké vodě (Miličín, Horka, Slapy, Orlík, Bořená Hora, Rumchalpa, Leštinka, Borek, Horní Cerekev atd.) včetně ponoru pod led.
Potápěli jsme se na některých nejlepších světových potápěčských destinacích - na ostrově Apo a na makro království Anilao, na Bali, na Raja Ampat, na Bonaire a na Curacao, v cenotech v Mexiku, na ostrově Gozo a na Kypru.
Od první společné potápěčsko-fotografické dovolené máme díky potápění s přístrojem skvělé fotografie - přestože jsme byli úplní začátečníci. Tehdy jsme si v praxi vyzkoušeli postupy pro fotografování ryb i makra a stále je při fotografování používáme.
Pro některé začínající fotografy může být značným překvapením, že pěkné podvodní fotografie s kompaktem lze pořídit už při první potápěčské dovolené. Po získání více zkušeností pak není problém mít více dobrých snímku jen z dopoledního potápěčského výletu například do zátoky Abu Dabbab či na útes Elphinstone. Takto pak vypadalo naše FullHD začátečnické video z Rudého moře.
Naše portfolio nyní obsahuje více než 2700 souborů (podvodní, cestovatelské, tropické a podmořský život), které se úspěšně prodávají po tisíci kusech do celého světa. Malou ukázku najdete v sekci Portfolio. Prodeje potěší, ale kromě nich je pro nás neméně důležité, že naše porfolio přináší radost i dalším lidem. Naše fotografie z prodejního portfolia viděly miliony lidí, ať už na webových stránkách potápěčských organizací či cestovek, na e-shopech s potápěčským vybavením, v palubních časopisech leteckých společností nebo na informačních webových stránkách o cestování a fotografování.
Položky v portfoliu pro nás představují fantastické zážitky pod hladinou či nad ní na skvělé dovolené a je fajn tyto zážitky sdílet s ostatními, ukázat jim krásy potápění, cestování, úžasné barvy a život pod vodou. Pokud se nám podaří některé čtenářky či čtenáře inspirovat k tomu, aby se začali potápět s přístrojem a objevovat díky tomu více svět pod hladinou, tím lépe. Čím více lidí uvidí díky naším fotografiím a článkům tyto krásy, tím větší je šance, že se začnou potápět a cestovat. Čím více lidí se potápí a utrácí peníze za zážitek pod hladinou, tím větší je šance, že snad v budoucnu život v oceánech nezmizí.
Porfolio nám již také kompletně zaplatilo náklady na potápěčské licence a výstroj, na cestovatelskou výbavu i veškerou podvodní a nadvodní fototechniku i příslušenství.
Nyní nám pasivní příjem z portfolia zajišťuje nákupy letenek, obnovu fotografické výbavy a servis potápěčské výstroje. Tohoto úspěchu jsme dosáhli díky potápění s přístrojem a ponorům jen ve dvojici či v malé skupině do mělké vody, díky tomu že pod vodou plaveme velmi pomalu a v trimu, dále díky dobrému plánování potápěčských dovolených, výběru zajímavých potápěčských lokalit a baťůžkářskému stylu cestování za potápěním.
Další informace o nás najdete v sekci Autoři.
Fotografujeme kompakty Canon Powershot řady G a občasně používáme také kamerku GoPro. V článku se proto věnujeme hlavně používání kompaktních fotoaparátů. Kompakt představuje nejlevnější vstupenku do světa podvodní fotografie, náklady na jeho pořízení jsou výrazně nižší než u zrcadlovkek či bezzrcadlovek. Vždy se pro fotografování snažíme používat jednoduchou techniku, jednoduché postupy, snímky upravujeme v běžně (i zdarma) dostupných programech. Stejně jednoduché jsou i naše rady a informace k přístrojovému potápění. Na ponory si bereme obyčejné potápěčské vybavení.
S kvalitním kompaktem se snadno začíná fotografovat, snáze se s ním pracuje, umožní vám pochopit základy fotografování, dobře se s ním cestuje i na vzdálené exotické lokality. Kompakty také umožňují jednoduše natáčet skvělá videa, která pak výborně doplňují fotografie.
Začátečníci si tak s jedním fotoaparátem mohou vyzkoušet fotografování i natáčení videí. Ne úplně každý kompakt je ale vhodný pro fotografování či natáčení pod vodou. V článku najdete rady, jaký konkrétní kompaktní fotoaparát koupit.
Proto také vznikl tento text jako souhrn základních informací, rozdělených do dvou částí, jak s fotografováním pod vodou začít. První část se věnuje barvám a světlu, vyvážení bílé barvy pod vodou, expozici, ostření a fotografické technice. V druhém dílu pak najdete informace o nejčastějších chybách v podvodní fotografii, o potápění a pohybu pod vodou, o využití přirozeného světla, o kompozici a úpravách snímků. Nechybí doporučená literatura, e-shopy a odkazy.
Najdete zde také informace o plánování ponorů, jak vůbec s potápěním s přístrojem začít a proč. Na některých potápěčských lokalitách jsme i šnorchlovali a mohli tak zážitky ze šnorchlování porovnat se zážitky z potápění. Šnorchlování je krásné, ale rozhodně to není náhrada za ponory s přístrojem. Víme také, jak náročné je něco vidět a vyfotografovat pod vodou na nádech a jak nedává smysl se v moři s fotoaparátem tímto způsobem pohybovat.
Čím pomaleji plavete, tím více pod vodou uvidíte!
Někteří lidé nechápou, proč se potápět s přístrojem a proč za potápění platit - je to právě proto, abyste měli skvělý zážitek pod hladinou, abyste viděli co nejvíce. Nezapomeňte - peníze za ponory s přístrojem pomáhají chránit přírodu a zajišťují, že pod vodou zůstanou živé korálové útesy, ryby nebo celé ekosystémy. Více času s láhví vzduchu pod hladinou znamená více příležitostí k fotografování a více skvělých zážitků.
Mnohem důležitější než fotoaparát je pod vodou to, jak využijete přirozené světlo nebo jak scénu nasvítíte umělým světlem - a potápění s přístrojem vám umožňuje maximálně využít přirozené světlo i co nejlépe používat blesky či videosvětla.
Potápění s přístrojem vám také umožnuje se pomalu a co nejvíce přiblížit k životu pod hladinou, věnovat se jeho pozorování desítky minut. A umožnuje vám nepřerušovaný dlouhý pobyt ve světě ticha, v módu levitace ve stavu beztíže, relaxaci v klidu - tyto zážitky nejde ničím jinak nahradit a proto potápěčům nevadí platit za ponory, výstroj a kurzy.
Část rad na internetu vůbec neřeší požadavky běžného uživatele - začátečníka a týká se používání a nákupu drahého systémového fotoaparátu s výměnnými objektivy s dvojicí externích podvodních blesků. Je to velmi rozšířený omyl, že pro podvodní fotografování potřebujete velmi drahý fotoaparát. Pořízení takovéto profesionály používané sestavy je ale pro začátečníka, nejen z finančních důvodů, problematické.
Je třeba se naučit fotoaparát nastavit a používat, s velkým fotoaparátem mohou být začátky obtížné. Důležité jsou hlavně praktické zkušenosti pod vodou, musí vám tak zbýt i peníze na cestování a potápění. Je třeba se nejprve naučit pracovat s přirozeným a umělým světlem, upravovat snímky v počítači. Velmi důležité je vyvážení bílé barvy, určující zobrazení barev ve fotografiích. Překvapivě tuto v podvodní fotografii zásadní věc ve spoustě článků a rad nenajdete.
Pokud se naučíte dobře základy, zvládnete pak vyfotografovat krásné snímky i během jediné potápěčské dovolené za rok. Nemusíte se pro dobré snímky potápět desetiletí a mít obrovskou praxi. Prohlédněte si pro inspiraci naše galerie. Také si nemusíte pořizovat drahou potápěčskou výbavu. Pro potápění v tropických mořích naprosto vyhovuje i obyčejná potápěčská výstroj.
Voda je kapalina cca 800x hustší než vzduch a světlo i barvy se tak chovají jinak. 1 metr pod vodou, který urazí světlo, odpovídá přibližně 800 metrům vzdálenosti na souši. Předměty vzdálené od fotoaparátu několik metrů budou proto díky hustotě vody neostré, zamlžené, bez kontrastu a barev. Pokud připlavete blíž, najednou vidíte věci barevnější a ostřejší. Základem v podvodním fotografování je tedy snímat co nejvíce zblízka (ostření u kompaktu nezapomeňte přepnout na režim Makro), zmenšit tím hustou vrstvu vody s nečistotami mezi fotoaparátem a snímaným předmětem.
Intenzita světla se postupně pod vodou mění - s přibývající hloubkou se množství světla zmenšuje. Množství světla také omezují nečistoty, zvlněná hladina nebo silné mraky stínící slunci. V hloubce 10 metrů již může být jen cca 30 % světla, které prošlo hladinou. Postupně tak dochází ke ztrátě barev pod vodou, tento úbytek přibližně ukazuje následující obrázek.
Pokud jste tedy 8 metrů hluboko a díváte se na útes vzdálený rovněž 8 metrů, nevyfotografujete červenou barvu. Světlo k vám musí urazit celkovou vzdálenost 16 metrů a červená barva tak bude ve snímku chybět.
Mozek navíc při ponoru automaticky "upravuje" scénu, kterou vidíte a sníží množství modré barvy. Úbytek barev proto pod vodou tolik nevnímáme.
Fotoaparát ale díky odlišnému chování světla ve vodě barvy sám nevidí a automaticky do snímku nezachytí. I když očima sledujete fantasticky barevný svět, fotoaparát toho sám moc nezmůže.
