Pevná podvodní pouzdra - údržba a příprava před ponorem


Podvodní pouzdra - jak tento text vznikl

Pro fotografy začínající s focením pod hladinou není jednoduché sehnat potřebné informace, jak s podvodním pouzdrem zacházet a jak jej udržovat. K některým pouzdrům překvapivě není vůbec dodáván návod a ne každý má čas tyto věci hledat na internetu, často jsou rady anglicky na zahraničních stránkách.

Jako podvodní fotografové jsme se proto rozhodli sepsat základní informace, jak na používání, přípravu a údržbu pevného podvodního pouzdra pro kompaktní fotoaparát i pro akční kameru GoPro.


Proč pevná pouzdra pro fotoaparát při potápění

Pro fotografování pod vodou je pevné pouzdro nejlepší volbou. Na rozdíl od měkkých sáčkových pouzder chrání fotografickou techniku před tlakem a umožňuje bezproblémové ovládání a nastavení fotoaparátu. Optická kvalita portu pevného pouzdra je také podstatně lepší než u levných čoček měkkých pouzder, u kterých navíc voda tlačí přímo na objektiv a hrozí tak poškození fotoaparátu.

Často zvažovanou variantou při pořizování techniky pro focení pod vodou jsou vodotěsné fotoaparáty (například Olympusy řady Mju, Canony řady D, Nikony AW či jiné novější modely atd.). U těchto fotoaparátů je těsnění permanentně namáháno a po nějaké době přestane plnit svoji funkci, foťáček tak můžete vytopit. Výrobcem je často doporučováno nechat pravidelně těsnění každý rok měnit, ale výměna v servisu stojí nemalé peníze.

Navíc fotografická kvalita těchto vodotěsných fotoaparátu je špatná, odolné přístroje jsou vybaveny pro úsporu místa periskopovým objektivem, který má horší parametry a optické vlastnosti. Také možnosti nastavení těchto fotoaparátů jsou většinou omezené. Bohužel často nepodporují formát raw, který umožňuje větší možnosti bezztrátových úprav než formát jpeg. Více o formátu raw si můžete přečíst v článku zde: www.digimanie.cz

Kombinace dobrý kompaktní fotoaparát s pevným podvodním pouzdrem představuje ideální sestavu pro fotografování pod hladinou na dovolených. Nemusíte mít strach si vzít pouzdro do větší hloubky a fotoaparát vás tak může doprovázet i na ponory s přístrojem. Dobrý fotoaparát vám vydrží dlouho, poskytne spoustu zábavy a pěkných snímků.

Popsané metody údržby můžete použít i pro pouzdra jiných značek, my již delší dobu používáme vynikající pouzdra značky Fantasea.

Pro popis údržby jsme použili starší vodotěsné plastové pouzdro Canon WP-DC34 určené pro fotoaparáty Canon Powershot G11 a 12. Pouzdro je vodotěsné do 40 metrů a je dodáváno společně se základním příslušenstvím, bohužel někdy bez návodu.


Podvodní pouzdro Canon WP-DC34
Pouzdro Canon WP-DC34


Pouzdro WP-DC34, zadní strana pouzdra
Zadní strana pouzdra Canon WP-DC34


Dodávané příslušenství k pouzdru Canon WP-DC34:


Příslušenství k podvodnímu pouzdru. Žluté odolné poutko na krk pro fotografování např. v dešti
Žluté odolné poutko na krk pro fotografování např. v dešti (není určeno pro potápění) - černé poutko na zápěstí pro šnorchlování/potápění - žlutý těsnící o-kroužek se silikonovou mazací pastou - difuzér interního blesku s poutkem (plastová destička nahoře)


Podvodní pouzdra - materiál

Pevná pouzdra jsou vyráběna z plastových materiálů nebo dražší modely pak z kovu (hliník či nerezová ocel). Pouzdra jako taková jsou velmi odolná. Pro dlouhou životnost je však třeba jim věnovat trochu péče a zacházet s nimi opatrně.

