Úvod do fotografování a natáčení videa pod vodou, II. část


Předmluva

V prvním díle jsme se podívali na problematiku barev a vyvážení bílé pod vodou, na výběr fotoaparátu a příslušenství. Výběrem vhodné fototechniky ale učiníte pouze první krok k pěkným snímkům pod hladinou.

V této druhé části našeho článku najdete nejčastější chyby, které začínající podvodní fotografové dělají. Těchto chyb se vyvarujte, jinak se můžete zaseknout na cestě za krásnými fotografiemi a snímky se nebudou dařit. Frustrace ze špatných fotografií a promarněných ponorů vás pak připraví o chuť se dál fotografování věnovat. Což je vzhledem ke krásám pod hladinou škoda.

Hodně se zde věnujeme potápění s přístrojem, což je ohledně fotografování pod vodou jedna z nejvíce podceňovaných věcí.

Začít se potápět s přístrojem a zlepšovat se při ponorech vám přitom naprosto zásadním způsobem také zlepší vaše podvodní fotografie, zážitky pod hladinou a usnadní vám natáčení videa.

Najdete zde proto výhody potápění s přístrojem, videa z nádherných potápěčských lokalit, rady jak s potápěním začít a kde, bezpečnost při potápění, rady k vyvážení a ke správné poloze potápěče ve vodě. Také zde rozebíráme mýty a nesmysly, které se o potápění s přístrojem tradují.

Dále jsou v článku jednoduché tipy pro výběr dovolené a pro zlepšení snímků, informace k využití slunečního světla v mělké vodě, rady pro kompozici a úpravu fotek. Všechny tyto rady a informace vám pomohou nejen při používání kompaktního fotoaparátu, ale i při fotografování s mobilním telefonem a při natáčení videí s jakoukoli technikou.


Kapitoly


Chrochtalové, ostrov Bali
Chrochtalové a korálový útes, ostrov Bali. Pokud chcete mít pěkné podvodní fotografie, neobejdete se bez technických základů fotografování, bez pochopení světla a kompozice, bez dobrého zvládnutí potápění s přístrojem a bez úprav fotografií v počítači.

1. Nejčastější chyby při fotografování pod hladinou

Při potápění i v diskuzích na internetu se opakovaně setkáváme se zcela chybným přístupem k podvodnímu fotografování.

Lidé mají dojem, že stačí koupit drahý fotoaparát a ten to vyfotí sám. Neváhají utratit nemalé peníze za velký drahý fotoaparát v podvodním pouzdře, často jim pak ale chybí prostředky na koupi kvalitních blesků, světel či makročoček, na cestování nebo na potápěčskou výbavu. Někdy mají k zrcadlovce setový objektiv či velmi levný bazarový blesk. Potápějí se ve velkých skupinách s průvodcem během krátké dovolené a na fotografování tak mají pod vodou minimum času. Spousta začátečníků tak může mít z drahého velkého fotoaparátu horší fotografie, než z kompaktu.

Častý je také názor, že i na tisk malé fotky je třeba drahý fotoaparát se spoustu megapixelů. Drtivá většina fotografií se ale prohlíží na internetu, to samé platí i pro videa. V galerii na Facebooku rozdíl mezi fotoaparáty u běžných fotografií nepoznáte. Pokud už tisknete, máte kvalitní fotografie a využijete služeb kvalitního fotolabu, tak není problém z kompaktu vytvořit nádherné obrazy velikosti 80 x 60 cm.

Spousta uživatelů má špatné zkušenosti s levnými outdoorovými modely kompaktních fotoaparátů - například s kdysi prodávanými otřesně fotícími kompakty Olympus Mju, které sice byly vodotěsné, ale pro podvodní fotografii nepoužitelné. Zcela mylně se pak domnívají, že všechny kompakty fotí stejně podprůměrně. Naštěstí výrobci fotografické techniky stále ještě kvalitní kompakty pro pokročilé fotografy nabízí (Sony řadu RX100 a Canon řadu G).

Pro některé začínající fotografy může být značným překvapením, že pěkné podvodní fotografie s kompaktem lze pořídit už při první potápěčské dovolené. Po získání více zkušeností pak není problém mít více dobrých snímku jen z dopoledního potápěčského výletu například do zátoky Abu Dabbab či na útes Elphinstone.

Domněnka, že drahý fotoaparát s velkým snímaček a výměnnými objektivy fotí sám a skvěle, je ale přesto neuvěřitelně silná. Musíte mít co nejdražší fotoaparát a pak už jen šnorchlujete. Stačí tedy rychle na šnorchl či na nádech připlavat k rybám a zmáčknout spoušť.

Jaká je realita?

Fotograf si všechny ryby rychlým plaváním vyplaší, se šnorchlem či na nádech s velkými ploutvemi bude mít pod vodou omezené možnosti jak fotoaparát nastavit, jak se vhodně bez dotyku a poškození korálů přiblížit k útesu, nezvládne využít přirozené světlo či nastavit blesk a také si v mělčí vodě zkope písek na dně. A bude mít na snímcích často pouze rozmazané rybí ocasy, protože ani drahý fotoaparát nestihne při rychlém pohybu zaostřit. Výsledkem rychlého cvakání a plavání jsou špatné barvy, špatná kompozice, nevhodná pozice utíkajících ryb ocasem k fotografovi, necitlivé nasvícení či barvy a snímky, které diváka tahají za oči.

Čím pomaleji plavete, tím víc pod vodou uvidíte!

Takže jaký je správný postup - kupte menší a snadno použitelný fotoaparát a naučte se jej používat během ponorů s přístrojem! Až si z jakékoli dovolené bez ohledu na destinaci přivezete s kompaktem pěkné fotografie, znamená to, že jste se již fotografovat naučili. A můžete se posunout dále, k dražšímu fotoaparátu s větším snímačem. Jako doplněk k přístrojovému potápění můžete občas šnorchlovat či se potápět na nádech.

A třeba jako my zjistíte, že drahý velký fotoaparát s velkým snímačem vůbec nepotřebujete a že nejlepší zážitky jsou z ponorů s přístrojem.

Pod vodou pak také potkáváme fotografy, kteří mají drahou velkou fotosestavu a umí ji částečně ovládat, ale neumí se s ní pohybovat. Nezvládají plavání, sahají na útes a přidržují se korálů, tahají po dně oktopus a manometr, zvíří si nečistoty ze dna.

Nezvládají i další základní potápěčské dovednosti, jako je správný výběr velikosti kompenzátoru vztlaku, nastavení jeho popruhů, správné množství zátěže a její umístění do těžiště těla. Plácají se ve vodě, vyplaší si podvodní život, nedávají pozor na kompozici či nastavení blesků, protože se neustále musí zabývat tím, že jsou přetíženi a manipulovat s inflátorem a do toho kopat nohama a mávat rukama.

Někteří zásadně neupravují snímky a pravděpodobně z důvodu úspory místa na paměťové kartě nepoužívají formát raw. Tudy cesta (snadno a rychle oklikou) ke kvalitním snímkům bohužel nevede.

Opačným extrémem je spoléhat se při fotografování pouze na formát raw, jakoby z něj mávnutím kouzelné hůlky v počítači šlo vše vyrobit. Domněnka, že spousta pěkných fotografií vznikla až čarováním v počítači, je také silně zakořeněna. Stačí znát tu správnou kombinaci tlačítek ve Photoshopu a snímek je na světě. Vlastně vůbec nemusíte umět fotografovat.

Jednou z velmi problematických věcí je vyvážení bílé. Spousta fotografů vůbec netuší, že se výrazně liší vyvážení bílé barvy pod vodou a na souši. Plavou v hloubce, proti slunci. Ignorují přirozené světlo v mělku pod hladinou a správný směr plavání na útesu se sluncem v zádech. Z nepochopení této problematiky pak pochází různé mylné názory. Například že silně namodralé snímky s chybným vyvážením bílé je tak třeba "odbarvit a odsytit" v počítači.

Případně že pod hladinou nejsou vůbec barvy a již v mělké vodě je třeba používat blesk. Bleskem se pak bez rozmyslu svítí na vše, i na stříbrné ryby několik metrů daleko. Dále se objevuje názor, že s fotografií se nemá manipulovat, že snímky mají zobrazovat realitu pod vodou, nemají se používat úpravy barev či červené filtry atd. Chybné barvy jsou vlastně správně, i když to očima vidí dotyčný fotograf jinak a barvy tam jsou :-).

Zde je dobré si uvědomit, že kvalitní barvy u podvodních fotografií jsou naprosto zásadní, pomohou vámi zaujmout diváka (z kterého se může vyklubat potenciální zákazník) a ukazují lidem svět pod hladinou takový, jaký skutečně je - neuvěřitelně barevný, bohatý a nádherný.

Ukázka, jak by neměla fotografie vypadat:

Canon G11, Rudé moře. Přirozené světlo.
Canon G11, Rudé moře. Přirozené světlo. Špatná kompozice, fotograf je příliš daleko, chybný úhel vůči světlu, na obrázku není nic zajímavého, žádný podvodní život, pohled směrem dolů.

2. Jak na lepší fotografie pod vodou

Je třeba začít s pochopením základů. Jak fotoaparát nastavit, co které nastavení ovlivňuje atd. Je třeba se učit postupně.

Zejména na začátku můžete mít pocit, že se ve velkém množství informací o podvodní fotografii ztrácíte, že je fotografování pod vodou příliš komplikované. Nemůžete se naučit všechno rychle najednou, můžete ale postupně po krůčcích zvládnout technické parametry, porozumět světlu a jeho chování. Naučíte se upravovat snímky v počítači a jak budete zvolna pronikat do různých aspektů podvodní fotografie, už vám nepřijde tak složitá.

Díky pochopení technických záležitostí zjistíte, jak vyfotit věci, které vám předtím nešly, jak snímky zlepšovat. Pochopíte, jak funguje vaše fototechnika, jaká jsou její omezení a jak tyto nedostatky obejít.

Důležité je začít a opravdu se do toho pustit. Foťte intenzivně na suchu, učte se používat fotoaparát, prozkoumejte všechny jeho funkce a ovládání. Zkoušejte různá nastavení fotoaparátu, nebojte se experimentovat. Pokud máte možnost, choďte trénovat například na plavecký bazén.

Naučte se fotografovat zblízka, co nejvíce je to možné.

Pod vodou si na fotografování vybírejte snadno dostupná místa, nefoťte za každou cenu všechno, necvakejte bez rozmyslu. K některým částem útesu se prostě nedostanete, některé ryby se vyfotit nenechají a utečou.

Způsob fotografování také přizpůsobte čistotě vody. Širokoúhlé záběry vyžadují výbornou viditelnost a velmi čistou vodu. Kal způsobuje zelené zbarvení vody v pozadí, v silně zakalené vodě mohou mít fotografie i nahnědlé, či žluto-hnědé zabarvení. Pokud je voda silně zakalená, fotografujte detaily a makro.

Snažte se natrénovat fotografování u živočichů jako jsou ropušnice nebo nahožábří plži. Můžete u nich strávit delší čas a vyhrát si s kompozicí a nasvícením záběru. Stejně tak přistupujte k fotografování útesu - najděte si dobře přístupné místo s pískem vedle korálů a klekněte si. Snáze se tak můžete věnovat nastavení fotoaparátu a nasvícení. Jakmile zvládnete nastavení fotoaparátu, můžete zkusit útes fotografovat volně ve vodě, bez dotyku se dnem.

Nemáte-li externí blesk, nefoťte širokoúhlé záběry v hloubce! Snímejte v mělké vodě, kde je dostatek světla. Dívejte se, jak svítí paprsky z hladiny, abyste fotografovali ve vhodném úhlu se sluncem v zádech.

Než se pustíte do fotografování s blesky či pomocí videosvětel, je vhodné nejprve zvládnout fotografování v přirozeném slunečním světle.

Pamatujte - profesionálové nemají krásné fotky jen díky drahé technice nebo úpravám v počítači. Mají stovky ponorů s přístrojem v různých podmínkách, procestovány desítky krásných míst, tisíce hodin fotografické praxe pod vodou a nádherné snímky díky bohatým zkušenostem.

Ne každý bydlí rovnou u tropického moře. Pokud ale máte možnost potápět se na dovolené, tak tento čas beze zbytku využijte a buďte co nejvíce pod vodou - ideálně na ponorech s přístrojem. A samozřejmě si s sebou pokaždé vezměte fotoaparát a buddyho, s kterým se vám dobře potápí a spolupracuje. Dobrý buddy je k nezaplacení - trpělivě počká, až snímek vyfotografujete, zapózuje vám u útesu, dokáže vám najít různé živočichy pro makro snímky a podobně. Dobrý buddy dokáže vaše fotografie ohromně posunout dál.


Podvodní fotografie se ale přes veškerou snahu a pomalé plavání nemusí vždy podařit. Nepovedené snímky projděte, vezměte si z nich poučení, smažte je a pokračujte trpělivě dál.

Ukázka, jak by neměla fotografie vypadat:

Olympus mju300, Rudé moře. Automatické nastavení, přirozené světlo.
Olympus mju300, Rudé moře. Automatické nastavení, přirozené světlo. Na fotografii je téměř vše modré, potápěči jsou zabráni zezadu.

V dalších následujících kapitolách si ukážeme několik způsobů, jak výrazně zlepšit fotografie pod vodou. Všechny jsou použitelné jak při fotografování s kompaktem, mobilním telefonem, tak s větší technikou. Lze je také použít pro natáčení videa, ať už pomocí fotoaparátu, mobilního telefonu či akční kamery.

Základem je zvládnutí potápění s přístrojem, které si podrobněji rozebereme. Dále pak navazují kapitoly Využití přirozeného světla v mělké vodě, Kompozice a Úpravy fotografií.


3. Jak začít s potápěním s přístrojem, výhody potápění s přístrojem, informace, videa a postupy

3.1. Úvodem - začínáme s potápěním

V této obsáhlé kapitole rozebíráme důležité informace a postupy, jak začít s potápěním s přístrojem, kam jet na potápěčský kurz, jak tuto dovolenou naplánovat a proč, dozvíte se tu základní věci o výstroji a jak pokračovat po kurzu potápění. Najdete zde zajímavá videa z potápěčského kurzu i po něm. V případě, že už se potápíte a výstroj máte vyřešenou, můžete tuto kapitolu klidně přeskočit.

Z naší zkušenosti víme, že potápění s přístrojem je nejsnazší a nejrychlejší způsob, jak se dostat pořádně a hlouběji pod hladinu, blízko ke korálovým útesům, tropickým živočichům, rybám a dalším úžasným obyvatelům oceánu. Díky potápění s přístrojem můžete mnohem snadněji pořizovat podvodní fotografie a při fotografování se zlepšovat.

O přístrojovém potápění platí to samé, co platí o fotografování pod vodou. Pokud správně začnete, postupně se tím prokousáváte a pracujete na sobě, zvládnete to bez problémů, rychleji a s výrazně menšími finančními náklady, než ostatní. Bude vás to od začátku bavit a tak se budete plynule posouvat dál.

Ne, tato textově obsáhlá část není přesným popisem základního kurzu potápění. Nevyřešíme za vás ani často kladené otázky typu:

"Mám si dělat kurz v Česku nebo u moře"?

"Jak poznám kvalitního instruktora"?

Zkusíme vám ale dát rady, jak začátek potápění s přístrojem zvládnout.

Pokud vám nevadí studená voda, klidně si kurz udělejte v Česku ;-). Z hlediska dalšího potápění je ale mnohem lepší jej absolvovat u tropického moře. A kvalitního instruktora potápění bez vlastních zkušeností a absolvování většího množství ponorů v různých mořích pravděpodobně nepoznáte.

V základním kurzu přístrojového potápění (OWD) se probírají pouze základní věci - jinak by kurz byl příliš dlouhý s obrovským množstvím teorie. Potápění není náročné, ale mnoho informací najednou by mohlo začátečníky zahltit a odradit. V OWD kurzu se o vyvážení a plavání dozvíte jen nezbytné základy. Na vašich potápěčských dovednostech je pak třeba pracovat dále po kurzu. Potápění zvládne každý. Stačí trocha snahy a chtít se zlepšovat.

Nemá smysl v potápění pospíchat - je potřeba se tím postupně prokousat, klidně pomalu, tak aby vám to vyhovovalo. Věřte tomu, že výsledek za to bude stát.


3.2. Proč potápění s přístrojem vlastně zkusit?

Protože:

Potápění je jednoduchá a snadná fantastická aktivita, u které si neskutečně odpočinete, vidíte ve stavu beztíže úžasný podvodní svět a nádhernou přírodu, pod vodou odbouráte stres, pomalu dýcháte, meditujete, relaxujete a vyčistíte si skvěle hlavu. Na hodinu až dvě jste úplně odpojení od hlučného světa nad hladinou. Aniž byste to vnímali a nadměrně se namáhali, protáhnete si během ponoru svaly, spálíte velkou spoustu kalorií a báječně se díky pohybu ve vodě unavíte, po potápění s přístrojem se pak skvěle vyspíte.

Při potápění s přístrojem se naučíte lépe vnímat svoje tělo a dýchání, naučíte se lépe pohybovat ve vodě a mnohem víc vnímat krásy okolo.

Na ponoru můžete být pod vodou s dalšími báječnými lidmi nebo jen sami v páru, a vždy jste obklopeni překrásnou přírodou. Při potápění jste zcela ponoření ve vodním prostředím a odpojení od hladiny, moře vás konejšivě objímá, svět je pod vodou zpomalený, tropický oceán barevný, pestrý, tichý a nádherný.

Potápění není sportovní aktivita, ale cesta životem, která vás vede k neskutečně skvělým zážitkům. Bez potápění s přístrojem byste tyto životní krásné momenty pod hladinou neměli šanci zažít.

Součástí výletů a cestování za potápěním jsou nádherné jízdy lodí, návštěvy liduprázných pláží a malých tropických ostrovů, z potápěčské lodi zdarma vidíte při cestě na ponor nejrůznější ryby, delfíny nebo velryby. Z prázdných pláží u potápěčských resortů si užíváte parádní romantické východy a západy slunce i procházky po písku.

Potápění s přístrojem vás naučí nespěchat, vypnout hlavu a odpočívat. Naučí vás věnovat se prožitku tady a teď, soustředit se pouze na přítomný moment a obdivování krásy pod hladinou.

Také nikdy nevíte, zda nejste skrytý talent a zda by vás potápění a cestování za potápěním nezačalo ohromně bavit. A nemusíte být žádný dálkový plavec ani milovník vody. My oba jsme se ocitli náhodou v tropickém moři na korálovém útesu a jeho barevnost a pestrost nám naprosto učarovala. Potápěčské zážitky nám úplně změnily život i to, jak jej vnímáme a prožíváme. Potápění s přístrojem nám také zprostředkovalo fantastické cestovatelské momenty a tropická dobrodružství, až neuvěřitelné vizuální zážitky a celkově nám ohromně zlepšilo život.


Skvěle také krásy potápění s přístrojem popisuje profesionální potápěčka Anita Tine na blogu cestovní kanceláře Blue Style: Potápění v Egyptě je bezpečné a proč by si každý měl potápění vyzkoušet.

Podrobněji se v kapitole 3.10. věnujeme výhodám a úžasným zážitkům při potápění.

Přiblížit fantastické momenty pod hladinou vám v kapitole 3.11. pomohou nádherná podvodní videa od různých potápěčů.


3.3. Před potápěčským kurzem

Ještě než se k moři na potápěčský kurz vypravíte, ujasněte si:
- nemám žádný zásadnější zdravotní problém
- nemám moc problém (například v letadle nebo při šnorchlování) vyrovnat tlak v uších
- nejsem panikařící typ
- nevadí mi do vody odtáhnout na zádech cca 25 kg výbavy
- nevadí mi plivat do masky
- nevadí mi do potápění dát peníze a úsilí, trochu překonat sebe sama

Potápění si ještě před kurzem v zahraničí můžete nejprve vyzkoušet v Česku na plaveckém bazénu. Pokud máte pochybnosti (jak se mi bude dýchat pod vodou a zda zvládnu vyrovnání tlaku v uších), je tohle nejlepší cesta jak je rozptýlit - a nebo si ujasníte, že potápění s přístrojem není pro vás.

Polkněte - zapraskalo vám v obou uších? Pokud ano, máte průchozí dutiny a srovnat tlak v uších při potápění byste měli zvládnout.

Jak uvádí jedno potápěčské centrum ve Středozemním moři - největší problém není dostat lidi do vody na zkušební ponor s přístrojem, ale přimět je na konci ponoru, aby z vody vylezli :-)

Chápeme obavy, které ohledně ponorů s přístrojem mohou lidé mít: jak zvládnu pod vodou dýchat a vyrovnat tlak v uších, nebudu se bát v hloubce, jak zvládnu tu spoustu výbavy a odnést láhev, jak zvládnu potápěčský kurz, co když budou trochu vlny... Je důležité se nebát, všechny tyto obavy nebo pocity nejistoty mělo před vámi spousta lidí a všichni se bez problémů naučili potápět.

"Byl jsem velmi nervózní, když jsme se potopili. Studenější vzduch z láhve mi připadal nepřirozený. Po chvilce jsem se začal cítit úplně normálně a téměř jsem zapomněl, že jsem pod vodou.

Vše na pobytu pod hladinou jsem si zamiloval. Líbil se mi pocit, že se pohybuji s oceánem a cítil jsem se úplně malý v obrovském prostoru. Vše bylo tak klidné a tiché. Všechny starosti mi najednou zmizely z hlavy, jen jsem občas myslel na to, jak jsme vlastně hluboko. Byl jsem úplně ohromen, kolik života jsme viděli pod vodou. Všechny ty barvy ryb, to bylo úžasné! " - chlapec B., 11 let, nepotápěč, popisuje svůj zážitek z ponoru na zkoušku v tropickém moři.