1. Pod vodou dochází postupně ke ztrátě barev, jako první se ztrácí červená.
2. Úbytek barev pod vodou nevnímáme tak silně jako fotoaparát, mozek nám upravuje scénu viděnou očima.
3. Čistá voda propustí nejvíce světla.
4. Sluneční paprsky nejlépe prochází klidnou hladinou, když je slunce vysoko na obloze. Toto přímé světlo vytváří silný kontrast a tmavé stíny, nazýváme ho tvrdým světlem.
5. Šikmé sluneční paprsky ráno nebo večer vytvářejí po průchodu klidnou hladinou měkké světlo, paprsky jsou nejlépe viditelné v malé hloubce. Toto rozptýlené světlo nevytváří silný kontrast, méně zdůrazní detaily a stíny.
6. Počítá se celková vzdálenost, kterou světlo urazí od zdroje k fotografovanému předmětu a zpět do fotoaparátu.
7. Při fotografování pod vodou využíváme následující zdroje světla: přirozené světlo, umělé světlo (blesk či videosvětlo) nebo kombinaci umělého a přirozeného světla. Nasvícení umělým světlem je třeba používat citlivě. Umělé i přirozené světlo musí být ve snímku sladěno, musí se doplňovat.
Termín vyvážení bílé barvy označuje způsob zobrazení barev ve fotografiích. Bílou barvu vidíme vždy jakou bílou, bez ohledu na to, zda je nasvícena sluncem, zářivkou nebo žlutou žárovkou. Fotoaparát ale často vyvážení bílé přesně neodhadne, nevidí barvy tak jako člověk a nedokáže si poradit s odlišnými světelnými zdroji. Proto jsou v jeho nastavení různé předvolby (automatické vyvážení bílé, denní světlo, stín, žárovka, zářivka atd.).
Bohužel toto nastavení vyvážení bílé pod vodou díky odlišnému chování světla nefunguje. Fotografie pod hladinou tak velmi často mají modrý nebo nazelenalý barevný nádech. Abychom dostali správné barvy, je třeba vyvážení bílé upravit v počítači. Někdy je třeba vyvážení bílé částečně nastavit již pod vodou pro co nejlepší výsledek při následné úpravě - důležité je to u videa, kde na rozdíl od fotografie ve formátu raw nemáte takový prostor na úpravy barev. Pokud také upravujete větší množství fotografií, hodí se mít lepší barvy a s každým snímkem tak budete mít méně práce.
V této souvislosti je často zmiňováno ruční vyvážení bílé. Fotoaparátu ukážeme bílou či šedou barvu (nejčastěji psací destičku či speciální destičku) a nastavíme tak barvy. Tento postup může být v závislosti na fotoaparátu poměrně zdlouhavý. Ruční vyvážení bílé navíc někdy nemusí samo o sobě stačit pro pěkné barvy a pro pěkné podání modré vody v pozadí snímku. Pokud ale nemáte červený filtr, doporučuje se jej ale používat, barvy pak doladíte v počítači.
Naším cílem tedy je fotoaparátu s vyvážením bílé pomoci, kromě ručního vyvážení můžete použít režim podvodního vyvážení bílé (bohužel nyní již podporován pouze u starších fotoaparátů) nebo červený filtr. Výrazně lepší výsledky také dostanete při fotografování se sluncem v zádech. Toto je velmi důležité nejen pro fotografování v mělké vodě s přirozený světlem, ale i pro natáčení videa.
Pod termínem podvodní vyvážení bílé barvy se skrývá zvláštní režim vyvážení bílé, který funguje jako červený filtr a potlačuje modrou barvu. Provádí pod vodou tedy něco podobného, jako mozek se scénou viděnou očima. Fotoaparát díky potlačení modré zachytí pod vodou ostatní barvy lépe a máte více prostoru pro jejich úpravu v počítači.
Můžete tak při fotografování v mělké vodě (přibližně od hloubky 3 metrů) jen s kompaktem dosáhnout nádherně barevných fotografií. Důležité je fotografovat se sluncem v zádech. Na rozdíl od barevného filtru režim podvodního vyvážení bílé nesnižuje množství světla jdoucího do objektivu, dá se použít i s videosvětly či bleskem. Jednoduše jej zapnete nebo vypnete v nastavení fotoaparátu.
Tento režim mají nejlépe naprogramovány starší kompakty Canon, u některých modelů je má pravděpodobně také Fuji, Sony nebo Olympus. Ve většině ostatních fotoaparátů včetně nových modelů Canon tuto fantastickou funkci bohužel nenajdete.
Je třeba toto zkontrolovat - například v menu fotoaparátu nebo pod tlačítkem WB - White Balance, tento mód může být pod ikonou rybičky jak je ukázáno výše. Případně se podívejte na podrobné technické specifikace například na oficiální stránce výrobce nebo v manuálu. V anglické verzi specifikací hledejte položku White Balance - Underwater.
Bohužel i Canon již přestal do svých fotoaparátů režim podvodního vyvážení bílé barvy nabízet. S novým kompaktem G7 X Mark III jsme proto v moři na Rhodosu vyzkoušeli ruční posun barev - tyto pokusy probíhaly v mělké vodě při šnorchlování.
Přes tlačítko Q Set (uprostřed kruhového ovladače na fotoaparátu) se dostanete do nastavení:
1. zvolíte AWB - automatické vyvážení bílé
2. tlačítko Menu
3. zobrazí se barevný terčík pro nastavení posunu barev, bod nastavení je posunut mírně vpravo z předchozího nastavování (pokud jste toto zatím nepoužili, bude bod nastavení ve středu)
4. bod nastavení posuňte zcela dolů do pravého spodního rohu mezi červenou a fialovou. Vyzkoušejte pod vodou s tímto nastavením fotografovat a případne upravte posun barev dle potřeby. Místo automatického vyvážení bílé (AWB) lze zvolit i režim denní světlo a provést posun barev. Na displeji pak uvidíte, jak vaše fotografie budou vypadat. Pokud jste v mělké vodě brzo ráno, mohou být fotografie s tímto nastavením až příliš do červena, v takovém případě posuňte bod nastavení jen mírně doprava dolů.
Dvojice obrázků s čísly a symboly ukazuje celý postup posunu barev vyvážení bílé:
Zde je výsledek:
Pokud váš fotoaparát nemá režim podvodního vyvážení bílé barvy a nejste spokojeni s ručním posunem barev, můžete mu pomoci k lepším barvám používáním červeného filtru. Ten našroubujete nebo nacvaknete na podvodní pouzdro, případně se u objektivů typu rybí oko vkládá do slotu na konci objektivu.
Filtr poskytuje výborné výsledky v čisté vodě s dostatkem slunečního světla. Používejte jej až od hloubky cca 3 - 4 metrů, při fotografování se sluncem v zádech bude fungovat nejlépe. Do modré a mírně nazelenalé vody se používají červené filtry, do silně zelené vody fialové.
U levných fotoaparátů bez rawu a režimu podvodního vyvážení bílé je červený filtr často jedinou možností, jak v moři vyfotografovat snímky s pěknými barvami. Při koupi filtru dávejte pozor. Na trhu jsou běžně k dostání červené filtry pro fotografování na suchu. Tyto filtry nejsou vhodné pro snímky pod hladinou, silně totiž ztmavují fotografovanou scénu.
1. Automatické vyvážení bílé, Canon G7 X Mark III
2. Posun barev u automatického vyvážení bílé dle kapitoly 3.2, Canon G7 X Mark III
3. Červený Magic Filtr, průměr 67 mm, Canon G7 X Mark III
4. Podvodní režim vyvážení bílé, Canon G16
Srovnání barev výše ukazuje, že nejlepších výsledků v hloubce 3 a více metrů dosáhnete s Magic Filtrem, dále si dobře vede podvodní režim vyvážení bílé ze stařičkého Canonu G16. Při fotografování na hladině se šnorchlem filtr kupovat nemusíte, zde by byl obraz příliš do červena. Režim podvodního vyvážení bílé není tak silný jako červený filtr, fotografie tedy vyžadují úpravu barev.
Podvodní režim vyvážení bílé barvy nebo červený filtr ale dokáže barvám pomoci pouze v případě, že jsou v mělké vodě ještě zachovány. V hloubce budou barvy velmi vybledlé či budou chybět úplně a nedostatek světla způsobí, že se snímek může rozmazat.
Použitím blesku či světel scénu nasvítíte a tím barvy oživíte, zároveň dodané světlo pomůže fotoaparátu zachytit ostrou fotografii. Pokud se potápíte v noci, není nutné červený filtr či vyvážení bílé řešit. Jediným zdrojem světla budou vaše podvodní blesky či videosvětla a barvy tak budou zachyceny správně.
Odpověď je jednoduchá - vždy fotografujte do rawu, barevný nádech u podvodních fotografií tak snadno odstraníte. V případě úpravy vyvážení bílé v jpeg souboru se můžete setkat s barevnými artefakty či šumem, některé fotografie nemusí jít upravit vůbec. V rawu přitom taková úprava může být zcela bez problémů, dokážete tak dostat snímky shodující se s obrazem viděným očima.
Raw obsahuje mnohem více obrazových dat než komprimovaný jpeg (stačí porovnat velikost obou souborů). Bezztrátové uložení dat v rawu dovoluje provádět úpravu jasu, barev, vyvážení bílé nebo kontrastu bez ztráty kvality, ve větším rozsahu a opakovaně. K již upraveným snímkům se tak můžete později vrátit a úpravu provést znovu zcela jiným způsobem. Nezapomeňte, že u videa budete mít stejné problémy s úpravou barev a vyvážení bílé, jak u fotografie v jpeg, video není natáčeno v rawu.