Pozor dávejte na tlačítka a kolečka ovládání, na zavírací mechanizmus a hlavně na port pouzdra (chraňte jej před poškrábáním nejen ve vodě, ale i během cesty na pláž nebo místo potápění).


Podvodní pouzdra - těsnění neboli o-kroužek

Důležitou částí pouzdra je těsnění (O-kroužek), který vyžaduje pravidelnou údržbu. Pokud pouzdro nepoužíváme, vyjmeme o-kroužek z drážky a namazaný jej skladujeme v uzavíratelném zip sáčku uvnitř pouzdra. Při vyjímání buďte velmi opatrní, příliš kroužek nenatahujte!

Před mazáním kroužek nejprve opatrně očistěte od nečistot (sůl, písek, chloupky ap.) papírovým ubrouskem nebo kouskem toaletního papíru. Silně znečištěný kroužek můžete nejprve opláchnout vlažnou sladkou vodou.

Na čistý a suchý kroužek nanášejte mazadlo rovnoměrně pomocí prstů, nepoužívejte papírové ubrousky, štětce ani žádnou látku. Namažte jej jen v tenké vrstvě, aby byl kroužek zlehka kluzký a leskl se. K mazání kroužku používejte vždy pouze výrobcem dodané mazadlo. Buďte opatrní, abyste nehtem kroužek nepoškodili.

Pravidelně jej kontrolujte, zda na něm nejsou poškozená místa nebo praskliny. Při intenzivnějším používání pouzdra doporučujeme zakoupit náhradní kroužek.


O-kroužek Canon
O-kroužek Canon

Uzavíratelný zip sáček
Uzavíratelný zip sáček


O-kroužek v drážce
O-kroužek v drážce

Místo pro vyjmutí o-kroužku z drážky.
Místo pro vyjmutí o-kroužku z drážky. Při vyjímání buďte velmi opatrní, příliš kroužek nenatahujte!


Podvodní pouzdro - port

Přední část pouzdra, za níž je objektiv, nazýváme port. Může být pevný (u pouzder pro kompaktní fotoaparáty) nebo výměnný (u pouzder pro zrcadlovky).

Přední část musíte chránit před poškozením a škrábanci a pravidelně kontrolovat, zda zde není špína, zaschlé kapky vody nebo otisky prstů. Nečistota by se projevila na fotografiích. K některým pouzdrům je rovnou dodáván pevný kryt portu, bohužel u pouzdra Canon tomu tak není a musíte si případně kryt vyrobit svépomocí.

Kontrolujte port i pod vodou, můžou na něm ulpívat malé bublinky vzduchu. Otřete je případně opatrně rukou (nesmí být mastná!!) nebo lépe rukavicí, případně otočte port směrem k hladině a trochu s pouzdrem podélně zahýbejte – bublinky by se měly uvolnit.


Port podvodního pouzdra
Port


Podvodní pouzdro se nemlží - silikagel

Silikagel je pohlcovač vlhkosti a sáčky s tímto materiálem doporučujeme před ponorem dávat do podvodního pouzdra. Při velké změně teploty, kdy se z horka na pláži ponoříte do studenější vody, by mohlo dojít k zamlžení pouzdra.

Silikagel pomáhá chránit fotoaparát před vlhkostí a udržuje vzduch uvnitř pouzdra suchý.


Silikagel sáček


Tyto sáčky najdete například při koupi nových bot přibalené v krabici nebo v balení počítačových dílů, případně je lze i koupit. Silikagel uchovávejte v uzavřené nádobě, aby nenavlhl na vzduchu a použité sáčky podle potřeby vyměňujte a sušte, stačí třeba na slunci.

Při vkládání do pouzdra dávejte sáčky tak, aby se nemohly při potápění posunout a připlést do ovládání nebo před objektiv. Do malých podvodních pouzdrer pro akční kamery patří místo sáčků se silikagelem malé tenké destičky pohlcující vlhkost.