V kurzu vám pomůže vaše instruktorka nebo instruktor potápění a při prvních ponorech po kurzu personál potápěčského centra. Všude, kde jsme byli, tak byl personál v potápěčských centrech ochotný, vstřícný a přátelský, se vším pomohl. A až budete po dovolené sedět v letadle na cestě zpět, hlavu plnou těch nádherných zážitků, uvědomíte si, že vaše obavy byly úplně zbytečné. Pokud jste korálový útes nikdy předtím neviděli, je velmi pravděpodobné, že vás první ponory na něm ohromí a budete naprosto nadšení krásou pod hladinou.


Informační články, potápěčské centrum s českým personálem v Hurgádě:

Jak se začít potápět

Proč se potápět

Kurzy potápění a proč si dělat kurz u moře

Je šnorchlování a potápění v Egyptě nebezpečné?

Skvělé rady v anglickém jazyce pro začínající potápěče najdete také v tomto videu a v tomto videu.


3.4. Jak tedy na to potápění - plánujeme kurz a info k výstroji

1. Vezměte si dovolenou na 14 dní a vyhraďte si ji celou na potápění, budete tak mít dostatek času na zvládnutí kurzu i ponory po něm. Podle potřeby přidejte další dny na cestu a aklimatizaci. Pokud si nejste jistí, zda kurz zvládnete v angličtině, vybírejte potápěčská centra s česky hovořícími instruktory. Projděte si také recenze potápěčského centra na internetu (skvělý portál je Tripadvisor) a prohlédněte si videa, jak to u něj pod vodou vypadá.

2. Doporučujeme na kurz potápění vyrazit ve dvou, ideálně s partnerem/partnerkou (kamarádem/kamarádkou). Pouze takto, ve dvou lidech byste se měli učit potápět. Nedoporučujeme potápěčské kurzy, kde bude na instruktora více lidí (4 kurzisté jsou opravdu maximum, ideální jsou ale 1-2 kurzisté na instruktora potápění). Nevadí, pokud se budete učit potápět sami. Po absolvování kurzu vás vždy na ponory spárují s další potápěčkou či potápěčem nebo s potápěčským průvodcem. Potápění ve dvou je ale mnohem lepší :-).

3. Vybírejte místo konání kurzu tak, aby tam byl pěkný korálový útes, hejna ryb či vrak nebo jiná zajímavá místa a kde se lze snadno potápět ze břehu do mělké, čisté teplé a klidné vody. Silně doporučujeme vybírat tropické destinace jako je Rudé moře, Bali, Curacao nebo Bonaire. Pokud chcete začínat v Evropě, vybírejte například z destinací jako je Malta, Gozo či Rhodos nebo Kypr (Kypr má nejteplejší moře s klidnou hladinou a nádherně čistou vodu se skvělou viditelností). V Rudém moři můžeme doporučit zátoku Abu Dabbab s potápěčským centrem Diving.de u hotelu Malikia. V potápěčském centru zde najdete česky mluvící personál, ptejte se po Peterovi nebo Kláře (které tímto zdravíme!).

4. Začít s potápěním v teplé vodě tropického moře má mnoho výhod - kromě korálových útesů, čisté vody a krásných ryb je to také sama o sobě teplota vody. V teplé vodě se budete cítit mnohem lépe, snadněji srovnáte tlak v uších a vystačíte si i s tenkým neoprenem.

5. Potápěčskou výstroj řešit nepotřebujete, vše vám půjčí v rámci potápěčského kurzu. Podrobněji se o potápěčské výstroji rozepisujeme níže v dalším textu.

6. Po absolvování potápěčského kurzu si ponechte výstroj, kterou vám zapůjčili pro kurz a potápějte se intenzivně dále (udělejte alespoň 10 až 15 dalších ponorů - čím více ponorů, tím lépe), až do předposledního dne dovolené. Díky potápění po kurzu se pod vodou budete moci věnovat jen podvodnímu životu a lépe si krásy pod hladinou vychutnáte. Částečně jste si už také na půjčenou potápěčskou výstroj zvykli, další ponory pro vás tak budou snazší.

7. Snažte se si ponory po kurzu maximálně užít, nemá smysl chodit hlouběji, zejména pokud se tam jako začátečníci necítíte dobře. Pokud se také zatím necítíte na potápění například z lodi, klidně jen choďte dál na korálový útes ze břehu. Vždy zdůrazněte, že chcete jednoduchý nenáročný ponor, personál potápěčského centra vám určitě vyjde vstříc.


Podrobněji o výstroji

Vlastní výstroj do kurzu potápění nepotřebujete, vše vám půjčí na místě.

Pokud ale máte máte vhodné vlastní věci na šnorchlování - například dobrou masku, kvalitní zátěžový opasek atd, určitě si tyto věci vezměte s sebou.

Pokud máte nestandartně malou či velkou nohu, zvažte před kurzem koupi vlastních botiček a řemínkových ploutví (nikoli rozstřižených ploutví!!) na přístrojové potápění, aby se nestalo, že vám v potápěčském centru nebudou půjčované věci sedět. Některá potápěčská centra uvádejí na webových stránkách velikosti výstroje, kterou si u nich lze zapůjčit i zda mají například menší potápěčské láhve a výstroj pro juniory.

Jestliže potřebujete dioptrická skla do potápěčské masky, je třeba v předstihu před potápěním či šnorchlováním vybrat vhodnou dvouzorníkovou masku a skla si do ní objednat. Dejte pozor, protože tato skla mohou mít delší dodací lhůtu a na svoji potápěčskou masku tak můžete čekat i docela dlouho.

Katka do potápěčského kurzu měla vlastní malou masku s dioptrickými skly Aqualung Look Midi používanou předtím na šnorchlování, neopren, botičky a ploutve, vlastní kratší opasek na zátěže a potápěčské hodinky. Měla také svítilnu, kterou využila pro ponor do hloubky a v noci během pokročilého (Advanced) kurzu potápění.

Potápěla se tak s věcmi, na které je zvyklá - což vám může pomoci si kurz kurz potápění více užít. Poplatek za půjčování výstroje pro další ponory po skončení potápěčského kurzu byl také pro ni nižší, protože si půjčovala pouze potápěčský regulátor a kompenzátor vztlaku.

Na rozdíl od šnorchlovací výbavy s ploutvemi nazouvanými na bosou nohu či věcí na nádechové potápění je základní výstroj pro potápění s přístrojem (maska, botičky, řemínkové ploutve) univerzální a lze ji použít i při šnorchlování. Dokoupíte jen šnorchl. Potápěčské botičky jsou skvělé na místech, kde není snadný a pohodlný vstup do vody nebo kde jdete přes rozpálený písek.

Při koupi botiček a řemínkových ploutví dbejte na to, aby vám botička správně seděla na nohu a ploutve dobře seděly na botičce - ploutve vás nesmí ani tlačit, ani být volné. Nekupujte si ploutve typu Jetfin, které nejsou vhodné na šnorchlování a jsou příliš těžké na cestování. V potápěčském obchodě vám poradí, jaký typ ploutví zvolit.

Z později koupeného vybavení na přístrojové potápění jinak můžete na šnorchlování využít další věci - neopren či potápěčský počítač, abyste věděli čas a teplotu vody.


Jak si mám vybrat padnoucí potápěčskou masku?

Jestliže zatím ani nešnorchlujete (nebo na šnorchlování používáte celoobličejovou masku), vystačíte si s maskou, kterou vám půjčí v rámci kurzu potápění.

Masku si při zkoušení v potápěčském centru (stejným způsobem si masku vyzkoušíte při nákupu) dejte na obličej, nedávejte si řemínek přes hlavu. Zkuste se lehce nadechnout nosem, maska by vám i bez řemínku měla sedět přisátá na obličeji a neměl by do ní při nádechu nosem vnikat vzduch. Neměla by vás nikde tlačit - ani na čele, ani u nosu atd. Dejte si pak řemínek přes hlavu a nechte si masku chvilku nasazenou, zda je opravdu pohodlná. Zkuste si v masce zmáčknout nos, abyste zjistili, jak se vám bude pod hladinou srovnávat tlak v dutinách. Masky mají různé nosní části - některé jsou větší a ze silnějšího silikonu, jiné menší a z měkčího materiálu. Menší nosní část a měkčí materiál jsou lepší, nos si snáze pod vodou zmáčknete i například v rukavicích.

Až budete případně plánovat další potápění, je už dobré koupit si vlastní masku. Je to jedna z nejdůležitějších věcí pro pohodlné ponory s přístrojem a první věc z vaší potápěčské výbavy, kterou byste měli kupovat. Ideálním místem pro nákup masky je opět větší potápěčský obchod, kde vám zároveň poradí proškolený personál.

Pokud nepotřebujete dioptrická skla, vybírejte při nákupu jednozorníkovou masku, jinak zvolte model se dvěma zorníky umožňující vložení dioptrických skel. Není nutné do masky investovat velké peníze, klidně se může stát, že levná maska vám padne lépe než drahá. Kupujte masky, které mají černý a nikoli průhledný silikon okolo obličeje - průhledný silikon časem zežloutne a v mělké vodě vás skrz něj může oslňovat slunce. Nebojte se věnovat nákupu masky dostatek času a vyzkoušet si na obličeji více modelů.

Doporučujeme si k masce sehnat náhradní řemínek a vozit jej na dovolené s sebou. Skvělým doplňkem je neoprenový návlek na pásek masky pro lepší pohodlí a aby se vám vlasy do pásku nezamotaly. Máme skvělou osobní zkušenost s maskami Aqualung, Bare a Poseidon.

Pokud potřebujete dioptrickou potápěčskou masku na malý obličej, vyzkoušejte Aqualung Technisub Look2 Midi nebo masku Poseidon ThreeDee Mask.


Jak zajistit, aby se vám potápěčská maska nemlžila?

Nová potápěčská maska mívá na zorníku z tvrzeného skla ochrannou vrstvičku a bude se pravděpodobně silně mlžit. Tuto ochranu skla odstraníte jarem a jemnou houbičkou nebo jiným odmašťovacím přípravkem, šampónem či také zubní pastou (pasta je nejúčinnější). Zorník z obou stran pořádně napatlejte, nechte zaschnout. Masku poté pořádne vymyjte. K masce většinou dostanete při nákupu pevnou plastovou krabičku (pokud výrobce k masce krabičku nedodává, lze ji samostatně zakoupit například v Decathlonu či jiných obchodech). V té masku doma skladujte, v ní je také ideální masku vozit na dovolené. Masku před uložením do krabice vždy nechte dobře uschnout. Nenechávejte masku ležet na slunci, vždy ji sušte ve stínu.

U moře vždy před ponorem masku vymyjte opět jarem nebo dětským šampónem (stačí jen kapka na zorník z obou stran), opláchněte a poté si do masky pořádně plivněte a plivanec prsty rozetřete uvnitř masky na zorník. Plivání je ekologické a levné, nemá smysl si kupovat předražené vodičky proti mlžení. Před ponořením si omyjte pořádně obličej mořskou vodou, tvář rozpálená sluníčkem se tak ochladí. Klidně si lehněte na chvilku na hladinu a ponořte tvář do vody. Pak masku vypláchněte, dejte si ji na obličej a ponořte se a užijte si zážitek pod hladinou.

Je třeba dodat, že někteří výrobci potápěčského vybavení nedoporučují používat jar či jiný mycí prostředek a na čištění masky od konkrétního výrobce vám personál v potápěčském obchodě poradí používat jen zubní pastu či šampón.


Mám na ponor s přístrojem mít na masce šnorchl?

Petr absolvoval kurzy NAUI v Česku, Katka absolvovala kurzy PADI v Rudém moři. Ani jeden z nás se neučil potápět se šnorchlem na masce. Pro začátečníky je to věc, která se plete kolem hlavy a do inflátoru. A bude vám stěžovat cvik, kdy si masku pod vodou sundáte a znovu nasadíte. Potápěčský kurz probíhá na klidné vodě v nenáročných podmínkách a šnorchl na masce tam jen překáží a je zbytečný.

Pokud na používání šnorchlu vaše instruktorka či instruktor potápění trvají, nevadí - až kurz dokončíte a budete se potápět dál, rozhodněte se sami, zda šnorchl potřebujete či ne.

Podle nás má smysl skládací šnorchl, který si berete v kapse kompenzátoru vztlaku (nikoli na masce!) na ponory z lodi daleko na moři, v místech se silným proudem, vlnami a neklidnou hladinou. Jinak je to věc, která se vám na masce bimbá okolo hlavy, je otravná, zvyšuje odpor vody, zvyšuje možnost natečení do masky a nebo ztrátu masky.


Krátký návod na vyrovnání tlaku v uších

- rozhýbejte si čelist před ponorem žvýkáním (lze to i bez žvýkačky) případně si propláchněte nos mořskou vodou

- nejsnazší manévr na vyrovnání tlaku je Valsalva - zmáčknete nos a do dutin si jemně krátce fouknete - zvládne to úplně každý

- zkuste si vyrovnat tlak na hladině ještě před ponorem

- jakmile se zanoříte, ihned v mělké vodě tlak vyrovnejte znovu, nečekejte, až dutiny zabolí

- nezanořujte se hlavou dolů a rychle, nedívejte se při srovnávání tlaků dolů pod sebe

- když se vyrovnání nedaří, zastavte si, signalizujte buddymu či průvodci jaký máte problém, zkuste vystoupat kousek nahoru a zkusit to znovu

- zmáčkněte si pořádně a úplně nos v masce, jinak se vyrovnání tlaku nemusí podařit

- pokud trpíte na občasnou rýmu kdykoli během roku, zkuste si dutiny proplachovat nosní konvičkou

- jestliže se potápíte jen málo a máte obavu, zda na další dovolené nebudete mít problém, zkuste si občasně tlak v dutinách vyrovnat, tím udržíte dutiny v kondici


Ukázka ponoru v rámci základního potápěčského kurzu
Katka (se žlutým páskem masky) na začátku základního kurzu potápění (OWD) v Rudém moři, žaket Aqualung Wave a regulátor Scubapro s konzolí. Dobrý instruktor potápění vám pomůže se správným množstvím zátěží, správnou velikostí kompenzátoru vztlaku a nastavením popruhů. Vyvážení tak pro vás nemusí být problém - Katka se v trimu pohybovala od začátku kurzu a také v něm prováděla některé potápěčské cviky. Správné vyvážení a výběr správné velikosti kompenzátoru vztlaku se nesmí podceňovat - ve vodě jsme potkali potápěče s o 2 čísla větší výstrojí a spoustou zátěží. Nepřekvapivě jim potápění nešlo.

3.5. Potápěčský kurz - videa

Informativní videa jak mohou vypadat cviky v rámci kurzu potápění v plaveckém bazénu:


Ukázky základních cviků v bazénu, bohužel prováděných v kleku na dně.


První ponory v moři v rámci kurzu potápění:


Všimněte si ve videu, jak jsou oba účastníci coby absolutní začátečníci pod vodou v pohodě. Používají kvalitní žakety s integrovanými zátěžemi, nejsou přetížení a pěkně leží ve vodě, užívají si to. Pomocí GoPro kamerky si pořídili krásné vzpomínkové záběry na své první potápění.

3.6. Po kurzu potápění

Jste na svojí první dovolené a úspěšně jste prošli kurzem potápění s přístrojem. A co dál?

Domluvte se s partnerem a ve škole potápění, že se po kurzu chcete zúčastnit dalších ponorů nebo výletů. Toto "rozpotápění" po kurzu je naprosto nezbytné a díky němu se stanete dobrým potápěčem! Určitě vám v potápěčském centru vyjdou vstříc a možná vás nechají ve dvojici chodit samostatně ze břehu. Uvidíte, že fantastické zážitky vám za to zeptání stojí, stejně tak nebudete litovat utracených peněz.

Pokud se po skončení kurzu budete dál potápět, sestavovat si výstroj a zase ji rozebírat, vejdou vám tyto činnosti do krve. Tělo si také na volný pohyb pod vodou musí zvyknout, je to pro něj nová situace. Dalších několik dní intenzivního potápění po kurzu v rámci výletů či ponorů ze břehu vám dodá další zkušeností.

Je obrovský rozdíl, jestli z dovolené přijedete pouze s 6 ponory v rámci kurzu či s 26 ponory - po 26 ponorech jste už začínající potápěč. Ponory po kurzu si více užijete, a pravděpodobně se i dostanete na hezčí místa, než jste viděli během výuky.

Během dovolené na 14 dní se bez problému dá absolvovat cca 25-30 ponorů - pokud na sobě zapracujete, po 25-30 ponorech budete potápěč začátečník. Přibližně od cca 50-60 ponorů se lidé pod vodou cítí jistěji, lépe, jsou klidnější a pohyb pod vodou při ponoru si mnohem více užívají. Většinou také vydýchají méně vzduchu. Toto množství ponorů je snadno dosažitelné za 2 dovolené - je ideální, aby dovolené byly bez delší časové prodlevy.

Například my jsme v Egyptě na začátku našeho společného potápění absolvovali za 2 dovolené během 10 měsíců více než 55 ponorů. Po těchto 2 dovolených jsme byli hotoví potápěči a podvodní fotografové. Pak už jsme zvládli bez problému náročné ponory na vraky, do hloubky a do jeskyní ve Středozemním moři i do proudu na Filipínách a vždy jsme pořídili pěkné snímky.

Pokud vás potápění baví a budete rovnou po kurzu uvažovat, že byste se potápěli i během další dovolené a dál, doporučujeme si sepsat, jaké velikosti výstroje jste používali (klidně i přesný typ masky, ploutví či další výbavy) půjčené v rámci kurzu potápění, kolik jste měli zátěží, jak tlustý jste používali neopren. Po dovolené se pak podívejte, kolik by stálo zakoupení vlastní masky, botiček a ploutví či dalších věcí.

Připravíte se tak na další dovolenou, kam už můžete jet částečně vybaveni vlastní potápěčskou výstrojí.

Pokud si zatím nejste jistí, jakou potápěčskou výbavu zvolit, doporučujeme nekupovat zatím nic víc, než základní výbavu (maska, šnorchl, ploutve a botičky) a tu případně doplnit o základní potápěčský počítač. K maximální spokojenosti používáme už roky bez jakéhokoli problému počítač Suunto Zoop. Ostatní potápěčskou výbavu si půjčíte na dovolené a teprve postupně se rozhodnete, co budete dokupovat dál.

Opět platí, že pokud máte problém s velikostmi půjčované potápěčské výbavy a tyto věci vám nepadnou, řekněte si sami, jestli si chcete výbavu koupit a zbavit se tak potíží s půjčovanou výstrojí. Jestli vás potápění nadchlo, nelitujte peněz a sežentě si vlastní výbavu - bude se vám s ní potápět mnohem lépe a mnohem víc si pobyt pod hladinou na další dovolené užijete.

Ano - pokud se vám kurz a potápění líbilo, je nejlepší si naplánovat další potápěčskou dovolenou či dovolené, kde už se budete jen potápět (kurz či kurzy už máte za sebou) a užívat si podvodní svět. Opět platí, že čím více ponorů absolvujete, tím lépe se pod vodou budete cítit a více si to užijete. Takto také nejlépe zužitkujete peníze, které vás kurz potápění stál.

Chcete být dobří potápěči s přístrojem? Je třeba zvládnout 4 základní body v potápění s přístrojem - dýchání, vyvážení, trim a plavání. Základy se dozvíte v kurzu a pak je třeba se samostatně zkusit posouvat dále, pracovat na sobě a potápět se, potápět se a potápět se. A k tomu právě slouží jednak ponory ihned po kurzu potápění a pak následující potápěčská dovolená.

"Na konci týdenní potápěčské dovolené jsem měla za sebou více než 20 ponorů a dokonce jsem se tak zlepšila v ovládání vztlaku, že jsem zvládla ponor v proudu s útesovým hákem. Bylo až neuvěřitelné, jak moc vám jako nováčkovi pomůže pouhý týden na potápěčské lodi ke zlepšení a získání sebedůvěry." - potápěčka s přístrojem T. W.


Jak mohou vypadat první potápěčské zážitky po kurzu?

Přečtěte si náš článek o potápění a fotografování v zátoce Jabal al Rosas v Rudém moři.

Zde jsou pak videa jako příklad dalších zážitků, když začínáte s potápěním:


Například navštívíte nádherný útes na Bali. Nebo útes na Raja Ampat.

První dovolená v tropickém moři může vypadat třeba takto - vydáte se na ponory z lodi v Egyptě. Uvidíte nádherné korálové útesy a ryby. Připlavou k vám náhle delfíni, uvidíte vraky Thistlegorm a Salem Express. Nízká kvalita videa je dána stářím použité fototechniky a tehdejším nedostatkem praxe pod vodou. Záběr s delfíny v čase 3:08 se povedl na jediný fotoaparát, který měl ještě alespoň trochu nabitou baterii, bohužel se natáčelo jen chvíli a v kalné vodě. Byl to nádherný moment, jak se tam jen tak najednou delfíni objevili, překvapení Matky přírody. Nikdo nás nenutil s nimi šnorchlovat a ve vodě nás bylo jen pár, prostě super zážitek. Šlo o naprosto úžasnou dovolenou, fantastický zážitek pro začínající potápěče (někteří byli v moři poprvé!). Takové množství skvělých momentů pod hladinou jinak než při potápění s přístrojem nikdy nezažijete. Nešlo přitom o žádnou náhodu, další lidé mají z Rudého moře podobné zážitky. Delfíni jinak nejsou jen v Rudém moři.

Nebo může první potápění v Rudém moři vypadat třeba takhle. Užijete si týdenní potápěčské safari se spoustou ryb a korálů, žraloky a proplavete vrak Salem Express. Opět podobně jako s delfíny se žralok prostě objevil. Když jdete zážitkům naproti, skoro vždy uvidíte něco úžasného. Týden před naší dovolenou pak na jiném zájezdu s jinou skupinou potápěčů takto vypadal zážitek se žraloky v Rudém moři.


