Voda v noci je černá jako inkoust. Silné světlo skvělých svítilen Sola ale ukazuje korály, rostoucí na vraku lodi USAT Liberty (USAT - přepravní loď armády Spojených států amerických), v celé své kráse a ve všech barvách. Ve stavu beztíže se pomalu pohybujeme tmou. Okolo nás se vlní lovící murény, prolézají rezavějící zbytky a pátrají po potravě. Otočím světlo vzhůru a jeho kužel zachytí obří papouščí rybu, plavající nad našimi hlavami.
Manometr ukazuje, že je pomalu čas se otočit k návratu. Zvolna stoupáme do mělčí vody a plaveme ke břehu. Pod námi se na dně prohání trnucha, stejně jako předtím murény si shání něco k snědku. Vynořujeme se na klidné hladině, od pláže slyšíme malé vlnky, narážející do břehu.
Ze 30° teplé vody se nám moc nechce, a tak se chvíli kocháme nádhernou hvězdnou oblohou. Malé světlo na břehu nám ukazuje cestu. Necháváme lahve nosičům a se zbytkem výstroje jdeme zpět po pláži tropickou nocí. Vedle nás šumí moře a palmy, nad hlavami nekonečné hvězdné nebe.
Tak toto je Bali - tropická dovolená a potápění snů.
8 nejlepších světových destinací pro potápění ze břehu:
1. Bonaire
2. Bali, Indonésie
3. Adelaide, Austrálie
4. Dauin a Dumaguete, Filipíny
5. Curacao
6. Kalifornie
7. Havaj
8. Marsa Alam, Egypt
10 nejlepších světových vraků pro potápění:
1. SS Yongala, Austrálie
2. SS Thistlegorm, Rudé moře
3. USAT Liberty, Bali
4. Fujikawa Maru, Laguna Truk
5. SS President Coolidge, Vanuatu
6. USS Kittiwake, Florida
7. USS Oriskany, Florida
8. Hirokawa Maru, Šalamounovy ostrovy
9. U-352, Severní Karolína
10. Iro Maru, Palau
Ostrov Bali také najdete v dalších seznamech nejlepších potápěčských destinací. Je doporučován jako místo, kde dostanete u potápění nejlepší poměr cena/výkon, dále jako nejlepší destinace pro kombinaci potápění a poznávání krajiny i památek.
Rovněž se objevuje jako jedna ze skvělých destinací pro fotografování makra. Důvodů pro návštěvu tohoto krásného místa jsme tak měli opravdu spoustu. A Bali nás nezklamalo, potápění bylo fantastické.
Většinu času jsme měli slunečno, velmi teplo. Teplota moře byla krásných 30 stupňů. Hladina jak rybník. Studené proudy v Tulambenu nejsou. Občasně byla krátká a silná dešťová přeháňka. Při potápění to nevadí, trošku se zakalí voda. Horší je to se vstupem do vody, přes mokrou kamenitou pláž se z vln nejde úplně snadno. Výjimečně se může zatáhnout a foukat, zataženo může být celý den. Jindy klidné moře se pak více vlní, na hladině vás může táhnout proud.
Pokud jste venku na výletech, je potřeba se na silný déšť připravit. Komáři nás v resortu neobtěžovali, v džungli ale jsou a určitě se nasprejujte.
Matahari Dive and Spa je tichý resort rozumných cen, nabízející ubytování se snídaní v různých pokojích od standart přes deluxe až po bungalov. Přes silnici je pak i levnější ubytování v malých pokojích nebo velké ložnici pro více osob, slyšíte zde ale podstatně více dopravu.
V resortu je bazén, restaurace, potápěčské centrum, lehátka ke slunění a odpočinku, masáže. Recepce vám zařídí výlety po ostrově, můžete zde směnit peníze (dolarové bankovky je třeba mít z roku 2006 a novější) či platit kartou.
Kousek od resortu je také bankomat, obchůdky a malý supermarket.
Potápění je možné po celé délce pláže. Přímo před resortem je pěkný útes, vrak Liberty je pak vzdálen cca 300 metrů.
Náš deluxe pokoj byl obrovský, tichý, levný a komfortní. Spousta místa na podlaze na vybalení potápěčského vybavení, 2 skříně a 2 police, lednička a klimatizace. Veliká koupelna se sprchovým koutem a vedle umyvadla stůl, ideální pro oplachování fototechniky.
V resortu je spousta tropické zeleně, fontánek s jezírky a posezení ve stínu. V dolní části u moře se nachází restaurace. Jídlo a nápoje je možné objednat kdykoli mezi 7 až 22 hodinou.
Kromě místních pokrmů si můžete objednat i řízek, pizzu, špagety a podobně. Dávali jsme ale přednost balijské kuchyni. Některé pokrmy jsou výrazně pálivé, k jiným vám ale papričky přinesou v malé mističce a jídlo si tak dochutíte podle sebe.