Příklad umístění silikagelu v pouzdře za gumovou ochranou objektivu
Příklad umístění silikagelu v pouzdře za gumovou ochranou objektivu

Dejte pozor na to, že některé sáčky se silikagelem obsahují někdy i poměrně veliké kuličky pohlcovače vlhkosti. Sáček se vám do podvodního pouzdra nemusí vejít.

Zacházejte s pohlcovači opatrně, papír na starších intenzivně používaných sáčcích se může potrhat a silikagel se vysypat.


Podvodní pouzdro - zátěže

Pouzdro Canon je konstruováno jako univerzální ochranný obal a je možné ho použít i na souši – například proti dešti, vodní tříšti, prachu nebo sněhu. Pouzdro je proto lehké a ve vodě plave.

Při fotografování pod vodou se pouzdro nebude pohodlně držet, bude utíkat k hladině. Proto je možné k pouzdru dokoupit sadu zátěží nebo si můžete tyto zátěže vyrobit svépomocí. Na spodní straně pouzdra je stativový závit, kam zátěžové destičky našroubujete.


Zátěžové destičky Canon WW-DC1
Zátěžové destičky Canon WW-DC1 (4 kusy), hmotnost dohromady cca 240 g. Rozměry jedné destičky: šířka 7,4 cm, výška 3,4 cm a hloubka 0,2 cm.

Svépomocí vyrobená destička, váha cca 450 g. Srovnání s destičkami Canon.
Svépomocí vyrobená destička, váha cca 450 g. Srovnání s destičkami Canon. Pro připevnění destičky k pouzdru používáme delší nerezový šroub vhodný pro stativový závit od výrobce ABP, typ 316F593G. Tyto šrouby prodává například firma AKROS, s.r.o. (www.akros.cz).

Závit podvodního pouzdra pro připojení zátěží nebo použití se stativem
Závit podvodního pouzdra pro připojení zátěží nebo použití se stativem


Podvodní pouzdro - závěs, poutko

Pro šnorchlování je určené černé poutko na ruku dodávané s pouzdrem. Při potápění s přístrojem se používá závěs ze šňůry podobné telefonnímu kabelu (často nazýváno jako klip nebo karabina se spirálou). Fotoaparát s ním připínáte na kompenzátor vztlaku.

Krátký závěs pod vodou rozepnete a můžete fotit. Spirála se natáhne podle potřeby a pouzdro neztratíte, ani když jej upustíte.


Závěs se spirálou
Závěs se spirálou


Podvodní pouzdro - interní blesk

Pod vodou používejte interní blesk s rozmyslem a s nasazeným difuzérem pouze na krátkou vzdálenost. Přímé světlo blesku snadno nasvítí nečistoty ve vodě a vaše fotografie budou znehodnocené bílými fleky.

Na spoustu fotografií, například záběry podvodní krajiny a útesu, je lepší blesk natrvalo vypnout a využít pouze přirozené světlo z hladiny.


Podvodní pouzdro - difuzér interního blesku

Difuzérem se nazívá bílá destička rozptylující světlo blesku (v tomto případě interního blesku). Zlepšuje šíři nasvícení fotografované scény a změkčuje záblesk.

Pokud chcete interní blesk používat, nezapomeňte difuzér připevnit na pouzdro a zabezpečit jej poutkem.


Pouzdro WP-DC34 s nasazeným difuzérem
Pouzdro WP-DC34 s nasazeným difuzérem


Příklad správného použití interního blesku na velmi krátkou vzdálenost.
Příklad správného použití interního blesku s difuzérem na velmi krátkou vzdálenost. Rournatec, Středozemní moře.


Podvodní pouzdro - letecky na dovolenou

Při cestě letadlem přepravujte zavřené podvodní pouzdro v příručním zavazadle bez nasazeného o-kroužku. Pouzdro tak nebude poškozeno změnami tlaku v kabině. Pouzdro chraňte vhodným obalem před poškrábáním.