  • Za 20 let vás bude více mrzet to, co jste neudělali, než to, co jste udělali. Takže odvažte lana. Vyplujte z bezpečného přístavu. Chyťte daleký vítr do plachet. Hledejte. Sněte. Objevujte!
  • Mark Twain

Za nás k tomuto citátu nezbývá než dodat: Pusťte se do toho a potápějte se s přístrojem. Zážitky při ponoru jsou fantastické!


3.7. Pokračujeme s potápěním - další kurzy a další dovolené

Absolvujte postupně další potápěčské kurzy. Advanced licence (AOWD) je nezbytností, spousta průvodců a potápěčských center vás bez ní nevezme na náročnější ponory nebo vás bez ní nenechá chodit samostatně ve dvojici ze břehu. Dalším možným krokem je kurz na Nitrox, potápění s Nitroxem výrazně vám usnadní vícedenní intenzivní potápění.

Doporučujeme po první dovolené, kde jste prošli kurzem či kurzy potápění, ještě na další dovolené pokračovat v nenáročných ponorech. Až potom se začněte na svých cestách vydávat na hlubší ponory a do náročnějších destinací. Spousta lidí zná jen Chorvatsko či Rudé moře a mohou být překvapeni, že jinde potápění probíhá odlišně. Naše potápění a fotografování se ohromně zlepšilo po ponorech na Maltě a na Filipínách. Vyzkoušeli jsme si tam vraky v hloubce, ponory v proudu a na stěnách, ponory z lodi. Fotografovali jsme makro v kalné vodě či v noci nebo útesy v proudu.

Zdokonalte se v angličtině. Angličtina je nejen univerzální jazyk pro cestování, ale také pro potápění. Se slušnou základní angličtinou se domluvíte kdekoli a nejste při cestování za potápěním závislí na česky mluvícím personálu či průvodcích, cestovních kancelářích atd.

Nadšení z ponorů je obrovské. Mluvíme z vlastní zkušenosti. Proto si tyto úžasné zážitky zapisujte, dělejte si poznámky, co jste pod vodou viděli, hloubku a čas ponorů. Poznamenejte si ale také množství zátěží, zda jste potřebovali kuklu nebo rukavice, jaké bylo moře. Pokud je vaším cílem cestování za krásami potápění, sestavte si seznam míst, které chcete navštívit.

Baví vás korálové útesy a barevné rybičky? Shánějte informace, procházejte články, prohlížejte si videa na Youtube, bavte se s lidmi na potápěčských výletech, kde se jim líbilo. Webové stránky o potápění a cestování obsahují články se seznamy nejlepších lokalit pro určité typy potápění. Vraky, jeskyně, žraloci, pohodové ponory ze břehu, rozmanitost korálů - to vše tam naleznete.

Potápění je odpočinková aktivita. Navzdory nesmyslným názorům či starým filmům potápěči pod vodou nikam nepospíchají, nehoní ryby a neustále někam neplavou. Visíte v modrém vesmíru a kocháte se krásou okolo. Trocha tělesné zdatnosti ale přijde vhod (jak jsme už uvedli, nemusíte být nijak nadprůmerně zdatní). Jednak se vám bude lépe manipulovat s těžkou potápěčskou výstrojí a také snáze zvládnete více ponorů za den.

Vaše tělo v dobré kondici spotřebuje méně kyslíku, vydýcháte tak méně vzduchu a potápěčská láhev vám vydrží déle. Někdy i výrazně déle. Odměnou vám kromě skvělých zážitků bude také relaxace, odpočinutí si od všedních starostí a báječné "vypláchnutí hlavy" :-) Jakmile potápění rozjedete, je pak už vše snadné. Jednou či vícekrát za rok vyjedete na svoji vysněnou dovolenou a mezi dovolenými si jen občas zaskočíte na bazén, abyste nevyšli ze cviku. A jen si užíváte.

Postupně dejte dohromady alespoň část vlastní výbavy. Pro začátek stačí maska, ploutve, botičky a šnorchl. Dále můžete přikoupit potápěčský počítač - stačí obyčejný základní model jako je Suunto Zoop atd. Později můžete přidat další věci, jako je vlastní neoprenový oblek, kompenzátor vztlaku, regulátor, lehká cestovní taška na výbavu a bójka s cívkou pro bezpečné ponory dále na moři či v proudu.

Začínající potápěči si většinou půjčují převážnou část výstroje (někdy úplně všechno). Ano, potápěčská výstroj není levná, ale právě zakoupení vlastní výstroje je věc, která vás v začátcích ohromně posune vpřed a výrazně zlepší vaše zážitky z potápění.

Lidské tělo si na začátku musí zvyknout na pohyb ve stavu beztíže v 3D prostoru, volně ve vodě bez dotyku se zemí. Pro organismus je to nezvyklá věc a chvíli trvá, než se s tím vypořádá. Nestojíte, ležíte. Nemáte pod chodidly zem, jste volně v prostoru a plavete. Nikoli rukama nebo plácáním nohama jako při šnorchlování, ale plavete tzv. žabím kopem (pokud jej neumíte, postupně se jej naučíte).

Vlastní pohodlná výstroj ve správně vybrané velikosti vám značně zlepší pohodlí při pohybu pod vodou. Pokaždé máte na sobě stejný kompenzátor vztlaku, stejný neopren, stejný inflátor, u kterého si postupně zvyknete na obsluhu a zvládnete jemně a přesně dávkovat vzduch. Stejné ploutve, stejně pohodlná a nemlžící se maska, stejný kvalitní regulátor bez cizích slin.

Mezi levným regulátorem, který vám zapůjčí potápěčské centrum a kvalitnějším vlastním je značný rozdíl (pohodlnější náústek, snazší dýchání, půjčený regulátor dostává velmi pravděpodobně jen tu nejzákladnější péči a servis). S vlastním regulátorem budete pod hladinou klidnější, protož víte, jakou výstroj používáte a jak je servisovaná, lépe a pohodlněji se z vám z něj bude dýchat.

Cena, kterou za výstroj zaplatíte, znamená ušetřené peníze za půjčovné (to někdy bývá poměrně vysoká částka za každý den potápění).


Potápěčské regulátory, rozdíl mezi levným a drahým modelem
Na snímku vlevo se Katka potápí v OWD kurzu s půjčeným levným regulátorem Scubapro. Tento regulátor neměl pohodlný náústek a hadice byla na Katku příliš dlouhá. Díky levné konstrukci prvního stupně vedla hadice navíc nepohodlně nahoru a okolo hlavy. Snímek vpravo ukazuje Katku na ponoru s vlastním regulátorem Aqualung Mikron a s kratší 64 cm hadicí (podle velikosti postavy je lze zvolit i delší 68 - 70 cm hadici, která bude vhodnější než základní 80 cm dlouhá hadice). Regulátory Aqualung Mikron jsme pořizovali v doprodeji za částku 7300 Kč za kompletní sadu. Jde o vyvážený cestovní regulátor do teplé vody. Hadice vedou díky promyšlené konstrukci prvního stupně pohodlně obloukem přímo do úst. Z regulátoru se dýcha velmi příjemně, je lehoučký a má skvělý náustek - ten lze navíc vyměnit za menší dámskou velikost.

Rychle také svou potápěčskou výstroj pod vodou přestanete vnímat. Pouze okrajově víte o masce a regulátoru. Pak už se jen soustředíte na nádherný svět pod hladinou, na zážitky nebo na fotografování. I ostatní věci, jako je neustálé neutrální vyvážení po celou dobu ponoru, kontrola zásoby vzduchu a hloubky, pak budete provádět automaticky.

3.8. Stojí potápění za ty peníze?

Odpověď je jednoduchá - ano! Oproti šnorchlování a nádechovému potápění stojí potápění s přístrojem na začátku víc. Zaplatíte za kurzy potápění, koupíte si nejprve část potápěčské výbavy, pořizujete třeba lehkou cestovní tašku atd.

Potápění ale nelze posuzovat jen dle ceny. Zážitky pod hladinou budou při potápění s přístrojem mnohem lepší, uvidíte toho mnohem víc, můžete mnohem snadněji procestovat nádherné destinace. Z dlouhodobého hlediska není potápění nijak zásadně drahé. Po letech potápění víme, že náklady na potápění jsou vlastně nízké v porovnání s dosaženými zážitky a úžasnou relaxací.

Spousta lidí si pořizuje drahá elektrokola, lyžařskou či horolezeckou výbavu nebo je baví střelba či motorky. Jakmile potápění rozjedete a dostanete se dále, finanční náklady nejsou nijak vysoké. Platíte pak pouze za ponory, jednou za čas za servis potápěčského regulátoru. Občasně také vyměníte těsnění či karabinu za pár korun nebo baterii v potápěčském počítači.

Na spoustě tropických potápěčských destinací je cena za ponory s přístrojem pouze malou částí v celkové ceně za dovolenou - lidé se na těchto dovolených vydávají na organizované šnorchlovací zájezdy, které stojí i více než ponor ze břehu s přístrojem, vidí tam méně ryb a ještě jsou v moři ve velké skupině.

- například jeden ponor se vzduchem na Filipínách vyšel na 90 kč za plnění láhve a půjčení zátěží

- potápění v Rudém moři v zátoce Oriental Bay (Aurora Bay - Jabal al Rosas) stálo cca 29 euro za ponor, v rámci nonlimit balíčku na 12 dní včetně možnosti chodit do vody brzo ráno samostatně bez průvodce

- na ostrově Gozo ve Středomoří stál ponor z auta s průvodcem 35 euro za osobu

- v Amedu na Bali v září 2017 stál ponor bez průvodce cca 9 dolarů za osobu místo více než 30 dolarů, díky odjezdu turistů během evakuace kvůli sopce Agung

- v Karibiku na ostrově Bonaire se platil poplatek 25 dolarů za povolení k potápění s roční platností a za dalších 25 dolarů na osobu a den byly 3 neomezeně dlouhé ponory (3 INT láhve). Za stejnou částku 25 dolarů byl rovněž dopolední šnorchlovací výlet. Pro nás jednoduchá volba - žádné šnorchlování, ale ponory s přístrojem, kdy toho vidíme nejvíc a navíc můžeme do vody sami ve dvojici.

- na ostrově Curacao stál balíček neomezeného potápění na 11 dní s nitroxem 424 euro, při 3 ponorech za den to vychází na necelých 13 euro za ponor na osobu

Zdá se vám to příliš drahé, za zcela unikátní 100 minutový či delší zážitek ve stavu beztíže, v naprostém klidu a tichu, s úžasnými útesy a krásnou podvodní krajinou a s vědomím, že vaše peníze přispěly k ochraně přírody? Se spoustou spálených kalorií a perfektně vyčistěnou hlavou, s nádherným životem pod hladinou?

Z naší zkušenosti víme, že pokusy ušetřit při pobytu pod vodou vedou jen k tomu, že toho uvidíte výrazně méně, také pořídit fotografie a video vás bude stát mnohem víc námahy a času. A čas jsou také peníze.

Rudé moře je Evropě nejbližší tropické moře. Začínající potápěči s přístrojem v něm při obyčejném organizovaném zájezdu na loď, při potápění z hotelu ze břehu nebo při výletech na menším člunu vidí pod vodou několikanásobně více věcí, než pokud by tam byli na nádech či se šnorchlem. Potápění s přístrojem stojí více peněz - vyšší cenou za ponor si ovšem kupujete výrazně delší, nepřerušovaný a lépe strávený čas pod hladinou a s tím také šanci na více zážitků, na výrazně lepší zážitky, fotografie a videa.

To samé co pro Rudé moře jinak platí i pro Středozemní moře, kde při ponorech s přístrojem potkáte spoustu podvodních živočichů, nádherných míst, jeskyní a vraků, které z hladiny či na nádech nemáte šanci pořádně vidět.

Někteří lidé nechápou, proč se potápět s přístrojem a proč za potápění platit - je to právě proto, abyste měli skvělý zážitek pod hladinou, abyste viděli co nejvíce. Nezapomeňte - peníze za ponory s přístrojem pomáhají chránit přírodu a zajišťují, že pod vodou zůstanou živé korálové útesy, ryby a celé ekosystémy. Více času s láhví vzduchu pod hladinou znamená více příležitostí k fotografování a více skvělých zážitků.

Mnohem důležitější než fotoaparát je pod vodou to, jak využijete přirozené světlo nebo jak scénu nasvítíte umělým světlem - a potápění s přístrojem vám umožňuje maximálně využít přirozené světlo i co nejlépe používat blesky či videosvětla.

Potápění s přístrojem vám také umožnuje se pomalu a co nejvíce přiblížit k životu pod hladinou, věnovat se jeho pozorování desítky minut. A umožnuje vám nepřerušovaný dlouhý pobyt ve světě ticha, v módu levitace ve stavu beztíže, relaxaci v klidu - tyto zážitky nejde ničím jinak nahradit a proto potápěčům nevadí platit za ponory, výstroj a kurzy. Potápěči vědí, že jejich peníze utracené za ponory pomáhají zachovat pro další generace divokou přírodu a krásu moří a oceánů.

"Celý život se nadšeně věnuji šnorchlování. Přesto jsem neměla vůbec představu, o co přicházím, když se nepotápím s přístrojem. Ponory s láhví byly něco naprosto neočekávaného. Každý ponor s přístrojem byl jako objevení něčeho úplně nového. Potápění je mnohem snazší a mnohem úžasnější, než jsem si představovala a každému doporučuji to zkusit. Jako šnorchlista jsem vůbec netušila, jak je oceán krásný, rozmanitý, magický a křehký. Teď už si neumím představit se nepotápět. Potápění s přístrojem mi také velmi rozšířilo cestovatelské obzory." - potápěčka s přístrojem C. M.


3.9. Potápění s přístrojem a fotografování pod hladinou

Základem pro pěkné fotografie je co nejlepší zvládnutí pohybu pod vodou a poznání života pod hladinou. Korálový útes je neuvěřitelně rozmanitý útvar plný života.

Dávejte při potápění pozor, abyste ploutvemi nezvířili dno nebo neokopali útes! Nechejte také okolo sebe dostatek prostoru i pro ostatní fotografy a potápěče.

Pod vodou se pohybujete v 3D prostředí a dosáhnout stability pro fotografování jako na suché zemi je téměř nemožné. Pokud jako začátečníci potřebujete udržet delší čas, opatrně a pomalu si klekněte na volné místo v písku na dně (podívejte se pořádně pod sebe) a zadržte na potřebnou chvíli dech. Postupně pracujte na svém vyvážení, snažte se být pod vodou naprosto v klidu. Jako pokročilejší potápěči pak zvládnete fotografovat bez dotyku se dnem či s korály, při visení (takzvaně v trimu) u útesu ve volné vodě.

Vodní prostředí vám dovoluje vidět a snímat věci z nejrůznějších úhlů, musíte se ale naučit v něm pohybovat. To nejlépe zvládnete při potápění s přístrojem. Fotografovat nebo natáčet lze i na šnorchl či na nádech, budete se to ale pravděpodobně učit mnohem déle a bude vás to stát více úsilí (některé snímky pak nemusíte pořídit vůbec). Se šnorchlem či na nádech budete také výrazně omezeni z hlediska cestování a které destinace můžete navštívit. Je na každém, co si vybere. Výhody potápění s přístrojem pak podrobněji popisujeme níže.


Příklad snímku a úhlu pohledu při šnorchlování (nahoře) a pří přístrojovém potápění (dole) na Filipínách.
Příklad snímku při šnorchlování (nahoře) a při přístrojovém potápění (dole) na Filipínách. Pořídit snímek nahoře trvalo při šnorchlování cca 40 minut a klaun se bál, snažil se do sasanky schovat. Snímek dole z jiné části útesu a s mnohem lepším úhlem pohledu vznikl při ponoru s přístrojem cca za 4 minuty (kromě něj se podařilo zachytit ještě druhou dobrou fotografii). Klaun se pomalu se přibližujícího a vznášejícího se potápěče neobával a nakonec se povedla tato krásná fotografie. Oba snímky jsou z Canonu Powershot G11, pouzdro Canon, ruční nastavení fotoaparátu a interní blesk s difuzérem, upravené v počítači. Fotografováno ve volné vodě, bez držení.

3.10. Výhody potápění podrobně aneb proč je potápění s přístrojem tak úžasné

* Potápění s přístrojem znamená svobodu pod hladinou.

Užijete si nádherné nepřerušované dlouhé zážitky, stav beztíže a pocit jako při létání. Stanete se součástí oceánu.


* Potápění s přístrojem je jako meditace.

Při ponoru s přístrojem zažijete neskutečně nádherný odpočinek a vyčištění hlavy podobné meditaci. Jakmile se zanoříte pod hladinu a odpojíte se od hlučného a chaotického světa nad ní, nastane klid. Dole je jedno, že jste v práci pozadu s úkoly, že jste nevyřídili hovor. Práci a mobil si pod vodu nevezmete, nemůžete se tam tak stresovat. Potápění s přístrojem je báječný odbourávač stresu, dýchání během ponoru totiž funguje velmi podobně jako při meditaci. Pokud máte problém s tím, jak si odpočinout, je potápění s přístrojem nejlepší aktivita, kterou zkuste.

Nevracíte se nadechnout nahoru, takže si ponor mnohem více a déle užijete, zážitek je nepřerušovaný a intenzivní, mnohem lépe se také na svět pod vodou soustředíte. Jen relaxujete, vznášíte se bez pohnutí na místě a koukáte na útes s rybičkami. Nikam nespěcháte.


* Potápění s přístrojem je fantastické a zároveň jednoduché.

Úžasné zážitky s životem pod hladinou, skvělé fotografie či videa, stav beztíže a volný pohyb v 3D prostoru, cestovatelské zážitky a tropické ráje - to vše je snadno otevřené pro každého, kdo má zájem. Nádherné momenty pod hladinou zažijete už jako začátečníci buď na první dovolené nebo někdy už při prvních ponorech v rámci kurzu potápění u tropického moře.

Základní výstroj pro rekreační ponory (žaket, regulátor a potápěčský počítač) je snadná na pochopení, používat ji zvládne každý, stačí trocha snahy. Vše vám vysvětlí v kurzu potápění s přístrojem. Díky potápěčské výstroji vás voda konejšivě obejme, vše zpomalí, zklidníte se a ohromně si to užijete - i jako začínající potápěči. Pořízení potápěčské výstroje je levné, zejména vzhledem k tomu, jaké zážitky vám výstroj zajistí.


* Začít s přístrojovým potápění je snadné.

Stačí si jen jít potápění vyzkoušet a pak pokračovat do kurzu. Protože pod vodou dýcháte, snadno zvládnete i srovnat tlak v uších, zanoření pro vás nebude problém. Díky dýchání je rovněž snadné se pod vodou rychle zlepšovat. Postupně během ponorů vyřešíte plavání, snížíte spotřebu vzduchu, lépe se vyvážíte, budete klidnější, zvládnete se pohybovat těsně u korálového útesu nebo nad písčitým dnem. U některých potápěčů je veliké zlepšení během jediné dovolené!


* Potápění s přístrojem se provozuje všude po světě.

Pokud chcete skvělé zážitky, vyhledáte si místní potápěčské centrum, hotýlek, zájezd nebo pobyt na lodi a vyrazíte. Je jedno, zda to je do Středozemního či Rudého moře, do Karibiku, do Mexika, Austrálie, na Maledivy nebo do Indonésie. Všude najdete potápěčskou infrastrukturu, potápění s přístrojem coby aktivita je obrovský ekosystém, existující desítky let. Destinací pro potápění s přístrojem je mnohem více, než míst kde šnorchlovat.

Korálový útes je v silném proudu nebo v 15 metrové hloubce? Žádný problém, jedete lodí se zkušeným průvodcem a ponory si krásně užijete (jít tam šnorchlovat by nedávalo smysl, bylo by to nebezpečné a vůbec nic byste tam neviděli). Chcete se potápět samostatně ve dvou ze břehu? V potápěčském centru vám ukážou mapu, kde co pod vodou je a přidají pár tipů, kde a kdy jít do vody pro co nejlepší zážitek. Chcete jít do zakalené vody v noci na makro, vidět žraloky nebo vraky? S průvodcem na správné lokalitě opět žádný problém.


* Při potápění s přístrojem se naučíte zpomalit.

Na ponoru s přístrojem pomaličku plavete nebo se jen tak vznášíte, relaxujete a z bezprostřední blízkosti pozorujete útes. K rybám a dalším obyvatelům moře a útesu se dostanete neuvěřitelně blízko a útes vidíte z "rybího pohledu". Svoje tělo vůbec nevnímáte a jste součástí podmořského života - nejste jen blízko přírodě, jste přímo její součástí.

Pomalý pohyb (potápěči se mohou bez změny hloubky, použití rukou a prudkých pohybů otočit na místě, vznášet se, opatrně manévrovat mezi korály nebo od útesu vycouvat) vám zajistí báječné zážitky, dlouhou nepřerušovanou interakci s životem pod hladinou, skvělé fotografie nebo videa. Ponor s přístrojem vás naučí zpomalit, užívat si přítomnost v bezprostřední blízkosti ryb a maximálně se tady a teď soustředit na probíhající zážitek.


* Potápění s přístrojem vám poskytuje spoustu času pro objevování přírody.

Při ponoru s přístrojem máte nádherné zážitky v divoké přírodě, dlouho a bez přerušení pozorujete, jak se ryby chovají, jak loví, můžete zblízka sledovat jejich námluvy, pohyby a souboje. Slyšet vlastní dech a škrábání ryb o korálový útes je naprosto fantastické. Každý ponor s přístrojem je nový a neopakovatelný zážitek díky životu v moři okolo vás.

Divokou přírodu a její obyvatele včetně jedovatých a nebezpečných druhů máte přímo před sebou, na dosah ruky, z očí do očí, není tam žádné sklo, pletivo či plot. A to vše v klidu, beze spěchu, ve stavu beztíže. Tyto zážitky vás přivedou k tomu, že mnohem víc začnete vnímat krásu přírody (nejen pod vodou).