1. V mělké vodě za dostatku světla barvy pod vodou jsou. Nemusí být ale zobrazeny ve fotografii dobře, protože fotoaparát nesprávně vyváží bílou barvu. Nastavení bílé můžeme provést již při fotografování, kdy bílou ručně vyvážíme pomocí šedé či bílé destičky před fotoaparátem. Výborně se pro tento účel pod vodou hodí psací destička nebo speciální fotografická tabulka, je ale třeba mít na vyvážení dostatek času. Pokud měníte hloubku o cca 3 metry nahoru nebo dolů, změní se množství světla a ruční vyvážení bílé je třeba zopakovat. Tato metoda nemusí vždy zajistit dobré barvy ani správný odstín modré v pozadí snímku. Snímky také mohou více šumět - se šumem a doladěním barev si ale poradíte při úpravě snímků v počítači.
2. V mělké vodě je možné fotoaparátu s vyvážením bílé pomoci použitím červeného filtru. Tímto se odfiltruje modrá a ve fotografii budou lépe zaznamenány ostatní barvy. Pokud nebudete fotografovat příliš hluboko a budete mít slunce v zádech, budou barvy po úpravě vyvážení bílé v počítači krásně zobrazeny. Červený filtr je možné použít téměř k jakémukoli fotoaparátu, nedá se ale vždy kombinovat s podvodními blesky. Výsledné barvy ve fotografii či videu se mohou lišit dle odstínu filtru a výrobce fotoaparátu. Tato metoda je snazší na používání než bod 1. V zelené vodě je lepší použít fialový filtr místo červeného.
3. V mělké vodě můžete fotoaparátu s vyvážením bílé pomoci použitím speciálního režimu Podvodní vyvážení bílé barvy (starší kompakty Canon, Fuji, Sony či Olympus). Tímto se odfiltruje modrá a ve fotografii budou lépe zaznamenány ostatní barvy. Po úpravě vyvážení bílé v počítači budou barvy budou v hotovém snímku krásně zobrazeny. Podvodní vyvážení bílé je možné použít i ve větší hloubce v kombinaci s umělým světlem (podvodní blesky či videosvětla). Tento režim neomezuje na rozdíl od červeného filtru množství světla jdoucí do objektivu. Je velmi snadno použitelný, fotografování s ním je jednodušší než metoda č. 1 i 2. Naše podvodní fotografie a videa z Canonu G16 jsou výhradně pořizovány s tímto režimem. S nejnovější fototechnikou Canon již musíte použít červený filtr nebo zkusit posun barev (viz část 3.2).
4. Hlouběji již budou barvy vybledlé. Částečně je fotoaparát dokáže zachytit a snímek bude ostrý. Použitím světla či blesku ale barvy oživíte a budou vypadat lépe. Je třeba svítit silným bleskem, aby umělé světlo překonalo zbytkové přirozené světlo z hladiny. Čím silnější a kvalitnější blesk či videosvětlo použijete, tím lépe budou barvy zachyceny. Při používání blesků a videosvětel v hloubce můžete nastavit vyvážení bílé na AWB.
5. V hloubce je nedostatek světla a rozmanité barvy korálového útesu zde nevyfotíte. Snímek se nedostatkem světla rozmaže, je třeba scénu nasvítit bleskem či video světlem. Hlídejte si proto hloubku, ve které fotografujete. Chybějící barvy odfiltrované silnou vrstvou vody a rozmazaný snímek v počítači upravit nedokážete.
6. V hloubce je možné fotografovat jeskyně, skály, vraky nebo velké živočichy bez blesku. Tímto způsobem můžete fotografovat i paprsky světla pronikající skrz hladinu, do jeskyní atd. Převodem v počítači je potom možné snímek také upravit jako černobílý. Nebo snímek vyfotíte proti světlu na hladině jako tmavou siluetu s modrou vodou v pozadí.
V mělké i hluboké vodě nemusí fotoaparát vyvážení bílé zaznamenat zcela správně. V počítači pak bude třeba snímek upravit a bílou barvu vyvážit dodatečně, nejlepších výsledku dosáhnete při úpravách formátu raw. Tato úprava je nutná i při fotografování s bleskem či videosvětlem.
Čím lépe fotoaparát zvládne barvy zachytit (pomocí filtrů či podvodního vyvážení bílé), o to méně práce pak se snímky nebo videem při úpravách bude. Použitím manuálním režimu nebo alespoň priority clony zajistíte, aby fotografie nebyla příliš tmavá či světlá. O to lepší výsledné barvy včetně modrého pozadí pak dostanete.
Poznámka: konkrétním úpravám fotografií a odstranění barevného nádechu se věnujeme v samostatných článcích o úpravě rawu a úpravě jpg souborů.
Nezbytnou součástí fotografování pod vodou je i porozumění tomu, jak fotoaparát měří světlo, jaké hodnoty na něm nastavit a co vám ukazuje na displeji. Pokud si nejste jistí, co čas, clona nebo další zmiňované termíny znamenají, doporučujeme tyto věci nastudovat. Výborně vám může ve studiu pomoci seriál Fotíme s Koalou z digimanie.cz, odkaz na něj najdete na konci článku. Pokud nevíte, jak se co nastavuje a co jaké ikonky znamenají, pomůže vám manuál k vašemu fotoaparátu.
Množství světla dopadající na snímač ovlivňují 3 veličiny - Čas, Clona a Citlivost (ISO). V manuálním režimu si tyto hodnoty nastavujete sami podle toho, co fotoaparát naměřil, jak vypadá histogram, kolik je světla a jak chcete snímek vyfotografovat. Ručním nastavením hodnot clony, času a ISO přímo určujete, jak má fotografie vypadat.
Pokud jejich nastavování necháte zcela na automatice, fotoaparát se snaží nastavení nějak odhadnout podle toho, jak byl naprogramován pro práci na souši. Pod vodou tak tyto hodnoty většinou nastaví chybně a výsledná fotografie příliš dobře nedopadne.
Měření expozice znamená způsob, jakým fotoaparát měří světlo a jak tmavá či světlá má fotografie být.
Pro širokoúhlé záběry používejte v podvodní fotografii celoplošné měření se zdůrazněným středem. Fotoaparát měří úroveň světla tak, aby předmět ve středu snímku byl správně světlý ve vztahu ke středně šedé barvě.
Pro makro lze někdy použít bodové měření, kdy fotoaparát měří světlo pouze v jednom bodě a zbytek snímku nechává být. Bodové měření je spojeno s bodem ostření. Kam fotoaparát u makra ostří, tam měří množství světla. U makra lze volit měření expozice dle situace a dle potřeby střídat bodové a celoplošné měření se zdůrazněným středem.
Pokud používáte režim Program nebo Priorita clony, můžete funkcí Korekce expozice fotoaparátu říci, že má snímek zesvětlit nebo ztmavit. To se hodí zejména v případě, že fotoaparát pod vodou expozici netrefí správně. U manuálního režimu máte expozici plně pod kontrolou a změnou hodnot clony, času a ISO měníte množství světla jdoucí do fotoaparátu. Fotoaparát vám pomocí histogramu na displeji ukazuje, jaké množství světla vidí a jak přibližně bude snímek vypadat.
Termínem čas je myšlen časový úsek, po který je světlo zachyceno snímačem fotoaparátu. Hodnota času slouží ke zmrazení pohybu (použijeme rychlý čas) nebo naopak k jeho rozmazání, kdy v nedostatku světla fotíme dlouhým časem. Čas se označuje v sekundách, rychlé časy v setinách sekundy.
Pod vodou je světla málo a hodnotu času tak musíte hlídat, jinak se vám rychleji plavající živočichové rozmažou.
Pro zachycení pohybu použijte dostatečně rychlý čas, například 1/160 nebo 1/250 sekundy. I velmi rychle plavající ryby budou ostré. Pozor ale na to, aby na ně fotoaparát stihl zaostřit.
Nehybné scény jako jsou vraky můžete fotit delším časem. Dostačuje 1/60 nebo 1/40 sekundy i delší čas. Musíte být skvěle vyvážení a bez pohybu viset ve vodě, jedině tak udržíte fotoaparát v klidu. Kvalitní stabilizace je velmi důležitá a může hodně pomoci.
Clona jsou lamely, které se otevírají nebo zavírají v objektivu a propouštějí tak na snímač určité množství světla. Označuje se písmenem f. Clona zároveň ovlivňuje hloubku ostrosti, tedy jak velká bude zaostřená část fotografie. Dále ovlivňuje celkovou ostrost snímku. Přicloněný objektiv bude mít lepší kresbu.
Pokud ale cloníme moc, projeví se tzv. difrakce, kdy je snímek neostrý vlivem rozptylu světla v malém otvoru clony. U kompaktů s malým snímačem se cloní méně, u velkého snímače více pro dostatečnou hloubku ostrosti. Necloníme tedy zbytečně moc, ale pouze tak, aby byl snímek nebo jeho část optimálně ostrá.
U kompaktu na široké záběry cloníme přibližně na f4 až f5.6. V případě použití širokoúhlé předsádky i více, abychom měli ostré rohy.
Pro makro záběry u kompaktu cloníme většinou od hodnoty f5.6 až f7.1 abychom měli dostatečnou hloubku ostrosti. Při nastavení nízké clony je u makra hloubka ostrosti malá, stačí pak malý pohyb a fotoaparát zaostří mimo.
Termín citlivost znamená zesílení signálu ze snímače a označuje se ISO. Zesílením signálu dochází ke zvýšení šumu. Na nejnižší ISO bude fotografie nejkvalitnější s nejvíce detaily a minimálním šumem. Na nejvyšší ISO moc detailů nebude, fotografie bude hodně zrnitá a také barvy budou horší.
ISO nechávejte na nejnižší hodnotě pokud fotografujete v dostatku přirozeného světla nebo u makro snímku svítíte silným bleskem.