Externí blesk, nabíječky, předsádku nebo další příslušenství včetně základních prostředků pro údržbu a rezervního o-kroužku rovněž mějte v příručním zavazadle. Pokud vám do cílové destinace nedorazí velké zavazadlo, budete mít i přesto fotoaparát a vše potřebné s sebou.

Potápěčskou výstroj si půjčíte a můžete fotografovat pod vodou.


Podvodní pouzdro - příprava a údržba

Před ponorem

Připravujte fotoaparát v klidném prostředí bez větru (na pokoji před cestou k vodě).

1. Zkontroluje vnitřek pouzdra a hlavně port, zda zde není prach a jiné nečistoty. Nikdy nevyplachujte případné nečistoty z vnitřku pouzdra žádnými tekutinami! Odstraňujte je jemným hadříkem (švédská utěrka, hadřík na brýle ap.) či papírovým kapesníčkem, resp. jemným toaletním papírem.

2. Vytřete žlábek těsnění a dosedací plochu o-kroužku papírovým kapesníčkem. Poté nasaďte o-kroužek, jemně namazaný silikonovou pastou.

3. Vložte 2 malé sáčky silikagelu proti vlhkosti (například mezi gumovou ochranu objektivu a stěnu pouzdra nebo na dno pouzdra) a poté fotoaparát.

4. Zkontrolujte před uzavřením pouzdra, zda na o-kroužku nebo dosedací ploše nejsou nečistoty, a uzavřete pouzdro. Pozor na opalovací krémy, pouzdro s nimi můžete zamazat!

5. Znovu zkontrolujte zvenku uzavření a těsnění (podívejte se z boku na drážku o-kroužku) a udělejte zkušební fotografii.

6. Při vstupu do vody opatrně namočte pouzdro a kontrolujte, zda z něj neuniká vzduch a zda správně těsní. Pak se teprve ponořte do mokrého světa.

Pokud si na pláž nebo na loď berete náhradní baterii a paměťovou kartu, zabalte je do igelitového sáčku na ochranu proti písku a vlhkosti. Vezměte si s sebou také papírové kapesníčky nebo ubrousky (rovněž v igelitovém sáčku), abyste mohli otřít o-kroužek nebo port pouzdra.


Přestávky mezi ponory

Nenechávejte pouzdro s fotoaparátem na sluníčku ani jej neotvírejte, pokud nejste na klidném místě, kde nehrozí vítr, prach nebo sprška kapek. Velkou výhodou jsou fotoaparáty s co nejlepší výdrží na baterie, můžete tak s dostatečně velkou paměťovou kartou zůstat pod vodou několik hodin, případně vám baterie vydrží na 2-3 ponory.

Pokud pouzdro otevíráte, vyčkejte chvíli po ponoru, než oschne. Osušte si pořádně ruce a dávejte pozor na ostatní potápěče a jejich mokrou výstroj. Nesahejte prsty na port, držte pouzdro opatrně za spodní část.

Po otevření opatrně otřete papírovým kapesníčkem kapky a nečistoty z vrchní strany o-kroužku a z dosedací plochy pouzdra a poté vyměňte ve fotoaparátu baterii a případně paměťovou kartu. O-kroužek není třeba vyjímat a mazat, ani nemusíte vyměňovat silikagelové sáčky proti vlhkosti. Pouzdro po vložení fotoaparátu uzavřete, zkontrolujte zvenku těsnění a vyfoťte na zkoušku jeden snímek.

Jestliže nemáte možnost pouzdro na bezpečném místě otevřít, raději neriskujte a nechte jej klidně uzavřené – na pláži jej mějte zabalené v mokrém ručníku, pro ochranu před pískem a horkem. O-kroužku a pouzdru neublíží ani celodenní uzavření a používání.


Údržba po ponoru či šnorchlování

Co nejdříve po ponoru opláchněte pouzdro opatrně sladkou vodou (klidně stačí hadicí) nebo jej namočte na pár minut do oplachovací nádrže. Potápěčská centra mají pro fotoaparáty většinou vyhrazené místo mimo těžkou výstroj a neopreny.