* Potápění s přístrojem ohromně usnadňuje fotografování a natáčení pod hladinou.

Chcete fotografovat nebo natáčet pod vodou? Díky potápění s přístrojem to zvládnete jako úplní začátečníci i s levným fotoaparátem nebo s GoPro kamerkou a dosáhnete snadněji a rychleji dobrých výsledků.

Potápění s přístrojem vám z hlediska fotografování a natáčení pod vodou ušetří v začátcích velké množství času a peněz, protože se budete snáze učit, mnohem rychleji se zlepšovat a bude vás to díky tomu mnohem víc bavit. Během pár dovolených můžete bez problému vyfotografovat stovky kvalitních snímků.


* Při potápění s přístrojem uvidíte nejrůznější skvělé živočichy a můžete si vybrat ze širokého množství typů ponorů.

Při rekreačním přístrojovém potápění můžete vidět: žraloky, korálové útesy a stěny, navštívíte mělkou vodu i hloubku, užijete si noční ponory, zažiteje potápění v proudu, vraky a jeskyně, za makro živočichy, blízko vašeho domova i velmi vzdálená místa.

Uvidíte velká hejna ryb, želvy, detaily útesů, manty, delfíny, rejnoky atd. Nebo můžete pomoci přírodě a sesbíráte odpad z útesu. Bylo až neuvěřitelné, kolik odpadu jsme v menší skupince potápěčů zvládli odstranit ze zátoky na ostrově Curacao.


* Srovnání tlaku v uších je při ponoru s přístrojem snadné.

Problémy se srovnáním tlaku v uších? Má je spousta lidí. Při potápění s přístrojem jdete do hloubky pomalu, nepotápíte se hlavou napřed a díky tomu tlak snadno srovnáte. Pokud se to přesto nedaři, zastavíte se, vystoupáte kousek nahoru a zkusíte to znovu. Pamatujte - u potápění se nikam nepospíchá. Spěch necháváme za sebou nahoře na hladině. Vyrovnání tlaku v uších je tak u potápění s přístrojem výrazně snazší, než když se se zadrženým dechem zakopáváte hlavou napřed z hladiny dolů.


* Potápění s přístrojem nevyžaduje skvělou fyzickou kondici.

Nemusíte být nadprůměrně fyzicky zdatní. Jak se budete intenzivně potápět, zlepšení vaší fyzičky se dostaví velmi rychle. Pod vodou totiž spálíte velké množství kalorií, voda vám klade přirozený odpor, aniž by se zároveň svaly nadměrně namáhaly. Také tahání výstroje vám pomůže svaly vyrýsovat ;-)


* Zážitky při potápění s přístrojem jsou úžasné, silné a budete si je pamatovat velmi dlouho.

Navíc jsou silně koncentrované - během týdne potápění toho prožijete velkou spoustu. Vyzkoušeli jsme si to sami :-) Potápění tak představuje z dlouhodobého hlediska snazší, levnější a jednodušší cestu, jak na skvělé zážitky pod hladinou.


* Relaxace pod vodou při ponorech s přístrojem je fantastická.

Jste ve stavu beztíže, všechny starosti zůstaly nad hladinou. Dole je naprostý klid, vnímáte jen pomalé, uklidňující dýchání z regulátoru. Pomalé dýchání vám navodí stav jako při meditaci. Zážitek je nepřerušovaný, dlouhý a intezivní, protože máte vzduch s sebou a nemusíte se neustále vracet na hladinu a zpět. Pod hladinou nejsou žádné rušivé smsky, e-maily, hovory, zvuky velkoměsta. V puse máte regulátor, takže nemůžete mluvit a jen relaxujete v tichu.

Okolo plavou neskutečně nádherné barevné rybičky v teplé vodě. A váš mozek (zvyklý v dnešní době na neustálý tlak, stres při pracovním výkonu, přeskakování mezi úkoly a nepřetržitý přísun informací, zvuků a ruchů) konečně relaxuje, vypne a soustředí se jen na krásu okolo.


* Potápění s přístrojem vás ohromně nabíjí pozitivní energií, dodává chuť do života, zlepšuje mentální a fyzickou odolnost.

Naučíte se efektivně využívat čas i peníze, plánovat dovolené a také zatnout zuby, překonávat překážky, snažit se. Náročné období v životě nebo v zaměstnání? Díky potápění jej překonáte, potápění vás motivuje si s tím poradit a budete se těšit na budoucí skvělé momenty pod hladinou.

Z ponorů se budete vracet odpočatí a osvěžení, oceán odplaví všechny starosti. Zážitky pod vodou vás v běžném životě drží nad vodou! Jediná potápěčská tropická dovolená vám dodá energii, zásobu sluníčka a jódu na celý rok. Modrá voda, barvy korálového útesu a klid hlouběji pod hladinou také mají silné relaxační účinky.


* Potápění vás naučí vnímat svoje tělo a jeho pozici ve vodním prostředí.

Při ponoru s přístrojem se naučíte díky relaxaci a pomalému plavání lépe vnímat svoje tělo. Naučíte se při plavání pomalu měnit směr, zvolna se přiblížit ke korálovému útesu tak, abyste si nevyplašili podvodní život. Budete zapojovat různým způsobem svoje svaly a plíce, abyste při pohybu byli co nejblíže životu pod vodou, ale zároveň se ničeho nedotkli. Abyste zvolna proplavali vrakem nebo nad písčitým dnem, nic nezvířili.

Naučíte se vnímat sebe sama pod vodou jakou součást prostředí a díky tomu si lépe a intenzivněji užijete přítomnost, zážitek tady a teď. Svůj pohyb budete mít pod kontrolou a nebudete na to postupně vůbec myslet. Ohromně vás pak potěší zjištění, že jste dosáhli takovéto kontroly nad svým tělem. A jako benefit - o to lepší bude vaše relaxace pod vodou při ponoru s přístrojem.


* Při potápění se naučíte lépe dýchat.

Na ponorech s přístrojem se postupně (někdo rychle a někdo pomaleji) naučíte správně dýchat. Ne rychle a povrchně, ale pomalu a zhluboka. Pomalým a hlubokým dýcháním do břicha se dobře okysličuje organismus a také se tělo správně zbavuje oxidu uhličitého. Pomalé hluboké dýchání je také značně uklidňující - právě díky němu je potápění tak relaxační a meditační činnost.


* Potápění ohromně rozšíří vaše cestovatelské obzory.

Baví vás cestování, tropické ráje, vzdálené ostrovy, prázdné pláže, objevování romantických liduprázdných pobřeží, západy slunce? S ponory s přístrojem jde cestování skvěle dohromady. Při ponorech si užijete dobrodružství a objevování, to vás motivuje cestovat a objevovat na potápění nová místa.

Potápění značně posune vaše cestovatelské zážitky. Díky potápění s přístrojem objevíte nádherné destinace, na které by vás předtím vůbec nenapadlo jet.


* Potápění s přístrojem vás naučí věci vnímat v širších souvislostech.

Tohle zní zvláštně že? Ale je to tak - potápění a cestování za potápěním s přístrojem vám ukáže věci v širších souvislostech. Například si říkáte, proč si dělat základní potápěčský kurz, proč někam létat do tropů, proč ta výbava a láhev - ale až kurzem projdete a užijete si první skvělou dovolenou se spoustou rybiček a barevných korálů, tak zjistíte, že tohle vše mělo smysl. Otevře se vám uplně nový svět, s novými možnostmi, jak si krásu pod vodou užít. Uvědomíte se, že ta trocha námahy a peněz a nutnost projít kurzem potápění vás ohromně posunula (protože jste to zvládli, mákli si a překonali se).

Zjistíte, že absolvování potápěčského krurzu vám otevřelo možnost mít neskutečně báječné zážitky. Že potápěčská technika je to proto, aby vám pomáhala (ne překážela, jak se domnívají někteří šnorchlisté a nádechoví potápěči), že díky potápěčské technice skutečně a pořádně objevujete krásný svět pod vodou. V oceánech ještě pořád je život pod vodou a je to jen díky potápění s přístrojem a s tím spojeným cestováním za zážitky.

Zjistíte, že jste tu námahu a peníze takzvaně zamířili správným směrem - ke skvělým momentům pod vodou a parádní dovolené. Pokud vám někdo bude tvrdit, že stačí šnorchlovat, budete vědět, že to není pravda, že nestačí ležet na hladině nebo rychle na nádech proplavat daleko od útesu. Budete vědět, že je potřeba být blízko životu pod hladinou, mít tam dostatek času a pohybovat se pomalu - a že to vše vám zajistí potápění s přístrojem.

Potom se v potápění posouváte dál, přes pokročilý kurz potápění a pak pojedete třeba na vraky a budete chodit hlouběji, nebo zažiteje báječné noční ponory. Tyto zážitky vás zase posunou dále.

A zase zjistíte, jak to vše dohromady dává smysl, jak potápění s přístrojem úžasně funguje jako celek a kolik tam vidíte skvělých věci. A přináší vám fantastické dovolené, tropické zážitky a otevírá vám široké možnosti, kam se dál v potápění a cestování vydávat.


* Potápění se můžete věnovat i doma.

Chcete doplnit svoje tropické zážitky o dobrodružství v Česku nebo Evropě? Opět je řešením potápění s přístrojem a můžete vesele s vhodnou výbavou do studené vody objevovat chladné lomy, přehrady, řeky, moře a jezera.


* Potápění vás dříve či později přivede ke zdravému životnímu stylu.


* Potápěním s přístrojem přispíváte výrazně k ochraně přírody a života pod hladinou.

Vaše peníze utracené za ponory pomáhají zachovat v tropických rájích korálové útesy, život v mořích, ale i třeba vraky lodí. Pomáhají k tomu, že místní obyvatelé mají zdroj obživy v potápěčských centrech, v turistickém ruchu a mají tak zájem na zachování neponičené přírody a pobřeží.


* Potápění s přístrojem pomáhá uzdravovat a nacházet novou životní cestu.

Pod vodu se tak vydávají invalidé, nevidomí, neslyšící, vojenští veterání bez končetin s posttraumatickou stresovou poruchou a další.


* U potápění s přístrojem potkáte skvělé lidi.

Cestovatele a cestovatelky, fotografy a fotografky, dobrodruhy, batůžkáře. Mají skvělé fotky, pomáhají chránit přírodu, mají parádní cestovatelské zážitky, točí nádherná videa a užívají si objevování krás pod hladinou.


Moje nejštastnější okamžiky se odehrávají pod vodou. Potopit se a dýchat v tomto mimozemském prostředí je samo o sobě vzrušující, ale když k tomu přidáte momenty jako je pohled do očí hravého tuleně, když do vás vrazí okolo plavající rejnok či jízda přes nádherný barevný útes během ponoru v proudu, tak máte zážitek, který si budete pamatovat už navždy. Mám nejenom radost z těchto zážitků, ale také z jejich sdílení a znovuprožívání díky svým fotografiím. - fotografka a potápěčka s přístrojem J. S.


Potápíme se s více než 15 mořskými želvami a více rybami na útesu, než dokážu pojmenovat. Jsou tam klipky, bradáči, další klipky plavou ve slunečních paprscích proti modré vodě, do toho obří hejna chňapalů a kranasů. Je to typ ponoru, pro který žiju - neuvěřitelné množství ryb, barev a tvarů, jako dětská malůvka ze školky. Je to typ ponoru, ze kterého se vynoříte, vyplivnete regulátor z pusy a ptáte se, jestli se to opravdu stalo a kdy to uvidíte znovu. - potápěčka s přístrojem T. W. popisuje zážitky z ponorů na Palau.


Hned na první a druhý ponor se k nám přidala skupina hravých delfínů. Interagovali s námi v bezprostřední blízkosti a všichni byli nadšení, co dalšího po tomhle úžasném začátku týdne ještě na dovolené uvidí. Další úžasné momenty následovaly, když jsme objevovali barevné útesy národního parku Ras Mohamed a legendární vraky Thistlegorm a Giannis D, ale ten největší zážitek se objevil na Bratrských ostrovech.

Jako vždy tam byli zvědaví dlouhoploutví žraloci. Pak ale připlavala dvojice měsíčníků - ne jeden, ale 2 velcí měsíčníci a přiblížili se velmi blízko. Bylo to naprosto nezapomenutelné neuvěřitelné setkání pro celou skupinu potápěčů. Dlouhoploutvý žralok plaval pak pod námi, když jsme na dalším ponoru skákali do vody na ponor na vrak Numidia. Viditelnost na vraku byla úžasná, voda byla křišťálově čistá a všechny detaily vraku byly nádherně vidět.

Na konci ponoru na Numidii jsme se opět setkali s dvojicí měsíčníků. Byli to ti samí, nyní se vznášeli u čistící stanice na útesu. Byl to naprosto neuvěřitelný zážitek. Měsíčníka už jsem viděl, ale nikdy ne takto obrovského, ne ve dvojici a navíc v naprosto čisté vodě Rudého moře. Úžasné zážitky pokračovali v Ras Toronbi, kde jsme si užili nádherný ponor s klidně plavajícím dugongem. Voda byla opět čistá, z hladiny svítilo měkké sluneční světlo. Dugong se pomalu v klidu pohyboval, nasvícený sluncem a vypadal jako nějaké nádherné mimozemské zvíře. Intimní setkání s tímto majestátním živočichem bylo perfektním zakončením naší potápěčské dovolené v Rudém moři. Každý ze skupiny si s sebou domů odvážel neuvěřitelné nádherné vzpomínky na magický svět pod hladinou. - potápěč s přístrojem G. D. popisuje zážitky z týdenního safari v Rudém moři.


Poznámka - pokud už se potápíte a necítíte se pod vodou tak fantasticky, v klidu, odpočatě a součástí vodního prostředí jako my, bude problém velmi pravděpodobně ve vašem vyvážení, množství zátěže, nesprávně nastavené potápěčské výstroji či způsobu plavání. Nebo třeba ve všech bodech najednou. Stejně tak si možná říkáte, že nemáte tak pěkné zážitky nebo fotografie, jako my. Nezoufejte, to vše se dá snadno během pár ponorů napravit.

Rady k vyvážení a pozici pod vodou najdete níže v kapitole o trimu společně s několika video ukázkami, jak byste měli při ponoru vypadat. Naučit se dobře potápět v trimu lze bez problémů během 14 denní dovolené, zvládnete to i jako úplný začátečník. Stejně tak se za 14 dní potápění můžete pod vodou jako hotový potápěč ohromně zlepšit, i když vám trim a plavání dělá třeba trošku problémy. Stačí se snažit a zapracovat na sobě. Níže také najdete informace, jakou výstroj na potápění používáme a proč. Také se dále dozvíte, jak dovolené plánovat pro co nejlepší zážitky.


Jak krásné je potápění s přístrojem, pozorování mořské želvy
Krása potápění s přístrojem, ostrov Curacao. Stav beztíže a zpomalení, naprostý klid, nepřerušované odpojení od světa na hladinou, nádherná modrá voda a krásná mořská želva.

3.11. Jaká videa lze natočit při potápění s přístrojem

Pokud nejste zcela přesvědčení, že potápění s přístrojem je to pravé pro nádherné zážitky pod hladinou a pro bezprostřední interakci s životem pod vodou, udělejte si trochu času a pod tímto textem si prohlédněte videa z různých kanálu Youtube. Najdete v nich vše, od žraloků přes manty, siby, velryby, delfíny, velrybí žraloky, korálové útesy, vraky, velká hejna ryb až po malé živočichy a nejrůznější tropické ryby. Záběry mají nádherné barvy a většina podvodního života plave v krátké vzdálenosti od fotoaparátu či kamery.

Když vás potápění zajímá, je mnohem lepší nejdřív začít sledováním videí - jak v nich vidíte ryby a barevné korály, tak přesně totéž poté jako potápěči uvidíte za sklem masky. I když sami video netočíte a třeba ani nefotografujete a nic takového neplánujete, tato videa od potápěčů vám ukážou, jak blízko se k nádhernému podvodnímu světu přiblížíte, jak ty krásné plavající ryby budou v bezprostřední blízkosti. Mějte na paměti, že například videa z korálových útesů ukazují tak asi desetinu toho, co pak pod vodou reálně uvidíte.

Potápění si lze jít vyzkoušet, ale v bazénu či v mělké zátoce v moři toho při svém prvním pokusném ponoru mnoho neuvidíte, nejste ještě ani potápěči-začátečníci. Teprve se prvním malým krůčkem seznamujete s potápěním jako aktivitou a také s vodním prostředím při ponoru. Nebudete pod vodou tak v klidu a neutrálně vyvážení ve stavu beztíže, jako potápěči, kteří už jsou po kurzu, mají za sebou více ponorů a tím více zkušeností. Videa jsou proto fantastický příklad, o čem vlastně potápění je. Zážitky z těchto videí jsou dostupné pro kohokoliv - stačí jen chtít, víme to z vlastní zkušenosti. Vůbec nemusíte mít tisíce ponorů a velmi drahou výstroj.

Rudé moře - sever, útesy, delfíni a vraky

Rudé moře - dugong

Maledivy - centrální a jižní atoly

Maledivy - hluboký jih

Maledivy - sever a centrální atoly

Tenerife

Indonésie - Bali

Indonésie - Sulawesi

Baja California

Bahamy

Filipíny - želvy

Palau

Rudé moře - delfíni I.

Rudé moře - delfíni II.

Mexiko - Socorro, delfíni, žraloci, velryby

Galapágy s kosatkou

Karibik - Bonaire

Maledivy - Ellaidhoo

Indonésie - Raja Ampat

Indonésie - Komodo

Rudé moře - Marsa Alam

Filipíny - Visayské ostrovy

Mikronésie - Yap

Austrálie - vrak Yongala

Malta - Gozo - Comino

Austrálie - Velký bariérový útes

Mexiko - Socorro - San Benedicto

Indonésie - Alor a Bandské moře

Indonésie - Raja Ampat - Misool

Indonésie - Halmahera

Indonésie - Komodo

Šalamounovy ostrovy I.

Šalamounovy ostrovy II.

Mauricius

Francouzská Polynésie - Tahiti

Thajsko - Andamanské moře

Galapágy

Thajsko - Richelieu Rock

Myanmar (Barma)

Súdán I.

Súdán II.

Mayotte

Papua - Nová Guinea

Francouzská Polynésie - Rangiroa

Fidži

Francouzská Polynésie - Fakarava

Rudé moře, Sha’ab el Erg - delfíni

Kokosový ostrov

Honduras - Roatán

Kuba - Jardines de la Reina

Malajsie, Sipadan

3.12. Jak na bezpečnost

Statistika nehod ukazuje, že nejčastější příčinou je zdravotní problém (většinou srdeční). Dále následuje nezvládnutá kontrola vztlaku, nedostatek vzduchu, uvíznutí ve vraku či jeskyni a potíže s výstrojí - v tomto případě jde většinou o nesprávně servisovanou, starou, neudržovanou, nekompletní či nesprávně použitou potápěčskou výstroj.

Asi 86% osob, které při potápěčských nehodách zemřou, bylo pod vodou samo, bez buddyho. Naproti tomu úmrtí díky náhlému selhání správně servisované a udržované výstroje či způsobené mořskými živočichy, stejně jako úmrtí během kurzu potápění jsou extrémně vzácná.

Statistika z Havaje uvádí, že mezi lety 2009 až 2018 zde došlo k celkem 206 úmrtím při šnorchlování, 189 z toho byli turisté. Ve stejném období zde došlo k 80 úmrtím při plavání, ke 46 úmrtím při nádechovém potápění a pouze k 28 úmrtím při potápění s přístrojem.

Pro bezpečnost při potápění dodržujte základní pravidla, která se dozvíte v základním kurzu potápění s přístrojem:

Nikdy nebuďte pod hladinou sami. Pokud je od vás váš partner mnoho metrů daleko, vůbec se na vás nedívá a plave někam jinam, jste tam sami.

Vždy si s partnerem zkontrolujte (tzv. buddycheck) před ponorem pořádně výstroj včetně oktopusu - a to včetně toho, že se z oktopusu několikrát nadechnete. Mějte oktopus tak, aby jste jej mohli snadno jednou rukou (je jedno zda levou či pravou) vytáhnout a použít pro sebe či partnera. Pokud nemůžete kontrolu výstroje provést (například sedíte zády k sobě na úzké vahadlové lodi), proveďte ji alespoň slovně (každý se zkontrolujete sám a slovně si potvrdíte, že je vše v pořádku).

Na začátku ponoru si v mělké vodě v 5 metrech s partnerem navzájem zkontrolujte pohledem první stupeň regulátoru, ventil láhve a hadice zda někde neuchází vzduch. Poté si každý dejte pár nádechů z oktopusu - tím zkontrolujete funkčnost oktopusu pod vodou a pod tlakem i že si jej můžete snadno podat a zase jej vrátit zpět.

Vezměte si správné množství zátěží (ani málo, ani moc). Zda jste správně vyvážení poznáte snadno - na hladině úplně vypustíte kompenzátor vztlaku, jste částečně nadechnutí a musíte se pomalu zanořit. Nesmíte padat z hladiny rychle. S hliníkovými láhvemi je vždy lepší být vyvážen tak, abyste byli mírně těžší. Pokud hliníkovou láhev vydýcháte pod rezervu a začne mít pozitivní vztlak, zvládnete tak pořád dokončit bezpečnostní (dekompresní) zastávku na konci ponoru.

Provádějte pravidelně údržbu potápěčské výstroje, opotřebované hadice a těsnění vyměňte, nechte pravidelně servisovat váš regulátor. Pokud regulátor oplachujete, dejte pozor, aby do prvního stupně nenatekla voda. Kontrolujte náústek, zda není přiliš opotřebovaný, prokousnutý a drží dobře na regulátoru.

Mějte oktopus tak, aby se do náústku nedostal písek, když ležíte při fotografování na břiše na dně v moři.

Při ponoru si pravidelně kontrolujte množství vzduchu, údaje o hloubce a dekompresním limitu na potápěčském počítači.