Celý den připravují vynikající ovocné nápoje z čerstvých banánů, ananasu, citronů, kokosu atd.
Balijská káva nebo černý čaj 20 Kč, čerstvý ovocný džus 30 Kč, míchané ovocné nápoje s kokosovým mlékem 40 Kč. Lahvové 0,5 l pivo Bitang stálo 70 Kč (ceny duben 2016).
Potápěčské centrum se nachází naproti restauraci, do vody je to cca 10 metrů. Potápění ze břehu je možné ve dvojici nebo ve skupině s průvodcem, autem nebo lodí vás také odvezou na vzdálenější lokality. Ve dvojici bez průvodce můžete chodit i na noční ponory.
Všechny fotografie v článku jsou z dvojice kompaktních fotoaparátů Canon Powershot G16 s podvodními pouzdry Fantasea a videosvětly Sola.
Přístup do vody je přes větší kameny, doporučujeme dobré botičky a řemínkové ploutve. Kameny pak jsou i v mělku pod hladinou, písek je až hlouběji. Díky tomu je voda krásně čistá, ideální na fotografování.
V Tulambenu najdete papouščí ryby, klipky, raky, strašky, korály, houby i nahožábré plže.
Vrak je vlastně velká hromada zrezlého šrotu, nádherně porostlého korály a plná života. Potkáte zde 1,5 metru velké kanice, murény, chobotnice, sépie, langusty a velká hejna malých ryb. Korály a lilijice jsou nádherně barevné.
Na vraku jsme se kromě jednoho silně podrůměrného organizovaného ponoru ve větší skupině pak už potápěli buď sami nebo ve třech, s kolegou Mirkem.
Na konci článku najdete nádherná videa z potápění na vraku Liberty.
Po ostrově se můžete všude dopravit sami. Organizovaný výlet přes hotel příliš nedoporučujeme, vychází poměrně draho. O něco levnější je domluvit se s některým z místních průvodců (někteří hovoří i česky, viz sekce odkazy).
Nejlevnější je pouze půjčení auta či skútru, jen musíte zvládnout řízení vlevo. Malý starší vůz Suzuki Katana stál 150 dolarů na 14 dní. Benzín byl za cca 13 Kč za litr. Voda v supermarketu stála cca 7 Kč za 1,5 litrovou láhev. Jinde ale může být cena výrazně vyšší. V prodejnách, kde nejsou uvedeny ceny na výrobcích, můžete smlouvat.
Tropická krajina na Bali je fantastická. Svěže zeleným pralesem pokryté kopce, pohledy na sopku, vodopády, chrámy a rýžová pole. Pokud cestujete sami, kdekoli zastavíte a fotografujete. Navštívit můžete ovocné a kávové plantáže, různé památky, uvidíte volně rostoucí tropické plodiny a můžete potkat opice.
Naše první návštěva Indonésie proběhla skvěle, bez jediného problému. Dovolená na ostrově Bali byl fantastický zážitek, a to jak ohledně potápění a fotografování, tak i výletů, romantiky na pláži i skvělé tropické přírody a milých lidí. Bali a Tulamben rozhodně doporučujeme! Jen je před cestou důležité si o Bali zjistit cestovatelské informace z internetu. Vaše dovolená pak dopadne skvěle, přesně jako ta naše. Potápění v Tulambenu a na vraku Liberty jsme si ohromně užili.
Od spousty lidí jsme ale slyšeli historky, jak to na Bali nebylo nic moc, jak je Bali přeplněné a drahé, na pláži odpadky, špinavá voda, předražený šnorchlovací zájezd ve velkých vlnách (a ve vodě kromě odpadu nic nebylo).
V Tulambenu přitom byla nádherná čistá kamenitá pláž, klidné moře, žádné odpadky, pod vodou i nad ní minimum lidí, krásné moře se spoustou ryb, korálů a živočichů, skvělý resort a potápění - oboje levné a přitom vynikající personál. Celé je to jen o přístupu a troše plánování při výběru dovolené ;-)
Kdy na Bali? Na Bali se střída období sucha a dešťů. Zhruba lze cestovat od března do června a poté opět v září až v prosinci.
Kudy na Bali? Létá se s přestupem do Denpasaru.
Kam a které ubytování? Lze vybírat z nejrůznějších ubytování v nejrůznějších cenových hladinách.
Je Bali vhodné i pro začínající potápěče? Tato destinace je skvělá pro úplné začátečníky a také na šnorchlování.
Článek o druhé návštěvě ostrova v roce 2017
Flickr rozšířená galerie z Bali: ubytování, resort, jídlo a potápěčské centrum
Matahari dive and spa resort, stránky i česky
Bali výlety a informace, česky hovořící balijský průvodce
Petr a Katka