Hodnotu ISO zvyšte v případě, že je snímek moc tmavý a nejste schopni udržet dostatečně rychlý čas, aby se fotografie nerozmazala. S rozmazaným snímkem toho moc neuděláte, šum na vysoké ISO se ale dá v počítači částečně odstranit. Vyšší hodnota ISO také umožní nastavit vyšší clonu pro lepší hloubku ostrosti u makro záběrů.
V přirozeném světle většinou můžete fotografovat v režimu Priorita clony s pevně nastavenou hodnotou clony a ISO. Fotoaparát si tak jen dopočítává hodnotu času. Podle potřeby hodnotu clony a ISO pod vodou měníte, případně používáte korekci expozice pro dosažení správně exponované fotky. Pokud je na to prostor a dostatek času, tak můžete použít i manuální režim.
Když je méně světla, rovnou před vstupem do vody nastavte ISO 200 či vyšší. Fotoaparát pak nenastavuje delší časy, při kterých by se mohla projevit pohybová neostrost u rychleji plavajících živočichů.
Pro snímky s umělým světlem (blesk či videosvětlo) doporučujeme použít manuální režim. Všechny hodnoty včetně síly blesku si nastavíte ručně.
V širokoúhlém záběru ovlivňuje nastavení ISO a clony celkové množství přirozeného a umělého světla, tedy jak popředí osvětlené umělým světlem tak i pozadí snímku s přirozeným osvětlením. Nastavení síly blesku pak určuje nasvícení popředí. Nastavením hodnoty času pak ovlivňujete pozadí snímku. Rychlý čas jako je 1/250 sekundy znamená tmavou vodu, pomalejší čas jako je 1/100 sekundy světlejší vodu v pozadí.
Při fotografování makro záběrů nastavte vyšší clonu. Díky vyššímu zaclonění pak již v hloubce do fotoaparátu nejde žádné přirozené světlo a jediným světelným zdrojem je blesk nebo videosvětlo. Nastavení clony a ISO tak ovlivňuje jen umělé světlo, nastavení síly blesku pak nasvícení fotografie. Hodnota času ovlivňuje pouze zmrazení pohybu, rychlejší čas zároveň pomáhá proti rozmazání snímku pokud nejste úplně v klidu.
Pozor na to, že v mělké vodě i při vysoké cloně může makro záběr ovlivnit přirozené světlo a musíte tak nastavit rychlý čas.
Hodnoty času, clony a ISO se snažte nastavovat tak, abyste fotili na nízké ISO a s dostatečným časem pro zmrazení rychlejšího pohybu. U kompaktního fotoaparátu není třeba tolik clonit pro dostatečnou hloubku ostrosti, nenastavujte proto clonu zbytečně vysoko. Pamatujte, že clona, čas a ISO fungují dohromady, takže nastavením vysoké clony s nízkým ISO vám vyjde delší čas a fotografie se pak mohou rozmazat.
Některé fotoaparáty umožňují uložení uživatelského nastavení jako profil C1, C2 ap. Do těchto profilů si můžete uložit hodnoty pro širokoúhlé záběry a pro makro záběry. Pod vodou pak můžete podle potřeby jednoduše mezi těmito profily přepínat.
Není třeba vždy přesně nastavovat doporučené hodnoty, důležité je, jak snímek chcete vyfotit vy a také kolik je pro fotografování světla.
Používejte celoplošné měření expozice se zdůrazněným středem pro širší záběry. Pro makro záběry lze kromě celoplošného měření se zdůrazněným středem často využít i bodové měření.
Při fotografování ryb foťte dostatečně rychlým časem, snímek pak nebude rozmazaný.
Nastavení rychlého času také pomáhá proti roztřesení snímku, pokud nejste pod vodou úplně v klidu.
U makra mějte nastavenou vyšší clonu, aby byly oči nebo hlava živočicha ostré.
Hodnotu ISO nastavujte ručně, mějte ji pod kontrolu a nenechte ji na automatice.
Pokud není dostatek světla a máte nejnižší možnou clonu, zvyšte ISO a udržíte tak dostatečný čas. Lepší je mít zašumělý snímek na památku než rozmazanou fotografii na vyhození.
Pochopení času, clony a ISO je pouze technický základ. Zvládnout je, znamená pochopit, jak fotoaparát funguje, jak světlo měří a co nastavuje. Je to základ, bez kterého se neobejdete.
Na ostření fotoaparátu pod vodou jsou kladeny výrazně vyšší nároky než na suchu. Je zde méně světla, ostření je proto pomalejší.
Fotoaparát také může zaostřit na nečistoty ve vodě. Ve velké hloubce nebo v noci nemusí na fotografovaný předmět zaostřit vůbec.
1. Fotoaparát nestihl zaostřit nebo zaostřil na nečistoty ve vodě - viz ukázka níže.
2. Fotoaparát zaostřil, ale ryba se pohybovala rychleji - viz ukázka níže. Fotoaparát měl nastavený delší čas a ryba tak není ostrá. Pokud se bude hýbat příliš rychle fotograf, rozmaže se celý snímek a ne pouze pohybující se objekt.
3. Fotoaparát zaostřil mimo - viz ukázka níže. Ostření nemusí vždy být zcela přesné nebo fotograf pohnul při stisku spouště fotoaparátem. Zejména u makra musí být fotograf co nejvíce v klidu, aby fotoaparát přesně zaostřil.
Ostrost snímku kontrolujte ihned po vyfocení zvětšením snímku na displeji. Z tohoto důvodu nelze doporučit nákup starší techniky, staré digitální fotoaparáty mají malé displeje s nízkým rozlišením. Nejlépe se ostrost kontroluje na velkém jemném displeji moderního fotoaparátu.
U makro snímků je třeba dostatečně clonit a hlídat si, zda jsou oči živočicha ostré. Vynikající pomůckou je zvětšení ostřícího bodu, kdy při namáčknutí spouště vidíte na displeji, zda se ostření trefilo. Ve velké hloubce nebo v noci pomůže nasvícení scény pomocí světla.
Výběr bodu zaostření nikdy nenechávejte na fotoaparátu, vždy jej volte sami na displeji. Pozor také u kompaktu při fotografování makra, ostření nezapomeňte přepnout na režim Makro. Případně také zvolte menší rámeček ostření, který je přesnější na malé objekty. Tato nastavení najdete v manuálu fotoaparátu.
Při fotografování rychle se pohybujících ryb dejte pozor, aby fotoaparát stihl zaostřit a aby se ryba nerozmazala vlivem nastavení příliš dlouhého času. Pokud je nedostatek světla, zvyšte hodnotu ISO nahoru.
Vodní prostředí technice nepřeje a slaná voda dokáže zlikvidovat fotoaparát velmi rychle.
Často levně prodávaná měkká plastiková pouzdra (sáčky) jsou pro fotografování pod vodou naprosto nevhodná, fotoaparát se v nich špatně ovládá a velmi snadno můžeme pouzdro vytopit a o fotoaparát tak přijít. Fotoaparát je v nich také přes měkký materiál přímo vystaven tlaku vody. Obrazová kvalita a ostrost fotografií bude špatná díky levnému materiálu před objektivem.
Některé typy fotoaparátů jsou vodotěsné, bohužel jejich obrazová kvalita není příliš dobrá. Ostření je pomalé a nepřesné. Rovněž konstrukce je nekvalitní, těsnění se opotřebuje a do fotoaparátu pak nateče. Vodotěsný fotoaparát vám může přestat fungovat již po pár dnech na dovolené bez ohledu na to, zda se jedná o levný typ z doprodeje či o drahý nejnovější model.
Tyto fotoaparáty nenabízí také příliš možností k nastavení a mají málo ovládacích prvků. Musíte se u nich většinou spokojit s automatickým režimem, někdy v něm fotoaparáty například automaticky svítí bleskem a znehodnotí tak snímky nasvícením nečistot. Pokud už kupujete vodotěsný outdoorový fotoaparát, volte nejnovější model z TG řady od výrobce OM System / Olympus. TG řadu lze vybavit pevným pouzdrem a umí formát raw.
Pro vážně míněné fotografování je proto nejlepší pořídit k fotoaparátu pevné podvodní pouzdro (někdy nazýváno také housing nebo case). Ochrání jej před tlakem a vodním prostředím a umožňuje přidání dalšího příslušenství.
Toto platí nejen pro kompaktní fotoaparáty, ale i pokud chcete v moři fotografovat mobilním telefonem nebo natáčet video kamerou jako je GoPro. K jakékoli technice, kterou berete do mořské vody, tak vždy doporučujeme koupit pevné podvodní pouzdro.
Platí jednoduchá věc - dražší věci jsou lepší. Drahá podvodní pouzdra jsou odolná do větší hloubky, seženete k nim příslušenství jako jsou předsádky nebo redukce na makro čočky a nemají kompromisy v ovládání. Výrobce k nim v balení přidává další potřebné věci jako je krytka portu, detektor vlhkosti či náhradní těsnění. Levná pouzdra ale mají v podvodní fotografii také své místo. Jsou vhodnější na šnorchlování nebo ponory do malých hloubek.
Dražší kompakty nabízejí oproti levným modelům lepší parametry a kvalitu obrazu, mají výrazně lepší ostření nebo podstatně kvalitnější objektiv.
Fotografování pod vodou vyžaduje investovat do techniky nemalou sumu peněz, před nákupem si proto připravte rozpočet a dobře rozmyslete, jaké podvodní pouzdro, fotoaparát a další výbavu pořídíte. Počítejte také s finančními prostředky na delší dovolenou u moře, abyste se s novou technikou naučili fotografovat, budete možná potřebovat nový počítač a lepší monitor pro úpravy snímků nebo další potápěčskou výbavu.