Pokud se potápíte ze člunu, mějte s sebou vždy signální bójku, hodí se také píšťalka a SOS blikátko.

Vždy mějte kvalitní potápěčské a cestovní pojištění, registrujte se do systému DROZD. Vždy se informujte o aktuálním stavu potápěčské destinace, kam jedete.


Krátký návod jak si kontrolovat půjčovanou potápěčskou výstroj

- před otevřením láhve a natlakováním regulátoru nejprve stáhněte chrániče hadic a hadice zkontrolujte, zda nejsou poškozené, nalomené a zda není materiál hadice odtržený od kovové objímky

- zaberte rukou za náústky, zda dobře drží na regulátoru a vizuálně je zkontrolujte, zda nejsou děravé a není uvnitř plíseň

- otevřete láhev, hlavní i záložní regulátor si třemi hlubokými nádechy zkontrolujte (dívejte se přitom na manometr, ručička se nesmí ani hnout) a zkuste u obou regulátorů sprchu

- u natlakovaného regulátoru zkontrolujte hadice, zda nejsou vyboulené

- nafoukněte naplno kompenzátor vztlaku a nechte jej chvíli nafouknutý, zda drží vzduch

- při používání inflátoru musí mít jeho tlačítka hladký chod, nesmí se zasekávat

- natlakujte kompenzátor pořádně tak, aby ventily odpustily vzduch

- vyzkoušejte pak vypouštěcí ventily kompenzátoru, vždy za ně krátce zatáhněte a podívejte se, zda se ventil po odpuštění vzduchu uzavře


Bezpečnosti při potápění a nehodám se věnuje toto skvělé video v anglickém jazyce.


3.13. Naše potápěčská výstroj


Ukázka naší potápěčské výstroje a její konfigurace
Ukázka námi používané rekreační potápěčské výstroje, jednoduše upravené pro naše potřeby. Na žaketu máme navíc na inflátoru píšťalku a reflexní proužek, abychom si žakety snadno poznali. Snímek vlevo dole z Bali ukazuje Petrovu výstroj s trimovacími kapsami, snímek vpravo dole z Mexika Katčinu výstroj (Katka trimovací kapsy nepotřebuje). Navzdory často zbytečné kritice některých techničtěji zaměřených potápěčů je rekreační konfigurace potápěčského regulátoru naprosto bezproblémová - stačí si před ponorem zkontrolovat dýcháním oba regulátory, zda máte otevřenou lahev a funkčnost žaketu, stačí netahat oktopus za sebou po korálech a mít jej tak, aby šel snadno bez jakéhokoli odepínání podat jednou rukou pro vás nebo jiného potápěče.

1. Jednoduchý žaket Aqualung Wave, lehký, pohodlný, s kapsami na integrovanou zátěž (Petr navíc používá trimovací kapsy na popruhu láhve). V kapse žaketu máme řezák na lana a psací tabulku.

2. Lehký cestovní regulátor Aqualung Mikron, standartní rekreační konfigurace hadic. Od roku 2024 používáme už jen ohebné opletené hadice značek Metalsub, JTLine, Aqualung a Miflex. Hlavní regulátor máme zavěšen pod krkem, je tak vždy po ruce, nemusíme jej hledat a neplácá se okolo nás při delší chůzi po pláži. Oktopus s délkou 100 cm vkládáme do speciální octo-kapsy na pravé straně kompenzátoru vztlaku. Oktopus lze vytáhnout jednou rukou i poslepu. Hadice oktopusu je přitom dostatečně dlouhá pro sdílení vzduchu. Manometr cvaknutý karabinou zleva nahoře na boku kompenzátoru vztlaku. Zkrácená hadice k manometru (60 cm) a zkrácená hadice (56 cm) k inflátoru pro snížení odporu vody. Hadice okolo nás netrčí a regulátor s kratšími hadice snadněji zabalíme do příručního zavazadla.

3. 3 mm pružný neopren Henderson nebo 5 mm neopren Beuchat. Dle potřeby obleky doplníme o rukavice, vestu, lycrové tričko nebo kuklu.

4. Jednoduchý potápěčský počítač Suunto Zoop - umístěný na pravé ruce, abychom mohli při zanořování levou rukou ovládat inflátor a na pravé ruce kontrolovat hloubku.

5. Lehčí obyčejné plastové ploutve (nerozstřižené), Katka používá ploutve Aqualung a Petr ploutve Tusa. Obyčejné 5 mm neoprenové botičky, případně doplněné o neoprenové ponožky.

6. V případě potřeby si do vody bereme dekompresní bójku s cívkou a v kapse žaketu obyčejný útesový hák.


Takto uspořádaná potápěčská výstroj se správně seřízeným žaketem a s utaženými a zastrčenými popruhy klade malý odpor vodě a nic pod potápěčem nevisí.

Všechny důležité věci máme po ruce, kontrola hloubky a množství vzduchu je snadná a můžeme se plně soustředit na pořizování snímků.


Naše potápěčská výstroj - oktopus, uspořádání hadic a další
Vlevo a vpravo nahoře jeden ze skvělých vynálezů na moderních žaketech - průchodka (octo-kapsa) pro umístění oktopusu. Dole pak na výřezu ze snímku vidíte její použití v praxi - Katka téměř leží při fotografování na dně, přesto se záložní regulátor nedotýká písku a je bezpečně uložen v žaketu. Hadice oktopusu je dlouhá 100 cm, přesto neplandá, je blízko u těla, neplete se a neklade odpor vodě. Oktopus je možné si vzít jednou rukou, buď za regulátor nebo za hadici, lze si jej podat i potmě bez masky. Červený kroužek pak ukazuje ustřiženou gumu ze staré cykloduše, která slouží jako pojistka proti rozepínání popruhu na potápěčskou láhev. Popruh na láhev tak nevlaje okolo a uspořádané hadice netvoří velké oblouky mimo tělo a výstroj, kde by zvyšovaly odpor při plavání.

4. Trim aneb jak na vyvážení při potápění

Slovem trim je myšleno předozadní vyvážení neboli poloha těla ve vodě. Být v trimu znamená ve vodě ležet tak, že vaše ramena, boky a kolena jsou v rovině. Tak tělo klade ve vodě nejmenší odpor, nejlépe se plave a snadno se dostatene i do jeskyní, vraků, pod převisy na útesu atd. Není nutné vždy za všech okolností ve vodě ležet, můžete být mírně nakloněni dozadu či dopředu, zejména pokud fotografujete nebo natáčíte.

Nejdůležitější dovedností u potápění je zvládnutí vztlaku. Čím klidnější jste pod vodou, tím lépe můžete pod vodou myslet a tím lépe zvládnete reagovat na zvířata, plavající okolo. Když se stresujete špatně vyvážení pod vodou, nejste schopni pracovat rychle se svým fotoaparátem. Tohle je ohromně důležité při fotografování života pod hladinou, protože zvířata se objevují a zase zmizí během krátké chvíle.

Také byste měli začínat s malou a jednoduchou podvodní fotografickou technikou. Pokud máte malý fotoaparát, snadněji s ním začnete pracovat a zároveň při fotografování zlepšujete vaše vyvážení a vztlak. Vyvážení není důležité jen pro moment, kdy pořizujete fotografii. Nikdo nechce poškodit útes, ke kterému se teprve přibližuje pro fotografování ryb. - podvodní fotograf a potápěč s přístrojem J. C.

Malý obrázek níže vlevo v rohu větší fotografie z potápění na Filipínách ukazuje zcela nevhodnou typickou svislou polohu potápěče - začátečníka ve vodě, kdy je hlavou nahoru a ploutvemi dolů. A slovem začátečník zde nemyslíme je ty, kteří právě prošli kurzem. Často s vyvážením bojují i potápěči s desítkami či stovkami ponorů.


Vlevo ukázka nevhodné svislé polohy potápěče pod hladinou, vpravo již po změně vyvážení potápěč leží.
Potápěč na větším obrázku měl po absolvování kurzu přesně tento problém s vyvážením a plaváním. Přestože měl správné množství zátěží a nebyl přetížen, zátěže neměl v těžišti a zátěžový opasek jej vždy přetočil z vodorovné do svislé polohy. Nedokázal se tak přiblížit dostatečně k útesu a v klidu fotografovat. Přemístěním části olov z opasku do kapes žaketu a výše na popruh láhve (označeno červeným kroužkem) se zátěž dostala blíže k těžišti těla a ke vzduchu v žaketu. Potápěč se po této změně pod vodou okamžitě začal pohybovat téměř ve vodorovné poloze. Pozorování života na útesu a fotografování pro něj bylo najednou mnohem snazší.

Bohužel se v kurzu potápění může stát, že se začínající potápěči dozvědí o vyvážení a správné poloze pod vodou naprosté minimum. Velmi mnoho potápěčů začíná s ponory v moři, s lehkou hliníkovou lahví, v krátkém neoprenu a zátěžovým opaskem, často mají navíc na opasku více závaží než potřebují. Pro správné vyvážení může být tato kombinace výstroje nevhodná - spousta potápěčů s ní má "těžké nohy" a neudrží se bez pohybu ve vodorovné poloze, nohy jim neustále padají.

Často neustále plavou, nohy ale směřují dolů a tak ploutvemi zvíří písek a okopou (často i ulámou) korály na útesu. Spousta potápěčů si přitom myslí, že je ve vodě ve správné poloze. Pokud si nejste jistí, zda ve vodě ležíte, požádejte někoho, aby vás při ponoru natočil, v jaké poloze vlastně jste, jak plavete. Můžete si to také zkontrolovat sami - podívejte se pod sebe dozadu. Pokud za sebou vidíte volnou vodu, gratulujeme - potápíte se v trimu. Pokud ale vidíte svoje nohy, tak nejste ve správné poloze.

Trim a poloha těla ve vodě je navíc silně individuální. Pod hladinou tak potkáte úplné potápěče začátečníky v nejlevnějším žaketu se zátěžovým opaskem a hliníhovou lahví, jak plavou ve vzorném trimu. Vedle plave ve vzorném trimu potápěč v křídle, které stojí stejné peníze, jako celá kompletní levná potápěčská výbava. Někdo další nemá vůbec neopren, má těžkou ocelovou láhev, ale trim mu vůbec nejde. Někdo má levné křídlo s trimovacími kapsami, protože jinak by nebyl ve správné poloze, někdo má lehké ploutve, někdo velmi těžké.

Jinými slovy - co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Dnes je moderní vše řešit okamžitě nákupem nové drahé výstroje, zejména křídla, v podstatě bez rozmyslu a pochopení problematiky vyvážení. Používání žaketu se studentům v potápěčském kurzu moc nevysvětlí, pomalu si někteří ani neumí seřídit popruhy či si vybrat správnou velikost. Tyto problémy se tedy nákupem nové výbavy nevyřeší. Je třeba dodat, že potápěčský průmysl se v posledních letech výrazně posouvá k lepší podobě potápěčských kurzů, kvalitnější výuce i organizování samotných ponorů a výše popsané situace tak už v některých potápěčských centrech nemusí platit.

Pokud se chcete dostat blízko k něčemu krásnému pod vodou, abyste pořídili pěkný snímek, poslední věc, kterou chcete udělat, je poničit kvůli svému focení okolní prostředí, protože se nezvládnete správně vyvážit a nastavit vztlak. Ale pokud jste dobře vycvičení v základních potápěčských dovednostech, zjistíte, že okolní podvodní život s vámi interaguje správným způsobem bez jakýchkoli negativních následků. - instruktor potápění s přístrojem S. M.


Příklad nesprávné polohy ve vodě, ostrov Gozo při ponoru na vrak P31. Zátěžový opasek je nízko pod bodem těžiště, takže táhne nohy dolů. Vzduch v plicích a kompenzátoru pak táhne tělo nahoru a udržuje jej ve vzpřímené poloze.
Příklad nesprávné polohy ve vodě, ostrov Gozo při ponoru na vrak P31. I s ocelovou lahví je pro oba potápěče na obrázku těžké si ve vodě lehnout (pravděpodobně mají více zátěží, než je třeba). Zátěžový opasek (šedivá šipka) je nízko pod bodem těžiště, takže táhne nohy dolů. Vzduch v plicích a kompenzátoru (bílá šipka) pak táhne tělo nahoru a udržuje jej ve vzpřímené poloze. I pokud si vezmete správné množství zátěží na opasek, jeho nevhodná poloha na těle mimo těžiště způsobí, že se vždy přetočíte hlavou nahoru a přetížené nohy budou viset dolů. Jakmile jsou místa působení hmotnosti zátěží a působení vztlaku vzduchu od sebe (červená šipka) příliš daleko a mimo bod těžiště, ve vodě si nelehnete.

Stejný ponor s ocelovou láhví jako u předchocího obrázku, ostrov Gozo. Ukázka správného vyvážení pod vodou do trimu.
Stejný ponor s ocelovou láhví jako u předchocího obrázku, ostrov Gozo, vrak P31. Zátěž v integrovaných kapsách je blíže k těžišti a visí dolů pod tělo pro lepší stabilitu, další olova jsou v trimovacích kapsách na popruhu od láhve (označeno červeným kroužkem). Zátěže jsou součástí kompenzátoru a přímo působí proti vztlaku vzduchu. Místa působení hmotnosti zátěží a působení vztlaku vzduchu jsou těsně u sebe a v těžišti. Ve vodě pak ležíte automaticky.

Ukázka trimu potápěče ve sladké vodě. Katka nastavuje fotoaparát při ponoru s hliníkovou láhví a 5mm neoprenem v cenotě, Yucatán - Mexiko. Ve sladké vodě stačí méně zátěží a pokud nemáte těžké nohy, obejdete se i bez zátěží v trimovacích kapsách. 
Malý objem zádové části žaketu navíc znamená skvělou stabilitu, vzduch se nikam nepřelévá.
Katka nastavuje fotoaparát při ponoru s hliníkovou láhví a 5mm neoprenem ve sladké vodě v cenotě, Yucatán - Mexiko. Ve sladké vodě stačí méně zátěží a pokud nemáte "těžké nohy", obejdete se i bez zátěží v trimovacích kapsách. Malý objem zádové části žaketu navíc znamená skvělou stabilitu, vzduch se nikam nepřelévá.

Ukázka správného trimu potápěče. Ponor s hliníkovou láhví v moři, Filipíny. Pokud máte těžké nohy, je použití zátěží v trimovacích kapsách (označeno červeným kroužkem) nutností. Také je třeba mít lehké ploutve.
Ponor s hliníkovou láhví v moři, Filipíny. Pokud máte "těžké nohy", je použití zátěží v trimovacích kapsách (označeno červeným kroužkem) nutností. Také je třeba mít lehké ploutve. Vzduch zůstává během ponoru v zádové části žaketu, teprve při jeho plném nafouknutí po vynoření podepře boky a zátěžové kapsy v nich, čímž vám i s vydýchanou hliníkovou láhví zajistí na hladině bezpečnou polohu s hlavou nad vodou.

Pro správné vyvážení nemusíte kupovat drahá křídla ani přecházet na sidemount výstroj. S plaváním ve vodorovné poloze mohou výrazně pomoci žakety s integrovanými kapsami na zátěže, případně si žaket můžete vybavit i trimovacími kapsami na závaží na popruhu pro láhev. Takto se zátěž lépe rozmístí, je v těžišti a vy se lépe vyvážíte jak ukazují obrázky výše. Ležící potápěč klade ve vodě mnohem menší odpor, než když stojí nebo šikmo plave. Vyvážení je ale třeba vždy kontrolovat - těžiště, množství a rozmístění zátěží se může u každého člověka lišit. I pokud vám vyvážení se zátěžovým opaskem nečiní problém, potápění s kapsami na integrované zátěže je mnohem pohodlnější.

Pokud dodatečně kupujete trimovací kapsy na popruh láhve, nejprve se ujistěte, kolik do nich budete vkládat zátěží. Některé kapsy jsou určené pouze na malé 1 kg kostky olova, jiné i na větší 2 kg kusy.

Krátký návod jak na trim

- nejprve se ujistěte, že máte správné množství zátěží, že nejste přetížení. Ve sladké vodě byste měli mít zátěže v množství, které odpovídá cca 7 % váhy vašeho těla (myšleno 7% čisté tělesné hmotnosti, bez neoprenu a výstroje!!). Ve slané vodě je to cca 8 - 10 % váhy vašeho těla. Zde je na stránce social-diving.com anglický kalkulátor množství zátěže.

- pokud víte, že máte těžké nohy, vybírejte lehké ploutve (které plavou na hladině), s lehkýma nohama pořizujte těžší ploutve.

- udělejte pokusný ponor s partnerem do mělké hloubky cca 5 metrů, v moři ideálně někde nad písčitým dnem bez korálů. Část zátěží si místo na opasek či do integrovaných kapes dejte v kompenzátoru vztlaku do kapes na věci. Úplně se pod vodou uvolněte, přestaňte plavat a lehněte se do trimu. Uvidíte, zda takto zůstanete či nikoli. Pokud se přetočíte nohama dolů a ve vodě neležíte nebo jste šikmo hlavou nahoru, nemáte zátěže správně v bodu těžiště těla.

- zkuste si na pokusném ponoru vzít z kapes do rukou kostky olova a pohybovat jimi pomalu podél těla, začněte od pasu a ruce zvedejte nahoru směrem k hrudníku. Uvidíte, jak se postupně mění poloha těla ve vodě, až do trimu. Tímto pokusem zjistíte, zda potřebujete pro správné vyvážení použít trimovací kapsy a kolik zátěží si do nich dát. Některé kompenzátory vztlaku trimovací kapsy nemají, ale ty se dají přikoupit a umístit na popruh na láhev. Doporučujeme koupit trimovací kapsy zapínané na přezku, nikoli jen na suchý zip.

- koupení trimovacích kapes a jejich používání vychází mnohem levněji, než pořízení nového kompenzátoru vztlaku (zejména křídla)

- s ocelovou lahví si do trimovacích kapes dáváte méně zátěží než s hliníkovou láhví

- v trimovacích kapsách byste měli mít jen část vašich zátěží. Nezapomeňte, tyto zátěže vzadu na zádech nemůžete v případě nutnosti zahodit.

4.1. Trim a vyvážení aneb jak se chovat na korálovém útesu

Když zlepšíte způsob, jak se k živočichům pod hladinou přibližujete a jak se chováte na korálovém útesu jako potápěči, dojde tak k výraznému zlepšení vašich podvodních fotografií.

Pokud se potápíte na korálovém útesu nebo nad pískem či s hejnem ryb, vždy je přístup stejný (a to jak pro šnorchlování, tak při ponoru s přístrojem) - neplavejte rychle a trhaně, nemávejte rukama, nekopejte, nedýchejte rychle a nepravidelně. Snažte se nevytvářet kopáním a plácáním rukama rázy ve vodním sloupci. Pohybujte se v trimu pomalu a plynule dobře vyvážení tak, abyste nevypadali jako predátor. Tak si ryby a živočichové na vás snadno zvyknou, nebudou se bát a nechají vás přiblížit.

Někdy se přesto může stát, že ryba nemá náladu a zrovna se nechce nechat fotografovat - nemá smysl se ji snažit doplavat, nikdy tak kvalitní záběr nevytvoříte. Prostě se potápějte dál a vyberte si jiný objekt pro snímek.

Ryby pro fotografie nemá smysl pronásledovat, žádný tvor není rád, když ho budete honit. Snažte se chovat tak, jako byste na útes nebo do oceánu patřili, plavte pomalu nebo neplavte vůbec a nechte živočichy, aby se přiblížili k vám. Tohle jde nejsnáze provést při ponoru s přístrojem a v malé skupince, kdy je pod vodou málo potápěčů (4 lidé a průvodce jsou ideální počet), kdy se potápíte s kvalitním průvodcem a zkušenými potápěči.

Plavat pod vodou pomalu a plynule se vždy vyplácí - běžné ryby vás nebudou považovat za predátora a pokud se pomalu a v klidu potápíte se žraloky, také budete v pohodě a nic se vám nestane. Jakmile začnete chaoticky plavat pryč, hned si bude žralok myslet, že jste kořist. Pokud jste v klidu, považuje vás za jiného predátora a nechá vás být.

Jedna z Petrových oblíbených historek je popis potápěčského zážitku z Rudého moře, z potápění na Bratských ostrovech. Zde natáčel v bezprostřední blízkosti ryby na útesu, korály měl po levé ruce. Když otočil hlavu zpět doprava, měl těsně vedle hlavy lulanku - dlouhou dravou rybu. Ta se vůbec nebála, nevadily jí Petrovy bubliny z výdechů a plavala stejně pomalu jako Petr, snažila se totiž za ním schovat a dostat se tak co nejblíže k rybám na útesu.


4.2. Trim a dýchání - potápíme se a fotografujeme

Ptáte se proč byly informace o správném vyvážení, poloze v trimu ve vodě a pomalém plavání tak rozepsány v předchozí části, proč na ně klademe takový důraz?

Znovu to zopakujeme: jsou to naprosto základní předpoklady pro to, abyste pořídili kvalitní fotografie či video pod hladinou. A to bez ohledu na cenu vaší fotovýbavy.

Pokročilí potápěči - fotografové jsou výborně vyvážení. Pohybují se pomalu a plynule, živočichy nepronásledují a to je klíčem k jejich úspěchům. Spousta lidí tomuto tvrzení nevěří, ale je to tak. Vyvážení, klid, pomalé plavání a pomalé dýchání je naprosto nezbytná základní věc pro podvodní fotografii či video, také tím výrazně šetříte vzduch. Klidně vám vydrží dvojnásobek času, než špatně vyváženým a kopajícím potápěčům.


Chrochtal, ostrov Bali. Ukázka rybího portétu na útesu. Podobné fotografie z bezprostřední blízkosti vzniknou při potápění s přístrojem pouze v případě, že na útesu splynete s okolním životem a stanete se jednou z ryb.
Chrochtal, ostrov Bali. Podobné fotografie z bezprostřední blízkosti vzniknou při potápění s přístrojem pouze v případě, že na útesu splynete s okolním životem a stanete se jednou z ryb.