Po návratu na pokoj pouzdro opět pořádně opláchněte (například ve sprše), případně naložte na delší dobu cca 20 minut do vlažné sladké vody v umyvadle. Pod vodou promačkejte všechna tlačítka a protočte všechny otočné voliče. Nepoužívejte při oplachování silně horkou vodu! Případnou mastnotu z pouzdra nebo portu můžete opatrně odstranit kapkou jaru nanesenou na jemnou stranu houbičky na nádobí.

Chlorovaná voda v plaveckém bazénu je podobně agresivní jako voda mořská. I po potápění v bazénu je třeba pouzdro doma důkladně opláchnout.


Odsolení po dovolené

Po intenzivním používání ve slané vodě je třeba provést odsolení. Pouzdro namočte do vlažné sladké vody s octem. Pro zatížení dejte dovnitř pouzdra igelitový sáček naplněný např. vybitými bateriemi, pouzdro tak nebude ve vodní lázni plavat. Nebo pouzdro obraťte vzhůru nohama tak, aby točítka a tlačítka byla ponořená. Několikrát ve vodě procvakejte všechna tlačítka a zahýbejte točítky, aby se sůl odmočila a vyplavila.

Pak pouzdro opláchněte pod tekoucí vodou a nechejte důkladně okapat a oschnout. Pouzdro skladujte uzavřené, bez nasazeného o-kroužku, zabalené do obalu proti prachu a poškrábání v dodané krabici. O-kroužek jemně promazaný silikonovou pastou uchovávejte v igelitovém zip sáčku uvnitř pouzdra nebo krabice. Nezapomenete si jej tak vzít s sebou na příští dovolenou.


Údržba podvodního pouzdra k akční kameře GoPro

Údržba malého podvodního pouzdra ke GoPro kameře se mírně liší od výše uvedených postupů. Používáme kameru GoPro Hero 12 a zde je pár tipů pro údržbu standartního GoPro podvodního pouzdra (tzv. GoPro Protective Housing).

- není nutné sundávat po každém ponoru bílý těsnící o-kroužek, z malého pouzdra se nesnímá úplně snadno. Klidně jej ponechte nasazený a sundejte jej až při odjezdu z dovolené.

- pravidelně ale kontrolujte, že pod o-kroužkem či v drážce nejsou nečistoty

- o-kroužek ke standartnímu GoPro vodotěsnému pouzdru se nedoporučuje mazat silikonem, stačí jej otřít či opláchnout a nechat uschnout

- k pouzdru jsou dodávány další dvířka (tzv. skeleton backdoor) s výřezem pro ovládání dotykového displeje, jejich těsnící o-kroužek je zcela stejný a můžete jej využít jako náhradní k podvodnímu pouzdru.

- podvodní pouzdro je malé, mezi kamerou a stěnou pouzdra je minimum místa. Místo běžných větších sáčku pohlcovačů vlhkosti je třeba zakoupit speciální tenké destičky. Ty lze snadno vložit pod kameru. Přestože jsou malé a tenké, nemusíte se obávat, fungují výborně a pouzdro se nemlží.

- kamera samotná je vodotěsná, doporučujeme ji tedy skladovat s pootevřenými dvířky, aby se těsnění dvířek nenamáhalo

- ke kameře ani k podvodnímu pouzdru nejsou dodávány žádné krytky, doporučujeme si je proto objednat rovnou s kamerou a k ochraně podvodního pouzdra během cestování pak můžete použít například bublinkovou fólii atd.

- GoPro pouzdro odsolujeme úplně stejne, jako jiné pouzdro na fotoaparát.


Odkazy na anglické texty o údržbě

https://www.divephotoguide.com - začínáme s podvodní fotografií

https://www.uwphotographyguide.com - údržba podvodních pouzder

https://www.backscatter.com - tipy pro údržbu podvodních pouzder


Petr a Katka