Drahé podvodní pouzdro vám umožní pohodlné ovládání fotoaparátu v manuálním režimu a ponory do větších hloubek - v začátcích toto třeba potřebovat nebudete, později ale přikoupíte blesk a začnete se potápět třeba k vrakům. Některá podvodní pouzdra na kompakty, zejména dražší hliníkové modely, mají systém výměnných portů. Nejsou proto tak univerzální pro široké i makro záběry během jednoho ponoru.
Pohodlné ovládání všech funkcí a snadnou možnost měnit nastavení fotoaparátu nepodceňujte. Budete se tak snáze věnovat kompozici, světlu, fotografování si více užijete. Nebudete ztrácet zbytečně čas složitým nastavováním techniky a nebudou vám tak utíkat záběry. Drahý silný blesk je mnohem vhodnější než levný slabý model. Budete mít dostatek výkonu pro snímky v protisvětle, pro fotografování makra s vyšší clonou a podobně.
Pokud si nejste zcela jisti, co vás bude bavit, snažte se zakoupit kvalitní moderní techniku (ne nejdražší a zbytečně náročnou na ovládání ani velmi levnou co vás bude omezovat), s kterou se naučíte fotografovat. Univerzálně vyhoví různým potřebám a můžete ji v budoucnu doplnit o další výbavu. Pořízením vhodně zvolené techniky můžete ušetřit nemálo starostí a další výdaje.
V předchozích kapitolách jsme si vysvětlili, že světlo se pod vodou chová odlišně. Kvůli tomu fotoaparát nevidí přesně barvy, nevyváží správně bílou a nemusí trefit expozici, nastaví tak chybné hodnoty a fotografie nevyjde. To je důvodem, proč nemá smysl kupovat vodotěsné fotoaparáty fotografující pouze na automat nebo měkká podvodní pouzdra, ve kterých nemůžete fotoaparát dobře ovládat. Stejně tak nemá smysl kupovat levné fotoaparáty s pevným podvodním pouzdrem ale bez formátu raw, protože pak nebude tak snadné upravovat snímky v počítači a výsledky nebudou tak kvalitní.
Příklad jak uvažovat nad nákupem sestavy s kompaktním fotoaparátem:
- kupte kvalitní kompakt (ne velmi levný) ani zbytečně drahý, níže se podrobněji rozepisujeme co přesně koupit
- pro začátek stačí plastové podvodní pouzdro jako vyrábí například Fantasea (na drahé hliníkové pouzdro můžete přejít později)
- k pouzdru případně dokupte vhodnou širokoúhlou předsádku či makro čočku
- na čem rozhodně nešetřete jsou blesky a videosvětla, pod vodou je nutné mít kvalitní osvětleni - dvojici slušných videosvětel a nebo jeden silný kvalitní blesk
Kromě výhod uvádíme i nevýhody při používání kompaktu pod vodou.
Klady:
Zápory:
Video je skvělým doplňkem podvodních fotografií. Ve spoustě situací nemusíte mít dostatek času na vyfotografování určité scény, rychle se pohybujících ryb nebo zajímavé cesty na potápění. Na video je mnohem snazší zachytit tyto momenty pod hladinou, cestu na ponor nebo skoky do vody.
Možnost jednoduše zapnout nahrávání a zachytit momenty okolo sebe do kvalitního videa je podle nás neocenitelná.
Video hemžící se podvodním životem často diváky zaujme mnohem více, než statické snímky. Skrývá se tu úskalí v tom, že natáčením videa se ve specifikacích fotoaparátu či G7 X Mark III rád chlubí každý výrobce. Reálná použitelnost techniky se ale od teoretických specifikací může dost lišit.
Nejde jen o kvalitu videa či barev, při natáčení na dovolené a pod vodou je hlavní účinnost stabilizace (natáčíte z ruky), automatického ostření (není čas ostřit ručně) a automatické expozice, aby snímek nebyl skokově tmavší či světlejší. Mezi režimem stabilizace pro fotografie a pro video je velký rozdíl. Video natáčené z ruky musí být zcela plynulé a stabilní, bez záškubů a otřesů. To samé platí i pro automatické ostření. V určitých okrajových situacích může být důležitá také možnost snadno a rychle nastavit expozici - video ztmavit či zesvětlit a toto nastavení uzamknout.
4K video zatím fotoaparáty natáčejí většinou jen při 30 sn/s, na zpomalené záběry to není úplně ideální. Při tvorbě videa pod hladinou a na dovolené budete jako začátečníci část záběrů při střihu zpomalovat, je tedy lepší, abyste natáčeli při 60 sn/s - což umí akční G7 X Mark III.
Na stříhaní a barevné úpravy videa včetně 4K souborů doporučujeme velmi schopný, svižný a uživatelsky přívětivý editor VideoProc Vlogger, který je zdarma v angličtině.
Část uživatelů řeší natáčení pomocí velmi levných outdoorových/akčních kamer, což ale znamená, že kromě fotoaparátu s sebou ještě vozíte kameru, k ní podvodní pouzdro s příslušenstvím, další baterie a nabíječku. Velmi levné akční / outdoorové G7 X Mark III jsou ale určeny hlavně pro natáčení na suchu v automatickém režimu, pro montáž na helmu a podobně.
Většinou nemají stabilizaci (nebo je stabilizace málo účinná) a jsou velmi malé, video proto bez dalšího příslušenství obtížně udržíte v klidu. Jejich snímače mají problém s velkým dynamickým rozsahem a také se šumem. Barvy pod vodou či ostření na makro představují pro levné outdoorové G7 X Mark III další problém.
Pokud se jako začátečníci chcete věnovat pouze natáčení videa, doporučujeme pořídit GoPro Hero či jinou akční kameru v nejnovější verzi (nikoli velmi levnou outdorovou kameru za pár korun).
Nové modely GoPro již dosahují pod vodou znatelně lepších výsledků i z hlediska barev, než starší modely tohoto výrobce nebo velmi levné outdoorové G7 X Mark III. Zde jsou informace k výběru kompaktu nebo akční G7 X Mark III.
Naše videa pořízená kompaktem Canon Powershot G16 na různých fantastických potápěčských lokalitách a také v Praze najdete v odkazech na konci článku nebo v sekci Video. Vše je natáčeno z ruky.
Dalším skvělým příkladem využití kompaktního fotoaparátu pro natáčení jsou tato ukázková videa z kompaktů řady Sony RX100:
Baja California, Sony RX100 III
Bali, útesy a makro, Sony RX100 III
Želvy na Filipínách, Sony RX100 III
Maledivy hluboký jih, Sony RX100 VA
Maledivy centrální a jižní atoly, Sony RX100 VA
Maledivy sever a centrální atoly, Sony RX100 VA
Pro srovnání video z OM SYSTEM (Olympus) TG-7:
- fullHD (1980 x 1020) rozlišení při 60 sn/s nebo 4K video (zde se možná budeme muset spokojit jen s natáčením při 30 sn/s)
- uzamčení a nastavení expozice pro světlejší či tmavší záběry
- nastavení vyvážení bílé barvy včetně volby teploty v Kelvinech
- možnost ručně vyvážit bílou pomocí fotografie a také ručně upravit vyvážení ve fotoaparátu
- ND filtr pro záběry na suchu za silného slunce
- stabilizaci pro natáčení videa
- automatické ostření a pomalé plynulé přeostřování
- jako bonus možnost ručního ostření se zvýrazněním hran
1. - naučte se točit plynulé video bez trhavých pohybů. Naučte se potápět tak, abyste měli kontrolu na svým dechem, pohybem a vnímali svoje tělo. Pro natáčení volně ve vodě používejte základu s dvojitou rukojetí, pro makro se naučte klečet na dně a případně použít stativ.
2. - postupně s naučte pracovat s technikou, kterou točíte. Musíte chápat jako fungují barvy, vyvážení bílé, nastavení G7 X Mark III, stabilizace a jaké má vaše technika omezení. 4K G7 X Mark III jsou již tak pokročilé, že kvalitní video lze natočit i zcela obyčejnou akční kamerou jako je GoPro.
3. - pouze natočit video nestačí. Je nutné se naučit jej upravovat v počítači, stříhat, upravit barvy, poskládat záběry zajímavě za sebe, vybrat hudbu atd.
Bez ohledu na to, zda video natáčíte kompaktem, mobilním telefonem či akční kamerkou, je třeba mít plynulé záběry. Video se nesmí škubat, záběr se nesmí různě trhaně nahoru/dolů/dopředu/dozadu pohybovat atd. Jak toho docílíme?
- k fotoaparátu či akční kameře přidejte základu s dvojitou rukojetí a při natáčení ji pevně, ale ne křečovitě držte, používejte obě rukojeti
- pokud používáte selfie tyč a nemíříte kamerkou na sebe, mějte tyč zkrácenou, aby se do kamery nepřenášely tolik vibrace, tyč pevně držte oběma rukama
- vyvažte fotoaparát či kameru tak, aby nebyla příliž lehká ani těžká a nepřevažovala se například objektivem dopředu. Použijte k tomu závaží či plováky na základně pro držení, většinou ale stačí použít závaží.
- pohybujte se pod vodou pomalu a plynule, žádné rychlé pohyby kamerou ze strany na stranu
- pokud bojujete s vyvážením či plaváním, zapracujte na sobě a zlepšete se! - jinak vaše záběry nikdy dobré nebudou
- natrénujte plynulé plavání rychlejším tempem přes útes, pro záběry typu "průlet nad korály", pro plavání s želvou, rybami atd.