Pokud jste ve vodě správně vyvážení v trimu, tak máte dostatek času na nastavení fotoaparátu, správnou kompozici, zaostření a nasvícení scény. Na potápění a pohyb ve vodě nemusíte myslet, soustředíte se jen na krásu pod hladinou a jak ji zachytit fotoaparátem. Kromě kompenzátoru vztlaku používáte pro jemné vyvážení i své plíce, práci s dechem a správné dýchání obecně musíte proto pod vodou zvládat co nejlépe (stejně jako je dýchání důležité při jiných sportech, u jógy či při meditaci).

Krátký návod jak na dýchání

- pořiďte si kvalitní regulátor, z kterého se snadno a lehce dýchá

- dýchejte pomalu, zhluboka do břicha

- dýchejte zlehka

- výdech provádějte pomalu

- po výdechu se ihned nenadechujte

- dýchání by tedy mělo vypadat takto: pomalu se zhluboka nadechněte do břicha, po nádechu vyčkejte několik sekund, poté pomalu zhluboka kompletně vydechněte, opět sekundu či dvě vyčkejte a nadechněte se. Pauzy neznamenají, že zadržujete dech - pouze předstanete dýchat, máte uvolněný krk.


Při plavání je nejlepší žabí kop, kterým opatrně manévrujete mezi korály, otočíte se na místě, nezvíříte dno a můžete po pořízení snímku od útesu vycouvat. To vše bez dotyku se dnem a bez poškození korálů. Žabí kop je z hlediska stylů plavání s ploutvemi tím nejefektivnějším způsobem pohybu pod vodou a také ten na práci svalů nejméně náročný styl plavání.

Doporučujeme proto koupit normální ploutve, vyhněte se módním rozstřiženým modelům. S nimi se žabí kop používá obtížně. A pokud budete potřebovat pod vodou rychle plavat, rozstřižené ploutve opět nejsou ideální.



Katka volně v trimu leží a plave ve vodě, nedotýká se dna a natáčí. Obyčejný žaket s kapsami na integrovanou zátěž je nejlepší výstrojí pro ponory v moři a jako univerzální cestovní výstroj. Naprosto bez problémů jsme se s ním potápěli na vraky a jeskyně ve Středozemním moři, do proudů na Filipínách, chodili v něm dlouhé trasy do vody přes pobřeží a pláže v Rudém moři, na Bali a v Karibiku, potápěli se do cenotů v Mexiku.


Pomalé plavání, bez dotyku se dnem a bez zvíření písku. Ryby plavou volně mezi námi. Tak má vypadat přístrojové potápění, takto budete mít nejlepší zážitky, fotografie a videa.

Potápěčský přístroj poskytuje možnost se k živočichům pomaličku přibližovat a stát se součástí vodního prostředí. Živočichové tak mají čas si na nás zvyknout. Ryby jsou citlivé na vibrace a změny tlaku vody - rychlý pohyb okolo nich, nepravidelné kopání ploutvemi, mávání rukama či dotyk potápěče se dnem je ihned vyplaší. Ruce se při potápění vůbec k pohybu nepoužívají a pokud fotografujete, tak to ani moc nejde - držíte v nich fotoaparát.

Čím pomaleji plavete, tím více pod vodou uvidíte!

Trhavé pohyby, mávání rukama, nepravidelné silné plácání ploutvemi jako při šnorchlování a rychlé plavání živočichy vyplaší mnohem víc než bubliny vydechovaného vzduchu!!

Při potápění můžeme v klidu nastavit fotoaparát, snímek několikrát opakovat nebo jen trpělivě čekat na vhodnou kompozici. Nastavit blesky nebo najít nejlepší úhel záběru vzhledem k poloze slunce může chvíli trvat. A tento čas na dokonalou fotografii či kvalitní video nám dává potápěčský přístroj.


Rournatec, Karibik, ostrov Bonaire, ukázka makro fotografie pod hladinou. Vyfotografováno ve volné vodě bez držení či dotyku s útesem. Rournatci jsou velmi citliví na pohyb vody okolo nich, při pokusu k nim rychle připlavat se okamžitě schovají.
Rournatec, Karibik, ostrov Bonaire. Vyfotografováno ve volné vodě bez držení či dotyku s útesem. Rournatci jsou velmi citliví na pohyb vody okolo nich, při pokusu k nim rychle připlavat se okamžitě schovají.

Zejména pokud začínáte, je důležité potápět se a fotografovat co nejvíce. Za krátkou dobu tak dokážete kvalitu snímků výrazně vylepšit. Najdete si také svoji vlastní cestu co a jak chcete fotografovat.

Zkušenosti z ponorů a fotografování v moři jsou nenahraditelné, nedají se získat studiem knih ani čtením rad na internetu. Naše ponory za krásami Rudého moře trvaly i 2 hodiny a 35 minut na 1 láhev, celou dobu jsme pouze ve dvojici intenzivně fotografovali v mělké vodě kousek od břehu. Při ponoru do hloubky ve velké skupině s průvodcem by na to nebyl ani čas, ani prostor. Stejně tak se při ponoru ve skupině s průvodcem může stát, že plavete proti světlu.

Při potápění je důležité pohodlí. Výběru výstroje proto věnujte náležitou pozornost, stejnou jakou koupi fotoaparátu a podvodního pouzdra. Jako kompenzátor vztlaku doporučujeme jednoduchý lehký cestovní žaket s integrovanými kapsami na zátěže. Závisí to ale na osobních preferencích každého potápěče, každý se může vyvažovat do vodorovné polohy odlišně a má jinak těžiště. Zde najdete informace o vyvážení pod vodou a recenzi námi používaného žaketu Aqualung Wave.

Uspořádaná výstroj bez visících a trčících hadic, karabin, popruhů na láhev, manometrů nebo automatik by měla být samozřejmostí - nestane se tak, že byste se o útes zachytili nebo jej poškodili při plavání nízko nad korály, nabrali si do oktopusu písek a podobně. Uspořádaná výstroj bez visících věcí klade vodě menší odpor, lépe se vám tak plave a spotřebujete méně vzduchu.

Dejte ale pozor, aby snaha zastrčit a uspořádat části výstroje nevedla k ohrožení vaší bezpečnosti. Neprovlékejte oktopus D-kroužkem, z kterého pak nepůjde v případě potřeby vytáhnout.

Jak na to, abyste ve vodním prostředí kladli co nejmenší odpor

- z výstroje by mělo na karabinách viset co nejméně věcí, berte si pod vodou jen to, co opravdu potřebujete. Co jde, tak uložte do kapes na výstroj (bójka s cívkou, psací destička, útesový hák).

- používejte kratší hadice! K manometru stačí 60 cm a cvakněte jej karabinou pod rameno, ne úplně dolů pod okraj žaketu - tak na manometr přímo uvidíte pro kontrolu vzduchu. K inflátoru dostačuje hadice 56 cm a nezapomeňte ji vždy provlékat suchým zipem na rameni. K primárnímu regulátoru dejte (pokud používáte rekreační konfiguraci) cca 64 - 70 cm ohebnou měkkou opletenou hadici. K oktopusu mějte naopak hadici delší, délky 100 cm. Již delší dobu používáme k hlavnímu regulátoru k maximální spokojenosti opletené měkké flex hadice značky Metalsub a JTLine.

- nepoužívejte šnorchl na masce. Pokud už si ho musíte brát, mějte jej v kapse.

- pokud máte vlastní žaket, podívejte se, zda nejdou prostrčit a schovat přebytečné konce popruhů u bederního zapínání. Zapínejte také pečlivě popruh držící láhev, na konci je suchý zip, aby se pod vodou okolo láhve konec popruhu neplácal. Pokud popruh láhve nedrží zapnutý, navlékněte na něj kus gumy coby pojistku - používáme nastříhanou cykloduši.

- ruce mějte složené před sebou nebo u těla, nemávejte s nimi.

Těchto pár rad vám pomůže lépe optimalizovat výstroj. Menší odpor vody znamená lepší spotřebu vzduchu. Také budete lépe vypadat na fotografiích ;-). Místo abyste někde pod sebou lovili příšernou konzoli na 2 metry dlouhé hadici pro zjištění, kolik máte vzduchu, prostě se podíváte na karabinou cvaknutý manometr na krátké hadici. Ohromně tohle zjednodušení oceníte, pokud máte v ruce fotoaparát. Mimo profil výstroje by z vás nepříliš velkým obloukem měla vést pouze hadice k primárnímu regulátoru v ústech, vše ostatní by mělo být co nejblíže tělu.


Katka při potápění s fotoaparátem na Bali. Je neutrálně vyvážená ve vodorovné poloze v trimu, vznáší se kousek nad útesem, ničeho se nedrží a pro plavání používá žabí kop. Žádná výstroj nevisí pod kompenzátor vztlaku.
Katka při potápění s fotoaparátem na Bali. Je neutrálně vyvážená ve vodorovné poloze v trimu, vznáší se kousek nad útesem, ničeho se nedrží a pro plavání používá žabí kop. Žádná výstroj nevisí pod kompenzátor vztlaku.

Petr a houba, vrak Liberty, ostrov Bali. Uspořádat si potápěčskou výstroj a dát si na manometr či konzoli karabinu zabere pouze minimum času. 
Potápěč pak netahá nic pod sebou, neuláme korály, nezvíří písek, nedostanou se mu nečistoty do oktopusu.
Petr a houba, vrak Liberty, ostrov Bali. Uspořádat si potápěčskou výstroj a dát si na manometr či konzoli karabinu zabere pouze minimum času. Potápěč pak netahá nic pod sebou, neuláme korály, nezvíří písek, nedostanou se mu nečistoty do oktopusu. Nemusí hledat manometr či oktopus někde okolo sebe - toto se hodí nejen na nočním ponoru, ale i ve vraku, v proudu, v jeskyni či při skocích z mola nebo z lodi. Uspořádaná výstroj klade menší odpor vodě a snadno se s ní řeší krizové situace. Přesně toto jsou zkušenosti, které získáte potápěčskou praxí.

Ukázka fotografie potápěče v jeskyni. Katka a sluneční paprsky v cenotě Tajma Ha, Yucatán, Mexiko. Fotografováno časem 1/5 sekundy bez dotyku se dnem, v trimu ve volné vodě. Bez perfektního vyvážení modelu i fotografa by tento snímek nevznikl.
Katka a sluneční paprsky v cenotě Tajma Ha, Yucatán, Mexiko. Fotografováno časem 1/5 sekundy bez dotyku se dnem, v trimu ve volné vodě. Bez perfektního vyvážení modelu i fotografa by tento snímek nevznikl.

Ukázka kalu na útesu díky skupině nevhodně se chovajících potápěčů. I takto může vypadat potápění ve skupině s průvodcem. Takto nic neuvidíte, nevyfotíte a ponor si neužijete. S potápěním ve skupinách pravděpodobně začínal skoro každý. Ovšem jsou menší skupiny pokročilých potápěců (4-6 lidí a průvodce),
se kterými je radost pod vodou být a pak jsou tyto velké skupiny začátečníků (20 a víc lidí), kterým se doporučujeme vyhnout.
I takto může vypadat potápění ve skupině s průvodcem. Takto nic neuvidíte, nevyfotíte a ponor si neužijete. S potápěním ve skupinách pravděpodobně začínal skoro každý. Ovšem jsou menší skupiny pokročilých potápěců (4-6 stejně pokročilých potápěčů a průvodce), se kterými je radost pod vodou být a pak jsou tyto velké skupiny začátečníků (20 a víc lidí s různou úrovní potápěčských zkušeností), kterým se doporučujeme vyhnout.

5. Mýty a nesmysly o potápění s přístrojem

Krajina s korálovým útesem a rybou lulankou, Canon Powershot G16, přirozené světlo. Karibský potápěčský ráj na ostrově Bonaire.
Karibský potápěčský ráj na ostrově Bonaire.

Líbí se vám fotografie útesu z karibského ostrova Bonaire? Nebylo těžké ji vyfotografovat. I kdybychom s sebou fotoaparát neměli, bylo potápění na tamních nádherných útesech životním zážitkem. Navzdory tomu, že potápění s přístrojem je fantastickou a bezpečnou aktivitou a je snadné jej zvládnout, kolují o něm různé nesmysly.

V hloupých článcích a ještě hloupějších komentářích na internetu se dočtete, že ponor s přístrojem je to samé co šnorchlování, ale navíc s nepohodlnou, drahou a těžkou láhví. A že potápění je tedy vlastně celé špatně, je nebezpečné, nemá smysl za něj platit, že potápěči nemohou vidět pod vodou delfíny či žraloky nebo si zaplavat s mořskými želvami atd.

A vždy to tvrdí někdo, kdo se buď vůbec nikdy nepotápěl a nebo se ve vodě příšerně plácá a potápět se vůbec neumí (a samozřejmě také nefotografuje, necestuje, nenatáčí videa a život pod hladinou ho vlastně nezajímá). Ti, co se ve vodě pohybují jen na nádech daleko od útesu a nic tam nevidí, pak nechápou, že potápění s přístrojem je úplně odlišné, ale přesto mají potřebu se k němu vyjadřovat.


* Potápěči s otevřeným okruhem si dýcháním/bublinami/zvukem regulátoru plaší ryby - to je naprostý nesmysl!!

Často jej papouškují lidé, co potápění vůbec nerozumí. Nikde toto tvrzení není dokázáno žádnými fotografiemi či videem, vždy jde jen o subjektivní názor v textovém článku. Pokud by tvrzení platilo, nikdo by se nikdy nepotápěl, nečetli byste tento článek a nemohli se na našich stránkách dívat na krásné fotografie ;-).

Potápění s přístrojem se obrovská spousta lidí věnuje právě proto, aby toho pod vodou viděli co nejvíce! Aby měli co nejlepší zážitky, fotografie a videa. A také procestovali ty nejlepší místa. Pokud jste si zatím nepustili videa z kolekce nádherných záběrů od různých potápěčů nebo videa z Rudého moře, udělejte si čas a zhlédněte je - najdete tam obrovské množství ryb, plavajících v bezprostřední blízkosti kamery a potápěčů s přístrojem. Také si prohlédněte naše fotografie ryb a života v moři, fotografované při ponorech s přístrojem.

V knize Helmuta Debeliuse - Rudé moře, průvodce korálovými útesy najdete na straně 307 popis zážitku s delfíny, kdy potápěče skupina delfínu přijala mezi sebe a nechala jej pozorovat a fotografovat námluvy a rozmnožování. Hned na následující straně 308 je setkání s mládětem keporkaka, který se zvědavě přiblížil k potápěčům.

Debeliusova kniha je krásnou ukázkou toho, jak nebyl problém nafotit i s velmi starou fototechnikou na kinofilm ryby zblízka při ponoru s přístrojem. Profesionální podvodní fotografové ne nadarmo radí, že se ryby nepronásledují, neplavete rychle, naopak se máte pohybovat pomalu.

Pokud někomu přijde zvuk potápěčského regulátoru a dýchání pod vodou nepřirozené, je nutné dodat, že si na něj musíte zvyknout - úplně stejně jako na potápěčskou masku, dýchání ze šnorchlu či plavání s ploutvemi. U někoho je to zvyknutí za pár minut, někdo potřebujete 2 ponory, někdo více ponorů. Je to tak jednoduché - stačí se chvíli potápět a po pár ponorech zjistíte, že je pro vás dýchání z regulátoru naprosto v pohodě. Regulátor pak nevnímáte a zvuk vlastního dechu si pod vodou užíváte, protože vám navozuje stav relaxace.

Na svém úplně prvním ponoru v kurzu jsme viděla žraloka vouskatého, velkou murénu v korálovém útesu a rejnoka na mořském dně. To byl první ponor. Na dalších jsem viděla desítky dalších mořských živočichů a nádhernou želvu, se kterou jsem několik minut plavala. Jako milovnice zvířat považuji setkání a interakci s divokými tvory pod hladinou během potápění v Mexiku na Cozumelu za naprosto jedinečné úžasné zážitky - potápěčka R. A.

Nezapomeňte - ryby si nevyplašíte bublinami a zvukem výdechu, ale rychlým trhavým plaváním a nepravidelnými pohyby pod hladinou! Můžete si to sami vyzkoušet při šnorchlování, kdy z vás žádné bubliny nejdou. Jakmile začnete kopat, pospíchat a ryby pronásledovat, všechny utečou ;-)

Jestliže jste pod vodou na potápění ve větší skupině, kde všichni kopou a plácají rukama, pravděpodobně toho moc neuvidíte. Nevhodné vyvážení a pohyb pod hladinou se přitom netýka jen začátečníků ihned po kurzu potápění.

Na vině není potápění s přístrojem, ale styl výuky některých instruktorů, kteří svým studentům nevysvětlí, jak se pod vodou pohybovat (a sami se tam plácají). Pro co nejlepší zážitky pod vodou je proto třeba volit ponory v menších skupinkách s pokročilejšími potápěči nebo do vody chodit jen ve dvojici.

Pokud fotografujete něco opravdu plachého, jako je například rournatec, máte díky potápění s přístrojem možnost se k němu opatrně velmi pomalu přiblížit bez dechu a bez dotyku s útesem jej vyfotografovat z co nejmenší vzdálenosti.

Jen pohybem ploutví pak vycouváte (couvání pomocí tzv. otočeného žabího kopu) zpět, dále od rournatce vydechnete a zkontrolujete, jak se fotografie povedla. To vše bez dotyku se dnem či útesem, držení se korálu, bez rukou, jen pomocí vašich ploutví.

Pokud nejste fotograf, využijete stejný přístup s nedýcháním k pozorování velmi plachého podvodního života z bezprostřední blízkosti nebo k natočení krátkého videa.


* Potápěč s přístrojem je díky výstroji a láhvi ve vodě neohrabaný, pomalý a nemůže si tak užít život pod hladinou - to je naprostý nesmysl.

Jak jsme uvedli výše, právě potápění s přístrojem umožňuje lidem se přiblížit k životu pod hladinou. Při ponoru s přístrojem visíte bez pohybu ve vodním sloupci pár centimetrů od útesu, můžete pomaličku plavat dopředu či dozadu nebo se otočit na místě, to vše jen díky pohybu vašich ploutví, bez dotyku s útesem a bez použití rukou.

Pod vodou jste neutrálně vyvážení ve stavu beztíže. Tak máte spoustu času objevovat zákoutí útesu nebo místa pod korály a pomalu plavat, takže si život pod hladinou opravdu intenzivně a nepřerušovaně užijete. Neplavete rychle, nic si tak nevyplašíte a máte dostatek času na pozorování živočichů. Kdykoli můžete pod hladinou zpomalit či úplně přestat plavat.

Názor, že potápěči si kvůli výbavě a láhvi nemohou užít svět pod vodou, je až neuvěřitelně hloupý. Je to přesně naopak, potápěčská výstroj a láhev je určena právě k tomu, abyste si pobyt pod vodou užili a byli co nejblíže životu pod hladinou.


* Potápěč s přístrojem vypadá pod vodou s výstrojí a láhví nepřirozeně a ryby se ho bojí - to je naprostý nesmysl.

Na některých tropických útesech (Bali, Bonaire nebo Rudé moře) bylo pod vodou výrazně více potápěčů, než šnorchlařů (a nepotkali jsme tam nikoho, kdo by se potápěl na nádech).

Nabízí se tedy otázka, zda by ryby neměly být zvyklé spíš na potápěče :D a bát se těch se šnorchlem :D.

Tyto hlášky jen ukazují, jak někdo potápění s přístrojem vůbec nerozumí a proto plácá hlouposti, závidí potápěčům dlouhé nepřerušované zážitky, stav beztíže, téměř neomezené možnosti cestování za potápěním a fantastické momenty s velkým množstvím živočichů pod hladinou.


* Potápění s přístrojem je nepřirozené a nemělo by se provozovat, mořští živočichové také žádnou láhev se vzduchem nepotřebují - to je nesmysl.

Ano, mořští živočichové skutečně výstroj nepotřebují, jsou totiž k životu ve vodě na rozdíl od člověka mnohem lépe přizpůsobeni. Krásně je to vidět například u mořské želvy - ta pod vodou i spí, vydrží na nádech velmi dlouho, nepotřebuje potápěčskou masku, ploutve ani neopren a kontroluje svůj vztlak. Člověk si o nečem takovém může jen nechat zdát - a přesně proto vzniklo potápění s přístrojem.

Je zajímavé, že striktní a až hysterické odmítání potápěčského vybavení se týká jen tlakových lahví či regulátorů, nikoho nenapadne odmítat moderní plastový šnorchl, neopren, ploutve, potápěčskou kvalitní silikonovou masku, hloubkoměr, dron nebo digitální fotoaparát.

Pokud se chcete pod vodou pohybovat "přírodně" bez výstroje, vlezte tam jen v plavkách, bez ploutví, šnorchlu a s dřevěnými podomácku vyrobenými plaveckými brýlemi přesně tak, jak to dělají domorodci v Indonésii nebo na Filipínách.


* Potápění s přístrojem je zbytečné, na nádech lze vydržet x minut a doplavat v moři do hloubky x desítek metrů - tato informace je neúplná a obě hodnoty jsou vytržené z kontextu.

Skutečně lze vydržet na nádech mnoho minut, nejedná se ale o výdrž při plavání, ale v klidu při ležení na hladině (statická apnoe). Ponor na nádech do hloubky x desítek metrů pak probíhá podél lana, dole se ihned otočíte a plavete nahoru.

Je hezké, pokud to někdo po dlouhém a náročném tréninku zvládne, ovšem takto nelze nahradit 2 hodiny trvající ponor s přístrojem, kdy fotografování nebo natáčení videa ve stavu beztíže zvládnou i začínající potápěči na své první dovolené.


* Potápěči jsou obtíženi spoustou výstroje. Táhnou na hřbetě těžkou láhev - to je nesmysl.

Potápěčská výstroj skutečně váží desítky kilogramů, ale pouze na souši! Ve vodě jste celou dobu ponoru od začátku až do konce ve stavu beztíže. Samotnou výstroj nevnímáte. Pouze okrajově víte, že se díváte přes masku a dýcháte zcela volně z regulátoru úplně stejně jako byste byli na souši.


* Potápěčská výstroj mne omezuje v pohybu, zpomaluje mně, je nepohodlná - to je jen váš problém a potápění s přístrojem ani výstroj za to nemohou.

Výstroj je třeba si správně vybrat, u kompenzátoru vztlaku nastavit popruhy. Každému může vyhovovat něco jiného, je tomu potřeba věnovat čas, výstroj si vyzkoušet. Na potápění používáme starý levný žaket Aqualung Wave (nejlevnější základní model, jaký od Aqualungu šel v roce 2012 koupit) a pod vodou jej vůbec nevnímáme. Pokud už si z jakéhokoli důvodu nemůžete vybrat ze současné pestré nabídky moderní pohodlné rekreační potápěčké výstroje, můžete zkusit přístrojové potápění se sidemount výstrojí.

Zpomalit pod vodou je ta nejlepší věc, jakou vás potápění s přístrojem naučí. Spěchu a stresu si každý užije v životě až až, opravdu chcete spěchat i pod hladinou? Rychle plavat sem a tam, nahoru a dolů, aby vám něco náhodou neuteklo - a ono vám toho díky rychlému plavání uteče strašně moc. Všechny ryby si tak vyplašíte, na útesu nebo na dně přehlédnete spoustu malých či schovaných živočichů. A máte omezený čas udělat pořádnou fotku nebo video.

Právě proto se v kurzech podvodní fotografie a videa vždy klade takový důraz na fakt, že se pod hladinou nespěchá, neplavete rychle, naopak se k živočichům přibližujete pomalu. Zpomalení pod vodou vám zajistí nádherné zážitky s živočichy, skvělý zážitek a je naprosto zásadní pro pořizování kvalitních podvodních fotografií a videa.


* Potápěčská výstroj je příliš těžká na cestování - to je nesmysl.

Nemáme speciální cestovatelskou lehoučkou výstroj ani speciální super odlehčená zavazadla. Jedinou výjimkou je lehký cestovní regulátor Aqualung Mikron, který se snadno vejde do příručního zavazadla. Bez problémů se na potápění zabalíme do dvojice velkých zavazadel o váze cca 2 x 16 kilogramů a do dvojice příručních batohů o váze cca 2 x 8 kilogramů. Vozíme přitom fotoaparáty s příslušenstvím a často teplé 5mm neopreny.

Pokud se ponoříte do cestovatelských blogů a článků, velmi rychle zjistíte, že jsou to právě potápěči s přístrojem, kteří cestují nejvíce a nejdál, objevují fantastické destinace, úžasná exotická místa a mají z těchto cest nádherné zážitky.


* S potápěčskou výstrojí je nemožné se dostat na některé odlehlé pláže nebo na jiná místa vyžadující delší chůzi pěšky přes náročný terén - to je zcela okrajový scénář.

Možná taková místa někde existují, ale na 99,99% současných potápěčských destinací se s vybavením snadno dostanete lodí, autem, na motorce se sajdkárou atd. Můžete si být jistí, že pokud je někde pěkné místo k potápění (korálový útes, vrak, hejna ryb, zajímavá podvodní krajina atd.) tak je k němu i zajištěn přístup či způsob, jak se tam dostat na ponory s přístrojem.


* Nechci být pod vodou závislý/á na potápěčské výstroji, ta může kdykoli selhat - to se vůbec nestává.

Moderní výstroj je naprosto spolehlivá, značně blbuvzdorná, funguje na zcela jednoduchém principu a bude vám sloužit přesně tak, jak se o ní budete starat. Dopřejte jí servis, výměnu opotřebovaných těsnění a hadic, pravidelně ji po dovolené u moře odsolujte, před ponorem vždy zkontrolujte a nebudete mít žádný problém. Potápíme se dlouho a nikdy jsme se nesetkali s žádným selháním potápěčské výstroje.


* Vzduch v potápěčské láhvi vystačí cca na 45 minut až hodinu, to mi přijde málo - ano, to může být pravda.

Začínající potápěči mají někdy vysokou spotřebu vzduchu a opravdu jim může vydržet jen takto krátkou dobu. Přesto je těch 45 až 60 minut nepřerušeného času pod vodou naprostým luxusem například při srovnání s nádechovým potápěním, kde strávíte mnohem víc času na hladině než pod ní.

Pro příklad uvádíme naše časy s jednou láhví 12 l: ponor do hloubky, kdy trávíte několik minut v hloubce 35-40 metrů na vraku, trvá cca 60 minut. Ponor v mělčí vodě, cca do 15 metrů, má délku 100 minut nebo více. Ponor na korálové zahrádky v 3 - 5 metrech může trvat i 2 hodiny a 35 minut.


* Potápěči jsou často ohroženi dekompresní příhodou - to je nesmysl.

Dekompresní příhody jsou velmi vzácné. Například barokomory v České republice ošetřují hlavně případy otravy oxidem uhelnatým nebo pacienty s neprůchodností tepen v končetinách, nikoli dekompresní příhody potápěčů. K tomu, aby se dekompresní příhoda nestala, vám slouží potápěčský počítač. Nesmíte jej ignorovat, je třeba dávat pozor na to, co vám ukazuje. Pod vodou nemusíte nic složitě propočítávat.


* Viděli jsme potápěče/skupinu potápěčů a ti se ve vodě hrozně plácali, instruktor je přidržoval za láhev, visela z nich výstroj, zkopali dno atd. - ano, to vidět můžete.

Často jsou to turisté, kteří si potápění jen šli vyzkoušet, nebo potápěči-začátečníci během kurzu či těsně po něm. Stačí se přitom trochu snažit a po pár ponorech po skončení kurzu se už pod vodou můžete pohybovat mnohem lépe.


* S přístrojem se chodí neustále jen do hloubky, to ale nechci - to není vždy pravda.

Při potápění se skupinou se můžete setkat s hlubšími ponory. Někteří členové skupiny to tak chtějí a nebo to automaticky často dělá sám průvodce, protože je na to od klientů zvyklý. Průběh potápění si ale můžete nastavit sami - domluvte se s průvodcem, zda by vás (a možná pár dalších potápěčů) nemohl vzít do mělčí vody a na delší ponor.

Případně hlasujte svojí peněženkou (tuto možnost má úplně každý) a vůbec se nepotápějte organizovaně. Ponory do mělka ze břehu bez průvodce (někdy jsme samostatně fotografovali i jen cca v metru vody v korálové zahráce) patří mezi naše nejoblíbenější. Je tam nejlepší světlo, láhev vám vydrží báječně dlouho - náš rekord je ponor 2 hodiny a 35 minut na standartní hliníkovou 12l (AL80) láhev ;-)


* Potápění je adrenalinová a nebezpečná aktivita - to je naprostý nesmysl.

Potápění je v první řadě vysloveně odpočinková aktivita. Adrenalin zažijete velmi zřídka, pravděpodobně pouze při potápění v silném proudu a velkých vlnách a možná s některými druhy žraloků. Potápění je také při dodržení pravidel a používání správné výstroje velmi bezpečné. Míra úmrtnosti je například u členů DAN America ze starší statistiky cca 16,4 úmrtí na 100 000 osob, což je podobné jako míra cca 16 úmrtí na 100 000 osob při používání motorových vozidel.

Jak jsme již zmínili, potápění s přístrojem probíhá ve stavu beztíže. Právě díky stavu beztíže a volného pomalého pohybu a také odporu, který voda klade, je potápění tak skvělá, odpočinková činnost. Nemluvíte, nespěcháte, neruší vás žádné zvuky, telefony, e-maily nebo sociální sítě, nenaráží do vás vlny jako při šnorchlování, jen pomalu dýcháte a relaxujete. Nádherně si odpočinete a vyčistíte si hlavu jako při meditaci.


* Dýchání ze šnorchlu je nepohodlné, s potápěčským regulátorem je to také tak - to je omyl.

Dýchání z kvalitního potápěčského regulátoru je mnohem pohodlnější než ze šnorchlu. Vzduch dostáváte pod úplně stejným tlakem jako je tlak okolní, dýcháte tak snadno a lehce. Také do vás a do šnorchlu nenaráží vlny a neopírá se vítr, pod hladinou je voda klidnější.


* Potápění je velmi drahé, potřebujete spoustu výstroje, její servis je velmi drahý - to je omyl.

Potápění nepatří mezi úplně levné aktivity, ale potápěčskou výstroj si nekupujete každých několik měsíců. Pro cestování do tropických moří vám stačí i jednoduchá levnější výbava. Dobře vybraná (a po dovolené v moři dobře odsolená a umytá) výstroj vám navíc bude sloužit mnoho let.

Jediná věc, která vyžaduje občasný servis, je potápěčský regulátor a někdy inflátor. Cena za servis našeho regulátoru se pohybovala mezi 500 až cca 1000 Kč, kontrola inflátoru stála lehce přes 300 Kč. Pokud se bude jednat o servis staršího nebo hodně používaného regulátoru, může být cena pravděpodobně vyšší. Když ji ovšem porovnáte s cenou za letenku k moři nebo za peníze vydané za šnorchlovací zájezd, nejde o vysokou částku.

Potápění s přístrojem vám otevírá cestu k neskutečně nádherným zážitkům, které byste jinak nikdy neměli šanci prožít.

Ať už jde o skvělé útesy, hejna ryb a barevné korály, ponory do vraků a jeskyní, noční ponory za makrem - vyberte si. Díky přístrojovému potápění můžete navštívit vzdálenou tropickou destinaci, kde jste ještě nebyli, užijete si potápění, můžete si přivést krásné fotografie a videa a to zvládnete běhěm jediné dovolené (pokud nám nevěříte, prohlédněte si naše fotogalerie).

Při ponorech s přístrojem budete mít podstatně lepší a intenzivnější zážitky než při plavání se šnorchlem nebo na nádech. S přihlédnutím k zážitkům, cestování a nádherným momentům pod hladinou hodnotíme částku vydanou za výstroj na přístrojové potápění i její servis jako nízkou.

Některým pověrám se věnuje toto výborné video v anglickém jazyce.


6. Výběr dovolené pro fotografování pod vodou

Pokud začínáte fotografovat pod hladinou a přemýšlíte jakou dovolenou, zde je pár tipů, jak si rozhodování ulehčit. Těmito radami jsme se řídili při plánování našich prvních potápěčských zážitků, abychom dosáhli co nejlepších momentů pod hladinou, měli co nejlepší fotografie na první dovolené.

- jestliže máte za sebou potápěčské kurzy a začínáte fotografovat, je nejlepší vyrazit do tropického moře (na místa, kde potápění není náročné, bez proudu, s pěkným korálovým útesem - takové jednoduché potápění navíc vyjde levněji a jako začátečníci si jej lépe užijete)

- nejlépe se vám (bez ohledu na výběr fotoaparátu nebo zda si chcete i vyzkoušet natáčení videa) bude pracovat s fotoaparátem v mělké čisté vodě, na korálovém útesu, když jste na ponoru sami či v malé skupině a máte tak na fotografování dostatek času

- snadný přístup na korálový útes ze břehu vám zajistí možnost být intenzivně několik hodin ve vodě a fotografovat - čím více času pod hladinou budete, tím rychleji se fotografovat naučíte

- účast na náročnějších ponorech do hloubky, do proudu, za žraloky zatím vynechte a vyčkejte, až se z fotoaparátem lépe seznámíte

- některé potápěčské destinace nabízí unikátní možnost být ve vodě na útesu, s hejny ryb, vyzkoušet si na stejném místě i noční ponory a fotografování makra či ponor na vraku. Takovouto destinací je například Tulamben na Bali či Bonaire a Curacao v Karibiku, případně Marsa Alam v Egyptě. Na těchto místech bylo potápění vhodné i pro úplné začátečníky, bez proudu a vln, ze zcela jednoduchým vstupem do moře přes pláž a útesem začínajícím v mělké vodě rovnou kousek od pláže.

- když jedete například na organizované potápění člunem někam dále na moře a fotografie se vám nedaří nebo jste ve skupině s nefotografujícími potápěči, zkuste skupinu nezdržovat a místo fotografování natáčet video. Jak kdysi dopadlo naše první FullHD video z Filipín si můžete prohlédnout na Youtube.

- v našich článcích o potápění, cestování a fotografování uvádíme i přehledy nejlepších světových potápěčských destinací


Zde je pak přehled pro začátečníky, destinace vhodné jak pro začátky s potápěním, tak pro začínající podvodní fotografy či šnorchlaře. Bali, Bonaire, Curacao a Marsu Alam jsme vyzkoušeli a jsou vhodné i pro šnorchlování.

8 nejlepších světových destinací pro potápění či šnorchlování ze břehu:

1. Bonaire (vynikající i na šnorchl)

2. Bali, Indonésie (vynikající i na šnorchl)

3. Adelaide, Austrálie

4. Dauin a Dumaguete, Filipíny

5. Curacao (vynikající i na šnorchl)

6. Kalifornie

7. Havaj

8. Marsa Alam, Egypt (vynikající i na šnorchl)


Poznámka

Plánování šnorchlovací dovolené se od potápěčských zájezdů odlišuje a je dobré vědět proč. Při šnorchlování potřebujete klidnou hladinu a čistou vodu, v místě by neměl být proud ani lodní provoz. A korálový útes či vrak musí být v mělké vodě, jinak toho moc neuvidíte.

Korály příliš hluboko nebudou barevné, fotografie pořizované shora dolů do hlubiny nebudou vypadat dobře. Natáhnout ruce s fotoaparátem dolů vám bohužel nepomůže, vzdálenost zkrátíte jen trochu a neuvidíte co fotografujete. Výběr šnorchlovací dovolené je tak výrazně náročnější, než potápěčského zájezdu.

Dávejte proto pozor, abyste při výběru destinace nespoléhali jen na recenze potápěčů s přístrojem - ti mohou do proudu, do velkých vln a do hloubky a blízko k útesům, mohou mít úplně odlišné preference ohledně ponoru a co na něm chtějí vidět. Při ponoru s průvodcem jsou potápěči ve 20 metrové hloubce, svítí si tam baterkami na nádherný korálový útes, průvodce jim ukazuje murény a chobotnice pod korálovými převisy, ale vy na hladině nic z toho vidět nemůžete a potřebujete, aby byl korál v mělké vodě.

Určitě neuděláte chybu, pokud si pro šnorchlovací dovolenou vyberete místo známé skvělým potápěním a životem pod hladinou - například Rudé moře. Dále je ale potřeba u potápěčské destinace zvolit konkrétní lokalitu vhodnou na šnorchlování. Například se snadným vstupem do vody, mělkou chráněnou zátokou atd. Zjistěte si, v jaké hloubce jsou korálové útesy a zda je na vybraném místě aspoň trochu klidná hladina.


Fotografie ze šnorchlování, Rudé moře - Šarm aš-Šajch. Pohled přímo dolů z hladiny, velmi čistá a naprosto klidná voda.
Fotografie ze šnorchlování, Rudé moře - Šarm aš-Šajch. Pohled přímo dolů z hladiny, velmi čistá a naprosto klidná voda. V spodní části snímku je korálový útes v mělké vodě, díky tomu jsou vidět barvy korálů a ryb. Horní část ukazuje útes ve výrazně hlubší vodě, v levém horním rohu již dno klesá výrazně dolů a detaily jsou velkou vzdáleností od fotoaparátu rozmazané. Barvy u útesu v hloubce nevidíte, ryby jsou tmavé. Pokud je pod korály v hloubce v útesu schovaná například želva či muréna, pravděpodobně si jí vůbec z hladiny nevšimnete. Canon Powershot G10, podvodní pouzdro Canon, upraveno v počítači.

Fotografie ryb a korálového útesu v mělké vodě, Rudé moře - Makadi Bay. Fotoaparát byl při snímání jen mírně natočen směrem dolů.
Fotografie ryb a korálového útesu v mělké vodě, Rudé moře - Makadi Bay. Fotoaparát byl při snímání jen mírně natočen směrem dolů, úhel pohledu je tak ve fotografii mnohem lepší. Barvy, detail korálu i ryby jsou krásně zachyceny. Canon Powershot G10, podvodní pouzdro Canon, upraveno v počítači.

Ve velmi mělké vodě se ryby mohou zdržovat mezi korálem a hladinou, Rudé moře - Makadi Bay. Platí ze stejná pravidla jako u potápění s přístrojem - ryby nepronásledujete, neplavete rychle, nekopete nohama.
Ve velmi mělké vodě se ryby mohou zdržovat mezi korálem a hladinou, Rudé moře - Makadi Bay. Platí zde stejná pravidla jako u potápění s přístrojem - ryby nepronásledujete, neplavete rychle, nekopete nohama. Snažte se pohybovat co nejpomaleji, spíše jen ležet na hladině a nechat ryby plavat okolo vás. Na krátkou vzdálenost ryby bez problémů vyfotíte i velmi starým fotoaparátem, v mělké čisté vodě budete mít na fotografování dostatek světla a barvy budou krásně zachycené. Canon Powershot G10, podvodní pouzdro Canon, upraveno v počítači.


7. Využití přirozeného světla v mělké vodě

Prvním způsobem zlepšení fotografií je využít přirozené světlo pod hladinou a věnovat pozornost směru slunečního svitu. V mělké vodě můžeme využít slunečního světla z hladiny a pouze kompaktním fotoaparátem v podvodním pouzdru bez dalšího příslušenství pořídit velmi pěkné snímky.

Základem je alespoň částečné nastavení fotoaparátu, zvolení podvodního režimu vyvážení bílé barvy a využití slunečního svitu. Ve vodě je třeba velmi pomalu plavat okolo korálů a fotografovat se slunečním světlem v zádech - paprsky svítí přes vás a podobně jako blesk nasvítí útes. Na rozdíl od blesku ale slunce prosvětlí i vzdálenější předměty a dostanete tak fotografie s přirozenými barvami v celém snímku.

Brzy ráno či pozdě odpoledne svítí slunce šikmo skrz hladinu měkkým světlem. Později cca od 10 hodiny je intenzita světla největší, světlo bude tvrdší a méně rozptýlené jak přímo shora prochází hladinou.

Díky podvodnímu režimu bílé barvy nebudou fotografie příliš modré a doladíte je pak v počítači (ideálně úpravou ve formátu raw). Pokud fotoaparát nemá podvodní režim vyvážení bílé, použijte červený filtr. Filtr částečně omezí množství světla jdoucí do fotoaparátu, ráno či pozdě odpoledne zvyšte proto hodnotu ISO nahoru nebo snižte nastavení clony.

Při potápění s přístrojem je možné v mělké vodě (cca od 2 do 6 metrů) zůstat pod hladinou přes 2 hodiny a intenzivně fotografovat - nemusíte se obávat dekomprese ani nedostatku vzduchu. Nejvíce slunečního světla bude pod vodou přibližně mezi 10 - 14 hodinou.

Vyzkoušejte u kompaktního fotoaparátu následující nastavení: režim P (Program) nebo Av (Priorita clony, nastavte f4 - f5 pro širokoúhlé snímky, na makro záběry f5.6 i více), dejte pevnou hodnotu ISO (například 100), podvodní režim vyvážení bílé, celoplošné měření expozice se zdůrazněným středem. Pomocí ovládání kompenzace expozice můžete snímky zesvětlit či ztmavit, pokud nevychází fotografie správně. Tato nastavení můžete přizpůsobit svým potřebám a typu fotoaparátu, hodnoty jsou uvedeny pouze jako příklad.

Pozor - i když snímek na displeji nemá rovnou barvy, jaké vidíte očima, nemusíte se bát. Pokud jste fotografovali zblízka v mělké vodě, barvy ve snímku budou, jen je třeba fotografii upravit v počítači. Modrý či nazelenalý nádech velmi pravděpodobně půjde odstranit ručním posuvem vyvážení bílé barvy a pomocí práce s barvami.

Útes, Rudé moře. Fotografováno při šnorchlování Canonem G11.
Režim Program, clona f4, čas 1/160, ISO 80, ohnisko 28 mm.
Povšimněte si útesu vzadu - i když je v mělké vodě a stejně jako útes vpředu nasvícen dostatkem slunečního světla, kvůli velké vzdálenosti od 
fotoaparátu nejsou barvy vidět.
Útes, Rudé moře. Fotografováno při šnorchlování Canonem G11. Režim Program, clona f4, čas 1/160, ISO 80, ohnisko 28 mm. Povšimněte si útesu vzadu - i když je v mělké vodě a stejně jako útes vpředu nasvícen dostatkem slunečního světla, kvůli velké vzdálenosti od fotoaparátu nejsou barvy vidět.

Perutýn, portrét ryby, Rudé moře. Fotografováno při šnorchlování Canonem G11.
Režim Program, clona f3.5, čas 1/40, ISO 80, ohnisko 62 mm.
Perutýn, Rudé moře. Fotografováno při šnorchlování Canonem G11. Režim Program, clona f3.5, čas 1/40, ISO 80, ohnisko 62 mm.

Útes, Rudé moře. Canon Powershot G16.<br>
Režim priorita clony, clona f3.5, čas 1/125, ISO 200, ohnisko 28 mm, kompenzace expozice -1/3.
Útes, Rudé moře. Canon Powershot G16.
Režim priorita clony, clona f3.5, čas 1/125, ISO 200, ohnisko 28 mm, kompenzace expozice -1/3.

Želva pod vodou, Rudé moře. Canon Powershot G11.
Režim priorita clony, clona f4, čas 1/160, ISO 100, ohnisko 40 mm.
Želva, Rudé moře. Canon Powershot G11. Režim priorita clony, clona f4, čas 1/160, ISO 100, ohnisko 40 mm.