- pokud natáčíte blíže k útesu, je třeba tam bez pohybu viset, ničeho se nedržet a případně pomalu manévrovat pouze pomocí ploutví
Shrnutí výběru:
Chci natáčet videa a fotografovat na hladině nebo v malé hloubce, jsem zvyklá/zvyklý jen na používání mobilního telefonu
- zvolte akční kameru s podvodním pouzdrem a přidejte základnu či rukojeť. V případě potřeby k ní dokupte širokoúhlou předsádku a další příslušenství. Doporučujeme kameru Gopro, ale zvolit můžete i jiného výrobce. Při šnorchlování není nutné používat červený filtr, ten je třeba až při natáčení či fotografování v hloubce cca od 6 metrů (v závislosti na typu G7 X Mark III, na slunci a čistotě vody). Akční G7 X Mark III jsou velmi jednoduché na ovládání. Pro potápění s přístrojem stačí akční kameru doplnit dvojicí videosvětel a bez problémů pak zvládne natáčení i v hloubce s nedostatkem světla.
Chci šnorchlovat a fotografovat v malé hloubce, jen málo natáčet video, chci hlavně používat fotoaparát
- zvolte vodotěsný fotoaparát z řady TG výrobce OM System (Olympus). V případě potřeby k němu přikoupíte pevné podvodní pouzdro a další příslušenství, můžete se pak s fotoaparátem pustit do větších hloubek. I pro šnorchlování doporučujeme používat pevné podvodní pouzdro. Případně lze zvolit vodotěsný kompakt Sealife Micro 3.0. Při používání fotoaparátu je třeba se postupně naučit základy, jak fotoaparát funguje a co na něm zvolit za nastavení.
Chci používat mobilní telefon na fotografování a video
- pokud již telefon máte, dokupte k němu pevné podvodní pouzdro. Pevná pouzdra jsou většinou univerzální. Nespoléhejte se na samotnou vodotěsnost telefonu ani na měkká pouzdra!
Jestliže chcete koupit zcela nový telefon na fotografování, vybírejte z dražších modelů jako je Galaxy, iPhone a podobně. Pročtěte si články o tom, jaký nejvhodnější telefon na fotografování vybrat a k němu zvolte pevné podvodní pouzdro a další příslušenství jako je základna, červený filtr, světla atd. Informace k výběru fotomobilu najdete například na tomto článku serveru Mobilmania.cz
Nezapomeňte, že ani drahé telefony stále nenahradí fotoaparáty z hlediska kvality snímků a ani z hlediska ovládání.
Chci fotografovat nebo natáčet videa bez omezení hloubkou při ponoru s přístrojem, používat blesky či videosvětla, chci fotoaparát
- zvolte kompakt Canon řady G nebo kompakt Sony řady RX100 s pevným podvodním pouzdrem. Pouzdro a další příslušenství volte podle toho, co a jak chcete fotografovat či natáčet. Máme skvělou zkušenost s podvodními pouzdry firmy Fantasea.
Chci co nejmenší techniku / akční kamerku nejen na potápění či šnorchlování a na cestování, i na jiné sportovní aktivity
- zvolte nejnovější model kamery GoPro nebo jiný podobný výrobek. Podle potřeby dokupte podvodní pouzdro, základnu, filtry, světla a další příslušenství. Pro šnorchlování si vystačíte pouze se základnou/rukojetí a případně širokoúhlou předsádkou. Pro potápění do větší hloubky je nutné přidat dvojici videosvětel.
Nezapomeňte - vždy je lepší mít na ochranu fototechniky, telefonu či kamery pevné pouzdro, které nejlépe odolává tlaku i slané vodě. Pro stabilní držení pouzdra je nejlepší základna s dvojicí rukojetí, díky kterým můžete sestavu stabilně držet při plavání a natáčet tak klidné video.
Vždy také do podvodního pouzdra vkládejte před ponořením silikagely či malé destičky absorbující vlhkost, zabráníte tak tomu, aby se podvodní pouzdro mlžilo.
Pamatujte (platí to zejména při natáčení videa), že pokud jste hlouběji pod vodou, je třeba použít v moři červený filtr pro správné zachycení barev. Při ponoru do velké hloubky se pak již neobejdete bez videosvětel.
Canony řady G i řada Sony RX100 jsou se správně zvoleným pouzdrem a předsádkou vynikající na širokoúhlé záběry. Snímky z těchto fotoaparátů se často vyskytují na prvních místech ve fotografických soutěžích. Doplněním makro čočky, videosvětel či podvodních blesků rozšíříte možnosti kompaktního fotoaparátu a pořídíte skvělé fotografie.
Kompakty ostatních značek můžete také použít pod vodou, mají ale různé nedostatky a nejsou tak univerzální na fotografie a video jako kompakty Canon a Sony. Problémem u ostatních značek může být i výběr vhodného podvodního pouzdra.
- snažte se držet kameru pevně, mít co nejstabilnější záběry (viz rady pro stabilní videa výše)
- snažte se dostat co nejblíže
- vždy používejte pevné podvodní pouzdro a uvnitř mějte destičky pohlcující vlhkost
- zvažte pořízení širokoúhlé předsádky či makročočky, zajistí vám výrazně lepší videa
- zkontrolujte vždy po zanoření a potom občas během ponoru port, předsádku a červený filtr či makro čočku, zda na ní nejsou bubliny či nečistoty
- pokud se potápíte hlouběji (4 metry a více), použijte červený filtr či speciální podvodní režim barev (pokud jej kamera podporuje)
- v hloubce (15 - 20 metrů) již nebude dostatek světla, použijte proto 2 podvodní videosvětla (G7 X Mark III mají široký záběr, jedno světlo proto nebude stačit)
- nejprve si na nenáročném ponoru vyzkoušejte, jak červený filtr, širokoúhlá předsádka či videosvětla fungují a jak vypadají barvy na displeji
- nepoužívejte ultra široký úhel záběru, který zkresluje obraz, nastavte pouze široký (Wide režim u G7 X Mark III GoPro)
- natáčejte v režimu 60 snímků za vteřinu, pro silně zpomalená videa použijte 120 snímků za vteřinu
- HDR režim nemusí pod vodou fungovat, barvy mohou vypadat podivně
- po každém ponoru ve slané vodě omyjte pouzdro sladkou vodou, nechte okapat a skladujte pouzdro pootevřené, aby se nenamáhalo těsnění
- videa roztřiďte, sestříhejte a základně upravte v počítači, nenahrávejte na sociální sítě neupravená velmi dlouhá videa
- absolvujte kurz natáčení akční kamerou, základy a informace o kompozici využijete i v podvodním natáčení
- prohlédněte si video, jak kamerku, podvodní pouzdro, světla či červené filtry pod vodou používat (velmi pravděpodobně taková video najdete na Youtube)
Ukázková videa z kamer GoPro:
Rudé moře, Marsa Alam, GoPro 8
Testovací video s FLIP filtrem, GoPro 8
Indonésie, Raja Ampat - Misool, GoPro 4
Kypr, GoPro 12, širokoúhlá předsádka a filtr
Austrálie, srovnání Sony A7SIII versus GoPro 10 pod vodou
Akční G7 X Mark III lze také použít na fotografování pod vodou, nejlépe zvládají širokoúhlé fotografie. G7 X Mark III jsou malé, snadno se ovládají a jsou tak velmi vhodné pro začátečníky.
S akční kamerou GoPro lze snadno kombinovat fotografování i natáčení videa, lze je snadno použít při šnorchlování, při ponorech s přístrojem či dalších aktivitách ve vodě i na souši. S kamerou GoPro jsme fotografovali při potápění na Kypru.
- při fotografování používejte Wide - široký režim pro širokoúhlé záběry a Linear (méně široký) pokud fotíte detaily
- pro zajímavé širokoúhlé záběry doporučujeme pořídit širokoúhlou předsádku (používáme předsádku Backscatter).
- GoPro kamera neostří nablízko, pro dobré fotografie zblízka je nutné použít speciální makro čočku.
- malý snímač GoPro G7 X Mark III může na vyšší iso šumět, nastavte proto omezení na hodnotu iso jak potřebujete (klidně jej omezte na hodnotu iso 200 - 400).
- v hloubce je nutné použít dvojici širokých silnějších videosvětel, jinak nebudou fotografie kvalitní. Pamatujte na to, že snímky bude nutné ořezat a upravit v počítači.
- po ponoření vždy zkontrolujte, že na širokoúhlé předsádce a portu podvodního poudra nejsou nalepené bubliny či nečistoty. I drobná bublinka bude v širokoúhlém záběru vidět.
- zvažte, zda opravdu chcete brát telefon pod vodu, zejména drahý model. Akční G7 X Mark III či vodotěsné fotoaparáty odvedou stejnou či lepší práci, jsou levnější a nebude vás tolik mrzet, pokud je vytopíte nebo ztratíte.
- vždy používejte pevné podvodní pouzdro a uvnitř mějte destičky pohlcující vlhkost
- pokud se potápíte hlouběji (4 metry a více), použijte červený filtr nebo zapněte speciální podvodní režim (jestliže ho váš telefon či aplikace výrobce podvodního pouzdra má)
- zkontrolujte vždy po zanoření a potom občas během ponoru port, předsádku a červený filtr či makro čočku, zda na ní nejsou bubliny či nečistoty
- v hloubce (15 - 20 metrů) již nebude dostatek světla, použijte proto 2 podvodní videosvětla
- nejprve si na nenáročném ponoru vyzkoušejte, jak červený filtr, širokoúhlá předsádka či videosvětla fungují a jak vypadají barvy na displeji
- držte telefon pevně a snažte se dostat co nejblíže
- po každém ponoru ve slané vodě omyjte pouzdro sladkou vodou, nechte okapat a skladujte pouzdro pootevřené, aby se nenamáhalo těsnění
- fotografujte do formátu raw a naučte se upravovat fotografie v počítači
- absolvujte kurz fotografování s mobilním telefonem, jeho základy a informace o kompozici využijete i v podvodní fotografii
- prohlédněte si video, jak podvodní pouzdro či telefon pod vodou používat a jak jej nastavit (velmi pravděpodobně takové video na Youtube bude)
Ukázková videa z mobilního telefonu:
Zanzibar, Tanzanie, iPhone 14 Pro
Voda snímané předměty opticky zvětšuje, při umístění přístroje do pouzdra a ponoření do vody tak dochází k přepočtení ohniska. Fotoaparátem nebo objektivem tedy nezachytíte stejně široký záběr jako na suchu.