Bradavec, plž na útesu, podvodní makro fotografie. Rudé moře. Canon Powershot G11.
Režim priorita clony, clona f5, čas 1/50, ISO 80, ohnisko 55 mm.
Bradavec, Rudé moře. Canon Powershot G11. Režim priorita clony, clona f5, čas 1/50, ISO 80, ohnisko 55 mm.

Mořani, Středozemní moře. Ukázka fotografie hejna ryb. Canon Powershot G11.
Režim priorita clony, clona f4, čas 1/250, ISO 200, ohnisko 28 mm.
Mořani, Středozemní moře. Canon Powershot G11. Režim priorita clony, clona f4, čas 1/250, ISO 200, ohnisko 28 mm.

Útes, Bali. Canon Powershot G16.
Režim priorita clony, clona f4.5, čas 1/200, ISO 100, ohnisko 28 mm, širokoúhlá předsádka, kompenzace expozice -2/3.
Útes, Bali. Canon Powershot G16. Režim priorita clony, clona f4.5, čas 1/200, ISO 100, ohnisko 28 mm, širokoúhlá předsádka, kompenzace expozice -2/3.

Větevník žlutý, Rudé moře. Ukázka nádherně zbarveného korálu pod hladinou, Canon Powershot G11.
Režim priorita clony, clona f4.5, čas 1/320, ISO 200, ohnisko 28 mm.
Větevník žlutý, Rudé moře. Canon Powershot G11. Režim priorita clony, clona f4.5, čas 1/320, ISO 200, ohnisko 28 mm.

Útes, Filipíny. Canon Powershot G11.
Manuální režim, clona f2.8, čas 1/160, ISO 80, ohnisko 28 mm.
Útes, Filipíny. Canon Powershot G11. Manuální režim, clona f2.8, čas 1/160, ISO 80, ohnisko 28 mm.

Všechny výše uvedené snímky byly vyfoceny bez externího blesku a předsádky, pouze se slunečním světlem a s podvodním vyvážením bílé barvy a upraveny z rawu v počítači.


8. Kompozice

Pokud budete dávat pozor na kompozici, můžete výrazně zlepšit kvalitu svých fotografií. Základním problémem kompozice v podvodní fotografii je snímání shora na dno. S potápěčskou lahví nebo se šnorchlem plaveme ve vodorovné poloze, díváme se přímo dolů a snažíme se pořizovat snímky. Často se zcela nevhodně používá zoom k přiblížení několik metrů vzdálených objektů.

Občas se také začátečníci setkávají s nesmyslnou informací, že nemají pod vodou zoomovat vůbec. Zoom pod vodou lze používat zejména pro focení makra a detailů útesu. Je ale nutné být co nejblíže fotografovanému objektu.

Příklad nevhodné kompozice a velké vzdálenosti od objektu. Přizoomováním si nijak nepomůžete.
Příklad nevhodné kompozice a velké vzdálenosti od objektu. Přizoomováním si nijak nepomůžete.

8.1. Tipy pro kompozici

Fotografujte tedy zdola nahoru - ze dna k hladině a ke světlu, nebo se snažte fotografovat při pohledu z očí do očí.

Při snímáni směrem na hladinu proti slunci můžete vyfotit zajímavé siluety nebo snímky se slunečními paprsky.

Pokud už fotografujete rybu pod sebou, nefoťte přímo dolů, ale šikmo v malém úhlu.

Snažte se fotografovat z co nejkratší vzdálenosti, aby mezi fotoaparátem a foceným objektem bylo co nejméně vody. U širokých záběrů si můžete pomoci širokoúhlou předsádkou, která vám dovolí připlavat k objektu blíže a přitom se vám do záběru daný objekt stále celý vejde.

Jestliže nemůžete vyfotografovat větší část útesu širokoúhlým záběrem, zkuste snímek detailu nebo makro. K útesu se přiblížíte co nejvíce to jde, abyste focenou scénou úplně vyplnili záběr. Všechny ostatní objekty jsou pro focení nedůležité a nechte je mimo záběr. Různé struktury a barevné korály jsou pro vyplnění záběru ideální.

Pokud fotografujete potápěče, dávejte pozor na jejich pozici ve vodě a výstroj. Maska nakřivo, visící automatika, manometr nebo konec zátěžového opasku dokáží fotografii zkazit. Potápěč by neměl pod vodou stát, takto se pod vodou nepohybuje. Potápěč se také nedrží útesů!

Fotíte-li vrak nebo jeho část (například lodní šrouby) širokoúhlým záběrem, můžete do snímku zahrnout potápěče. Divák si tak uvědomí skutečnou velikost fotografovaného předmětu. Pro tyto záběry kompaktem je důležitá širokoúhlá předsádka.

Pokud nemáte u vraku dostatek prostoru na širokoúhlé záběry, věnujeme se detailům nebo na vraku rostoucím korálům.

Při fotografování ryb se snažte ostřit na oči a hlavu, nesnímejte ryby plavající od vás.

Nechávejte živočichům ve snímku volné místo okolo hlavy a ve směru pohybu. Dávejte si pozor, abyste jim nevhodnou kompozicí neuřízli kus těla nebo ploutví.

Jako pomůcku pro kompozici a vyrovnání snímků můžete využít mřížku na displeji (má-li váš fotoaparát tuto funkci, zapněte ji v menu). Některé kompakty jsou také vybaveny digitální vodováhou na displeji.

Útes, Rudé moře. Canon Powershot G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy.
Fotografováno při šnorchlování, režim Program, clona f4, čas 1/80, ISO 80, ohnisko 28 mm.
Příklad pohledu a kompozice směrem nahoru.
Útes, Rudé moře. Canon Powershot G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy. Fotografováno při šnorchlování, režim Program, clona f4, čas 1/80, ISO 80, ohnisko 28 mm. Příklad pohledu a kompozice směrem nahoru.

Slizounek, Rudé moře, portrét živočicha pod hladinou. Canon G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy.
Fotografováno při šnorchlování, režim Program, clona f4.5, čas 1/125, ISO 100, ohnisko 113 mm.
Příklad kompozice z očí do očí.
Slizounek, Rudé moře. Canon G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy. Fotografováno při šnorchlování, režim Program, clona f4.5, čas 1/125, ISO 100, ohnisko 113 mm. Příklad kompozice z očí do očí.

Lilijice, Filipíny. Canon G11, interní blesk a podvodní vyvážení bílé barvy.
Manuální režim, clona f4, čas 1/100, ISO 80, ohnisko 62 mm.
Příklad kompozice, kdy je fotografie vyplněna malou částí krásně barevného útesu s nepravidelným vzorem.
Lilijice, Filipíny. Canon G11, interní blesk a podvodní vyvážení bílé barvy. Manuální režim, clona f4, čas 1/100, ISO 80, ohnisko 62 mm. Příklad kompozice, kdy je fotografie vyplněna malou částí krásně barevného útesu s nepravidelným vzorem.

Stěna s potápečem a podvodními rostlinami, Středozemní moře, ostrov Gozo. Canon G11, kombinace přirozeného světla a externího blesku.
Manuální režim, clona f4.5, čas 1/60, ISO 200, ohnisko 28 mm.
Příklad kompozice vedoucí pohled z rohu snímku do středu.
Stěna a potápěč, Středozemní moře, ostrov Gozo. Canon G11, kombinace přirozeného světla a externího blesku. Manuální režim, clona f4.5, čas 1/60, ISO 200, ohnisko 28 mm. Příklad kompozice vedoucí pohled z rohu snímku do středu.

Nahožábrý plž, Filipíny. Canon G16, interní blesk, Sola světlo a podvodní vyvážení bílé barvy.
Manuální režim, clona f7.1, čas 1/200, ISO 80, ohnisko 91 mm. Příklad makro záběru.
Nahožábrý plž, Filipíny. Canon G16, interní blesk, Sola světlo a podvodní vyvážení bílé barvy. Manuální režim, clona f7.1, čas 1/200, ISO 80, ohnisko 91 mm. Příklad makro záběru.

Ostenec, Rudé moře. Canon G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy.
Režim priorita clony, clona f5, čas 1/80, ISO 80, ohnisko 49 mm. Příklad kompozice z očí do očí.
Ostenec, Rudé moře. Canon G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy. Režim priorita clony, clona f5, čas 1/80, ISO 80, ohnisko 49 mm. Příklad kompozice z očí do očí.

Kranas, rybí portrét, Rudé moře. Canon G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy.
Režim Program, clona f4, čas 1/250, ISO 80, ohnisko 71 mm. Příklad snímku z očí do očí, kdy fotoaparátem sledujeme plavající rybu. 
Tento záběr jsme pořídili v hloubce cca 70 cm pod hladinou, kdy jsme s potápěčskou výstrojí desítky minut v klidu klečeli na písčitém dně
v korálové zahrádce. Ryby si zvykly a plavaly v bezprostřední blízkosti okolo nás.
Kranas, Rudé moře. Canon G11, přirozené světlo a podvodní vyvážení bílé barvy. Režim Program, clona f4, čas 1/250, ISO 80, ohnisko 71 mm. Příklad snímku z očí do očí, kdy fotoaparátem sledujeme plavající rybu. Tento záběr jsme pořídili v hloubce cca 70 cm pod hladinou, kdy jsme s potápěčskou výstrojí desítky minut v klidu klečeli na písčitém dně v korálové zahrádce. Ryby si zvykly a plavaly v bezprostřední blízkosti okolo nás.

9. Úpravy podvodních fotografií


Třetí důležitou věcí pro lepší fotografie je jejich úprava v počítači. Jak jsme již zmínili výše, jsou pod hladinou pořízené fotografie málokdy tak dokonalé, abychom je mohli použít bez úprav. Práce se snímky v počítači, doladění barev nebo použití retušovacích nástrojů pro odstranění nečistot z fotografií je nedílnou součástí podvodního fotografování. Věnujte proto roztřídění a úpravám fotografií dostatek času.

Největší možnosti poskytuje formát raw. Jednoduše a bez degradace snímku v něm upravíte barvy, vyvážení bílé, expozici, světla a stíny nebo doostření. Software pro jeho základní úpravu přidávají výrobci většinou k fotoaparátu.

Úpravy fotografií je nejlepší provádět ráno či večer na kvalitním LCD displeji se zkalibrovanými barvami. Vyhněte se levným TN displejům. Pro kalibrování doporučujeme pořídit kalibrační sondu jako jsou modely Spyder. S pomocí sondy nastavíte monitor tak, aby zobrazoval správné barvy ve vztahu k okolnímu světlu. Takto upravené fotografie pak můžete tisknout a výsledek bude odpovídat snímkům na displeji.

Rozdíl mezi neupravenou a upravenou fotografií:


Útes, Rudé moře. Šnorchlování s Canonem Powershot G11, snímek před úpravou v počítači.
Útes, Rudé moře. Šnorchlování s Canonem Powershot G11, snímek po úpravě v počítači.
Útes, Rudé moře. Šnorchlování s Canonem Powershot G11, podvodní vyvážení bílé. Přirozené světlo bez externího blesku, clona f4, čas 1/80, ISO 80, ohnisko 28 mm.

9.1. Příklad jednoduché úpravy jpeg souboru

Pro úpravu je použit software Zoner Photo Studio 15.

Ropušnice, Rudé moře. Neupravený jpeg přímo z fotoaparátu Canon Powershot G11.
Ropušnice, Rudé moře. Neupravený jpeg přímo z fotoaparátu Canon Powershot G11. Vyvážení bílé na podvodní režim, přirozené světlo.

Úprava v editoru:

Tlačítka Vylepšit -> Upravit barvy, hodnoty:

U fotografie je stažena zelená barva a naopak dosycena chybějící červená.
U fotografie je stažena zelená barva a naopak dosycena chybějící červená.

Výsledný snímek:

Příklad vylepšení barev, podvodní fotografie

9.2. Příklad jednoduchého vyvážení bílé barvy kapátkem

Pro úpravu je použit software Zoner Photo Studio 16.

Nahožábrý plž, Filipíny. Neupravený jpeg přímo z fotoaparátu Canon Powershot G16.
Nahožábrý plž, Filipíny. Neupravený jpeg přímo z fotoaparátu Canon Powershot G16. Snímek je nazelenalý, barvy nejsou správně zobrazeny.

Úprava v editoru, panel Rychlé úpravy:

Vyrovnání bílé -> Ruční vyvážení, kliknete na bílý okraj plže:

Ukázka vyrovnání bílé kapátkem, podvodní fotografie
Tuto metodu můžete použít u dalších snímků, kapátkem kliknete na neutrální (bílou nebo šedivou) barvu - například na písek, kamínek a podobně.

Výsledný snímek:

Výsledný snímek, ukázka vyrovnání bílé kapátkem

9.3. Příklad jednoduché úpravy rawu Canon

Pro úpravu je použit software Canon Digital Photo Professional 3.14.47.

Kotva, ostrov Bonaire v Karibiku. Canon Powershot G16
Kotva, ostrov Bonaire v Karibiku. Canon Powershot G16, širokoúhlá předsádka, režim priority clony, podvodní vyvážení bílé a přirozené světlo. Snímek před úpravou je barevně v pořádku, není třeba vyvažovat bílou. Stačí pouze upravit expozici a doostření, dosytit barvy a zvýšit kontrast.

Úprava v editoru, záložka View, Tool palette (Ctrl+T):

Pomocí jezdce Brightness adjustment snímek prosvětlíme
Pomocí jezdce Brightness adjustment snímek prosvětlíme, Contrast a Highlight dáme na hodnotu 1. Sytost barev Color saturation dáme na hodnotu 4. Ostření nastavíme na hodnotu 6, Fineness a Treshold na hodnotu 1.

Výsledný snímek:

Úprava barev v editoru, výsledný snímek

9.4. Příklad jednoduché úpravy rawu Canon

Pro úpravu je použit software Canon Digital Photo Professional 3.14.47.

Želva, ostrov Bonaire v Karibiku. Canon Powershot G16
Želva, ostrov Bonaire v Karibiku. Canon Powershot G16, širokoúhlá předsádka, režim priority clony, podvodní vyvážení bílé a přirozené světlo. Vyvážení bílé není v pořádku a snímek je tmavý.

Úprava v editoru, záložka View, Tool palette (Ctrl+T):

Úprava v editoru, záložka View, Canon Digital Photo Professional
Pomocí jezdce Brightness adjustment snímek prosvětlíme. Vyvážení bílé provedeme pomocí kapátka, ikona je označena šipkou. Druhá šipka pak ukazuje na bílé místo v písku, kam kapátkem klikneme. Přidáme kontrast na hodnotu 1, sytost barev na hodnotu 3. Ostření nastavíme na hodnotu 6, Fineness a Treshold na hodnotu 1.

Výsledný snímek:

Výsledný snímek, úprava v editoru Canon Digital Photo Professional


10. Doporučená literatura k potápění a cestování

10.1. Knihy o podvodní fotografii

Paul Colley - Winning Images with Any Underwater Camera

Tobias Friedrich - Underwater Photography

10.2. Knihy o potápění, cestování a životě pod hladinou

A Diver’s Guide to the World - National Geographic

Helmut Debelius - Rudé moře, průvodce korálovými útesy

Potápění k vrakům celého světa - Svojtka & Co.

Ewald Lieske - Coral Reef Guide Red Sea

Paul Humann, Ned Deloach - Reef Fish Identification, 3 díly

Ned Middleton - Shipwrecks from the Egyptian Red Sea

10.3. Knihy o historii potápění, objevování podvodního světa a o vracích

Hans Hass - V říši korálů a žraloků 1944, Dobytí podmořské říše 1961, Výprava do neznáma 1967 a Lidé a žraloci 1970 - lze sehnat vyjímečně v antikvariátech

Peter Throckmorton - Ztracené lodě, 1970

Leni Riefenstahl - Coral Gardens (německy Korallengärten), 1978 - vyjímečně lze sehnat na internetu či v antikvariátech

Howard Rosenstein - Treasures, Shipwrecks and the Dawn of Red Sea Diving, 2024


11. Odkazy - identifikace ryb, potápěčská výstroj, školy potápění a další

olson.cz - Skvělý potápěčský e-shop

fishid.com - Databáze ryb, fotografie, knihy, e-shop

fishbase.org - Databáze ryb, fotografie

st-potapeni.cz - Potápěčský e-shop a servis, díly pro podvodní fotografování

backscatter.com - E-shop, skvělé články a recenze, rady a videa

scubaboard.com - Fórum o potápění, výstroji, fotografování

divers-direct.cz - Skvělý potápěčský e-shop, servis a škola potápění

podvodnipouzdra.cz - Velký e-shop s podvodními pouzdry a další foto a video technikou

divephotoguide.com - Foto portál, články a rady

uwphotographyguide.com - Podrobný průvodce focením pod vodou


12. Závěr a shrnutí

  • Přečtěte si návod a pokuste se dostat maximum z vámi koupeného fotoaparátu. Pár změn v nastavení či způsobu používání může znamenat podstatně lepší fotografie.
  • Postupně se naučte, co znamenají termíny jako čas, ISO, clona, měření expozice, jak funguje vyvážení bílé barvy, ostření, co znamená kompenzace expozice atd. Jakmile pochopíte základní nastavení fotoaparátu a technické aspekty, věnujte se co nejlepšímu zvládnutí kompozice snímku, světlu a barvám. Naučte se postupně využít všechny možnosti pod hladinou, jak pořídit pěkné snímky.
  • Foťte či natáčejte v malé hloubce od 2 do cca 6 metrů, využijte sluneční světlo v mělké vodě. Správné využití přirozeného světla a správná kompozice fotografie představují nejjednodušší a velmi účinný způsob, jak výrazně a zdarma bez nutnosti kupovat novou techniku vylepšíte své fotografie nebo videa (ať už fotografujete kompaktem, mobilním telefonem či používáte pro natáčení GoPro).
  • Používejte displej se zobrazeným histogramem a případně i mřížkou (pro lepší kompozici). Dávejte pozor, jaké hodnoty vám fotoaparát při fotografování ukazuje, jak pracuje histogram, zda je po vyfocení snímek ostrý, nejsou v něm přepaly atd. Displej je nejlepší přítel fotografa.
  • V některých případech se prostě fotografie nepodaří, ryba uteče, nemůžete se vhodně přiblížit k útesu a podobně. Smiřte se s tím a užijte si pobyt pod vodou. Po chvíli se zkuste k fotografování vrátit, najít si lepší místo či úhel pohledu. Trpělivost a soustředění jsou velmi důležité.
  • Pro dobré snímky je třeba se naučit co nejlépe potápět. Jakmile se budete příliš hýbat, snímky se rozmažou, kompozice se nezdaří, fotoaparát nestihne zaostřit. A video bude příliš roztřesené.
  • Při potápění s přístrojem musíte být pod vodou klidní, vyvážení a schopní bez pohybu viset u útesu. Jen tak se dokážete soustředit na fotoaparát a jeho nastavení. Rychlými pohyby a neustálým plaváním živočichy jen vyplašíte. Dobré vyvážení a celkově dobré zvládnutí potápění vede k lepším (někdy i k výrazně lepším) snímkům. Pokud zrovna nefotografujete, umožní vám klid a dobré vyvážení kochat se krásami podvodního světa, odpočinout si a užít si barvy života okolo.
  • Buďte ve vodě co nejvíce, foťte a experimentujte, co nejdéle je to možné. Foťte také na suchu nebo v bazénu, nebojte se špatné snímky smazat a pokračovat dál. Naučte se co nejlépe ovládat svůj fotoaparát. Snímky se postupně budou zlepšovat.
  • Visící části potápěčské výstroje mohou poškodit korály. Pokud si při fotografování vleže na dně naberete do oktopusu písek, můžete v krizové situaci ohrozit sebe či svého buddyho. Není nic jednoduššího než věnovat trochu času uspořádání vaší výstroje, použít karabinu k manometru a podobně. Potápějte se ohleduplně a bezpečně bez visící výstroje, neohrožujte sebe ani neničte křehký a krásný podvodní život.

    Žádný snímek nestojí za poškození útesu. Buďte pod vodou ohleduplní ke krásám přírody i k lidem okolo.
  • Přizpůsobte ponor a jeho plán fotografování, ne naopak. Při potápění ve skupině a do hloubky nemusíte mít dostatek času ani světla na dobré fotografie či natáčení videa. Zejména ze začátku je třeba věnovat fotografování a natáčení co nejvíce času, máte tak možnost opravit případné chyby a opakovat záběry.
  • Také výběr dovolené přizpůsobte fotografování pod vodou. Rudé moře je Evropě nejbližší tropické moře se spoustou podvodního života, pro fotografické začátky je ideální. Další skvělou destinací s nádherným podvodním životem je indonéský ostrov Bali, oblast Tulamben. Krásný podvodní život nabízí rovněž karibské ostrovy Bonaire a Curacao. Zajímavou středomořskou destinací je ostrov Gozo.
  • Najděte si buddyho, s kterým se vám dobře potápí, dohodněte se na průběhu ponoru a jak budete fotit. Výběr buddyho a správné naplánování ponoru dokáže výrazně ovlivnit pohodu pod vodou, vaše soustředění a tím výsledné snímky.
  • Naučte se pomocí knih rozpoznávat ryby a živočichy pod hladinou. Věnujte dostatek pozornosti nebezpečným druhům.
  • Prohlížejte si snímky ostatních fotografů, všímejte si kompozice, barev, námětů, světla.

Pokud byste se nás chtěli na něco zeptat, něčemu v článku nerozumíte či máte pocit, že některé téma zde chybí - neváhejte nám napsat na e-mail katepeterphoto@gmail.com.

Přečíst si můžete také naše další články:

Pevná podvodní pouzdra - údržba a příprava před ponorem

Fotografujeme sluneční paprsky pod hladinou

Úprava podvodních fotografií v rawu v programu Canon DPP

Úprava podvodních fotografií jpeg v programu Zoner Photo Studio

Žaket Aqualung Wave a vyvážení pod vodou

Canon Powershot G16, podvodní pouzdro Fantasea a Sola světla


Petr a Katka