Ohnisko se přibližně mění takto:
Sucho | / | Voda |
15 mm | = | 20 mm |
18 mm | = | 24 mm |
24 mm | = | 32 mm |
28 mm | = | 38 mm |
32 mm | = | 43 mm |
35 mm | = | 47 mm |
38 mm | = | 50 mm |
Silná vrstva vody před objektivem negativně ovlivňuje kvalitu výsledné fotografie. Širokoúhlá předsádka obnovuje u kompaktu široké ohnisko. Díky ní se můžete k fotografovanému objektu více přiblížit, zmenšit tím sloupec vody mezi fotoaparátem a objektem a dosáhnout tak lepších snímků.
Pod vodou se u kompaktů používají takzvané mokré širokoúhlé (wide) předsádky. Nasazují se na pouzdro až ve vodě a dle potřeby (např. při pořizování makro snímků) je můžete kdykoliv sejmout a pak zase znovu nasadit. Kvalita předsádky ovlivňuje kvalitu výsledného snímku, proto je dobré vybírat pečlivě. Některé modely mohou vinětovat (uvidíte černé rohy na fotografii) - vinětaci odstraníte použitím zoomu, tím se ale zároveň částečně omezí šíře záběru.
Bohužel ne všechna podvodní pouzdra podporují připojení širokoúhlé předsádky. Pokud tedy chcete fotografovat širokoúhlé záběry, tak vždy zvolte správné pouzdro!
Pro fotografování makra se pro kompaktní fotoaparáty dají zakoupit tzv. přídavné makro čočky (close-up lenses). Čočka zkrátí ostřící vzdálenost a dovolí tak větší přiblížení k objektu.
Čočky se šroubují do portu podvodního pouzdra, někdy je třeba adaptér. Síla čočky se udává v dioptriích. Slabší mají +2, +4 nebo +5 dioptrií, silnější čočky potom +7, +10. Čočky je možné šroubovat na sebe. Doporučujeme to provádět až pod vodou, mezi čočkami tak nebude vzduch.
Makro čočka - režim ostření u kompaktu máme nastaven na Normální.
Širokoúhlá předsádka - u ní je naopak třeba nastavit ostření na Makro režim.
Tato nastavení mohou záviset na typu přídavných čoček a typu fotoaparátu. Prostudujte proto návod a případně použití předsádky nebo makro čočky vyzkoušejte.
Nedostatek barev a světla v hloubce se občas někteří lidé snaží vyřešit blýskáním interním bleskem, stejně jako jsou zvyklí fotografovat na souši. Použití interního blesku přímo na fotoaparátu je ale v podvodní fotografii problematické. Blesk má nedostatečný výkon, je velmi blízko objektivu a nelze ho nasměrovat.
Při focení v hloubce na automatický režim tak blesk osvětlí částečky a nečistoty ve vodě. Na fotce pak vidíme bílé body nebo kolečka.
I přes určité nedostatky je možné pro podvodní fotografii interní blesk použít, je třeba ale dodržet následující postup:
Nastavte blesk i fotoaparát ručně.
Vždy použijte difuzér a fotografujte z co nejkratší vzdálenosti.
Namiřte fotoaparát tak, aby proti blesku byl vždy nějaký objekt. Nemiřte do volné vody, vyhnete se tak bílým kolům a přepáleným nečistotám. Například pokud je interní blesk v levém horním rohu, promyslete kompozici a natočte fotoaparát tak, aby blesk byl co nejblíže fotografovanému objektu.
U těchto fotografií jsme použili blesk společně s režimem podvodního vyvážení bílé, výsledkem jsou pěkné barvy přímo z fotoaparátu.
Plnohodnotným řešením, jak dodat barvy a světlo do fotografií ve všech situacích, je externí podvodní blesk. Připojuje se pomocí základny a ramena k pouzdru a dovoluje přesně nastavit intenzitu a směr světla. Důležité je používání delšího ramena, které nám dovolí umístit blesk dále od pouzdra. K odpalování blesku slouží synchronizační kabel.
Pokročilí fotografové používají dva externí blesky. Důvodem je prosvětlení stínů a směrování světla z různých úhlů zejména při fotografování zblízka a makrofotografii. Dále se 2 blesky využívají při širokoúhlých záběrech se zrcadlovkou s objektivem rybí oko, kdy jeden blesk nemusí stačit na pokrytí scény světlem. Dvojice blesků je ale náročnější na nastavení a ovládání, podvodní sestava je větší a těžší.
Pro fotografování s kompaktem pro začátek postačuje jeden blesk, druhý můžete přikoupit později. Jeden výkonný blesk dostačuje u kompaktu i při potápění do hloubek, bez problémů nasvítíte širokoúhlou scénu na útesu.
Elektrickým kabelem - má-li fotoaparát konektor na ext. blesk a tento konektor je vyveden na podvodní pouzdro.
Optickým kabelem - interní blesk svým zábleskem odpaluje přes optický konektor a kabel externí blesk. Přední část podvodního pouzdra je upravena tak, aby interní blesk sloužil jen k odpalu a neosvětloval scénu.
Některá podvodní pouzdra jsou vyrobena z neprůhledných materiálů a rovnou připravena na montáž optických kabelů. U neprůhledných pouzder ale nemůžeme pod vodou kontrolovat stav fotoaparátu.
Optický kabel je výhodný pro připojení i velmi výkonných blesků k fotoaparátům bez bleskového konektoru, naopak připojení elektrickým kabelem umožňuje odpalovat blesk rychleji bez prodlevy způsobené nabíjením interního blesku a nevybíjí baterii fotoaparátu.
Jednou z výhod optického připojení je možnost použít při fotografování kompaktem rychlejší čas než je hodnota synchronizačního času (většinou 1/200 až 1/250) fotoaparátu. Interní blesk také můžete zcela vypnout a v mělké vodě fotografovat bez blesků. Podobného výsledku dosáhnete i s elektricky připojeným bleskem, jednoduše jej nasměrujete mimo fotografii a výkon snížíte na minimum.
Optickým adaptérem do sáněk blesku a poté optickým kabelem - někteří výrobci jako firma Sea and Sea nabízí možnost připojit do sáněk blesku na fotoaparátu optický převodník. Ten převádí elektrický signál pro odpálení blesku do optického konektoru. Můžete tak k fotoaparátu bez interního blesku opticky připojit externí blesky. Při odpalování fotograf nečeká na nabití interního blesku. Konvertér má vlastní baterie a šetří tak baterii fotoaparátu.
Výkon blesků můžete nastavovat ručně nebo použít TTL režim, kdy si blesk výkon nastavuje sám podle množství světla naměřeného fotoaparátem.
Manuální režim nám umožňuje přesně nastavit výkon, ale vyžaduje více času pro nastavení.
TTL funguje automaticky a přizpůsobí výkon blesku měnícím se světelným podmínkám, je výborné pro focení makra nebo situací s rychle se pohybujícími živočichy. Může ale mít problémy se širokoúhlými záběry, v protisvětle nebo v zakalené vodě.
Výkon - čím větší, tím lepší! Toto je nejdůležitější parametr! Jeden výkonný blesk je mnohem lepší než dva slabé.
Výkonný blesk vám zajistí pěkné barvy a kvalitní nasvícení scény.
Difuzér - dodáván většinou s bleskem, zlepšuje pokrytí obrazu a změkčuje nasvětlení. Kromě velmi zakalené vody se doporučuje vždy používat.
Úhel pokrytí scény - opět platí, čím větší, tím lepší - ideálně 90° a více.
Barevná teplota - levné blesky mají studenější barvy (5600 Kelvinů nebo podobně). Dražší modely pak teplejší barvy (například 4400 - 4800 Kelvinů). Rozdíl v barevné teplotě se projeví při širokoúhlých záběrech s automatickým vyvážení bílé barvy, například u scén s tropickým útesem v modré vodě kdy se míchá sluneční světlo s bleskem. Snímky z blesku s teplejšími barvami pak budou mít lepší barevné podání, hezčí modrou a červenou nebo lepší barvu pleti. Pro výrobce je snazší použít záblesk studenější barvy, dostanou tak z blesku vyšší výkon. Barevnou teplotu je možné upravit použitím speciálního filtru na blesk.
Recyklace - čas, za jak dlouho se blesk znovu nabije. Čím kratší, tím dříve je blesk připraven pro další záblesk.
Zaměřovací (pilotní) světlo – pomocné světlo nasvětlující scénu. Pro úpravu kompozice nebo jako světlo třeba na nočním ponoru. Pilotní světlo automaticky zhasne při fotografování. Jeho výkon je většinou bohužel příliš slabý pro přisvícení fotografované scény nebo omezeně na video.
Hmotnost - větší výkon a rychlejší nabíjení vyžadují větší akumulátor, výkonnější blesky jsou proto těžší. Některé blesky jsou napájené AA bateriemi, jsou lehčí a proto vhodnější pro cestování. Nabíjení AA článků ale trvá dlouho.
Kromě blesků můžete pod vodou pro fotografování použít i videosvětla. Fotografování s videosvětly se od používání podvodních blesků liší, použití světel ale přináší některé výhody.
Videosvětlo je možné univerzálně použít na fotografování, video i jako potápěčskou svítilnu. Jedno světlo je ideální pro makro snímky a detaily, 2 světla využijete při širších záběrech nebo při fotografování ve tmě.
Nasvícení scény, histogram a expozici vidíte na displeji ještě před vyfotografováním, můžete tak snadno změnit směr a výkon světla i nastavení fotoaparátu. Fotografie budou mít pěkné barvy, není třeba tolik vyvažovat nastavení bílé. Světlo také pomáhá fotoaparátu zaostřit.
Videosvětla mají výrazně menší výkon než silné blesky, pro fotografování se zrcadlovkami proto musíte použít silné modely.
U kompaktů je situace jiná, na makro se mnohem méně cloní a i středně výkonné videosvětlo dostačuje. V některých případech bude třeba zvednout hodnotu ISO nahoru.
Pro fotografování makro snímků pak můžete u některých modelů využít úzký paprsek, kterým krásně nasvítíte pouze živočicha a vše ostatní zůstane mimo kužel světla:
Příklady širokoúhlých snímků s videosvětly:
Pro použití s kompaktním fotoaparátem vybírejte světlo s možností nastavení výkonu, úhel pokrytí alespoň 60°.
Pro širokoúhlé záběry s předsádkou bude ke kompaktu třeba světlo s pokrytím 90°.
LED diody nejnovějších modelů světel poskytují vynikající rovnoměrné bílé světlo, krásně oživují barvy pod hladinou. Silná světla ale oslňují potápěče okolo, světlo by proto mělo mít možnost přepnutí na nízký výkon, pak jej můžete využít jako potápěčskou svítilnu.
Vybírejte světla s výdrží alespoň 50-60 minut na plný výkon, aby světlo vydrželo po celou dobu ponoru.
Testovali jsme videosvětla Sola 1200, 2500 i 3000. Pro univerzální použití (fotografování, video a potápěčské světlo) doporučujeme model Sola Video 2500 S/F, model 1200 S/F nemá dostatečný výkon. Pro širokoúhlé záběry je vhodný nejsilnější model Sola Video 3800 F s úhlem pokrytí 90°. Světla Sola nám vyhovují, jsou malá, skladná a lehká, mají skvělý poměr cena/výkon. Pokud potřebujete silnější světla k fotoaparátu s velkým snímačem nebo na kombinaci video/fotografování, můžete zkusit silná světla výrobce Keldan či OrcaTorch.
Pokud na potápění cestujete letadlem, vždy vozte podvodní pouzdro v příručním zavazadle a chraňte jej vhodným obalem před poškrábáním. Pouzdro vozte uzavřené, bez nasazeného o-kroužku. Nebude tak poškozeno změnami tlaku v kabině.
Externí blesk, nabíječky, předsádku nebo další příslušenství včetně základních prostředků pro údržbu a rezervního o-kroužku rovněž mějte v příručním zavazadle. Pokud vám do cíle nedorazí velké zavazadlo, budete mít i přesto fotoaparát a vše potřebné s sebou. Potápěčskou výstroj si půjčíte a můžete fotografovat pod vodou.
Těsnost podvodního pouzdra zajišťuje silikonový o-kroužek. Při uskladnění pouzdra nenechávejte o-kroužek nasazený v drážce, vždy jej mějte sundaný. Jemně jej ošetřujte mazadlem a uchovávejte v zip sáčku uvnitř pouzdra. Těsnění nasazujte až před potápěním, ideálně v klidu v kajutě nebo na pokoji.
Proti mlžení pouzdra používejte pohlcovač vlhkosti - silikagel v sáčcích. Silikagelové sáčky skladujte v uzavřené nádobě, aby se neznehodnotily vzdušnou vlhkostí. Použité sáčky čas od času vysušte (na sluníčku nebo v mírně předehřáté troubě). Sáčky vkládejte opatrně pod fotoaparát či na jiné vhodné místo v pouzdru tak, aby se během ponoru nemohly posunout a připlést do cesty objektivu nebo ovládání.
Mezi ponory zabalte pouzdro do mokrého ručníku a dejte jej do stínu, nenechávejte ho na sluníčku.
Fotoaparát vkládejte do pouzdra v klidném prostředí, ne ve spěchu na lodi těsně před ponořením. Pozor na to, abyste na pouzdro nesahali mastnýma rukama od opalovacího krému. Před zavřením pouzdra si ověřte, že je o-kroužek dobře nasazený a nejsou na něm nečistoty jako vlasy apod. Po uzavření pouzdro ještě jednou překontrolujte. Máte-li blesk, vyzkoušejte, zda je nabitý a správně připojen. Na lodi nebo břehu udělejte zkušební fotku.
Pokud nefotografujete, nechávejte vždy krytku portu nasazenou, aby port chránila před nečistotami a poškrábáním. Sundávejte ji až ve vodě. Na port ji vracejte až na konci ponoru, ještě než začnete vylézat na pláž nebo po žebříku na loď.
Při vstupu do vody je potřeba dávat na pouzdro zvýšený pozor, zejména když se houpe na řemínku na ruce nebo je karabinou připnuté k výstroji. S fotoaparátem byste neměli skákat z výšky do vody. Může to být příčina vytopení pouzdra či může dojít ke zranění potápěče.
Po potápění ve slané vodě namočte fotosestavu na delší dobu do vlažné sladké vody pro rozpuštění krystalů soli. Promačkejte všechna tlačítka a protočte točítka. Pouzdro nechte okapat a nasaďte krytku portu.
Doma po návratu pak na pouzdro nasaďte o-kroužek a pouzdro důkladně odsolte, nechte jej delší dobu (alespoň 20 minut) ve vlažné vodě, několikrát pečlivě promačkejte tlačítka a protočte točítka. Dovnitř pouzdra můžete dát igelitový sáček naplněný vybitými bateriemi, pouzdro tak nebude ve vodní lázni plavat.
Usazeniny soli můžete také rozpustit slabým roztokem octa a teplé vody, poté ještě pouzdro namočte do vody. Pořádně jej osprchujte, důkladně usušte a skladujte bez o-kroužku v krabici či sáčku na ochranu proti prachu.
O údržbě podvodního pouzdra si můžete přečíst více v našem dalším článku Pevná podvodní pouzdra - údržba a příprava před ponorem.
Fantasea plastová pouzdra, předsádky, videosvětla a příslušenství
Sola video světla, také na focení nebo jako potápěčské svítilny
Keldan video světla
Ikelite plastová pouzdra, blesky, videosvětla a příslušenství
Magic Filters filtry a příslušenství
Meikon kovová i plastová pouzdra, prodává Fotoškoda
reefphoto.com - E-shop pro podvodní fotografy
backscatter.com - Video a foto e-shop, recenze, články a knihy
bhphotovideo.com - Foto a video e-shop
podvodnipouzdra.cz - E-shop pro podvodní fotografy
uwcamerastore.com - E-shop pro podvodní fotografování
bluewaterphotostore.com - E-shop pro podvodní fotografování
Filipíny - Anilao 2015, první část
Filipíny - Anilao 2015, druhá část
Fotíme s Koalou, série vynikajících textů o fotografování
Úpravy barev u podvodního videa v Adobe Premiere
8 tipů pro kvalitní podvodní video z akční G7 X Mark III
Nejlepší nastavení pro natáčení pod hladinou s GoPro 12
Nastavení správné expozice pro natáčení pod vodou
Jak na správné barvy při natáčení pod vodou
Jak na plynulé, netřesoucí se záběry pod vodou
Jak nastavit správně pozici blesků pod vodou
Podvodní fotografie s 1 bleskem
Videosvětla a blesk pod vodou - srovnání
Backscatter.com - nejlepší současné podvodní blesky
Backscatter.com - nejlepší současné kompaktní a mirrorless fotoaparáty
Backscatter.com - předsádky a makro čočky pro kompaktní fotoaparáty
Backscatter.com - kompletní průvodce pro správné nastavení GoPro 13 pro natáčení pod vodou
Backscatter.com - Videosvětla versus blesky pro focení pod vodou
Backscatter.com - filtry, makro čočky a příslušenství pro G7 X Mark III GoPro
Bluewaterphotostore.com - nejlepší současné fotoaparáty
Bluewaterphotostore.com - nejlepší současné bezzrcadlovky
Bluewaterphotostore.com - nejlepší současné blesky
Bluewaterphotostore.com - nejlepší současná videosvětla
Backscatter.com - GoPro Hero 10
Backscatter.com - GoPro Hero 13
Bluewaterphotostore.com - test Canonu G16
Bluewaterphotostore.com - test Canonu G7 X Mark III
Bluewaterphotostore.com - Canon R100
Bluewaterphotostore.com - test Sony RX100 VII
Uwphotographyguide.com - test Olympusu TG-6
Housingcamera.com - test Sony RX-100 V a pouzdra Fantasea
Divephotoguide.com - test Canonu G7 X II a pouzdra Fantasea
Divephotoguide.com - test Canonu G9 X a pouzdra Fantasea
Tento text pokračuje druhou částí. V ní se budeme věnovat základnímu využití přirozeného světla pod hladinou, kompozici, potápění s přístrojem a jak s ním začít, úpravě snímků, chování pod hladinou. V druhé části dále najdete
řadu vzorových fotografií, ukázková videa ze světově proslulých potápěčských lokalit, odkazy a doporučenou literaturu:
Úvod do fotografování pod vodou, II. část
Pokud byste se nás chtěli na něco zeptat, něčemu v článku nerozumíte či máte pocit, že některé téma zde chybí - neváhejte nám napsat na e-mail katepeterphoto@gmail.com.
Přečíst si můžete také naše další články:
Pevná podvodní pouzdra - údržba a příprava před ponorem
Fotografujeme sluneční paprsky pod hladinou
Úprava podvodních fotografií v rawu v programu Canon DPP
Úprava podvodních fotografií jpeg v programu Zoner Photo Studio
Canon Powershot G16, podvodní pouzdro Fantasea a Sola světla
Petr a Katka