Žaket Aqualung Seaquest Wave recenze, vyvážení při potápění a uspořádání naší výstroje


Žaket Aqualung Seaquest Wave

Aqualung Wave model 2012 používáme jako cestovní kompenzátor vztlaku (žaket - BCD). V tomto článku si kompenzátor blíže představíme, rozebereme jeho klady a zápory, podíváme se na zátěžový systém. Věnovat se budeme i vyvážení pod hladinou a uspořádání naší potápěčské výstroje.

Popis

Aqualung Wave je kvalitní kompenzátor vztlaku z odolného materiálu Cordura, nabízený v 6 velikostech. Přestože střih i konstrukce je jednoduchá, je pohodlný a snadno nastavitelný. Design je promyšlený, ani plně nafouknutý žaket nikde netlačí a při vypuštění vzduchu se nepovolují ramenní popruhy.

- lehký cestovní žaket s plastovým backplatem
- materiál 1000D Armorshield Cordura
- možnost integrované zátěže (kapsy Surelock II)
- 6 velikostí (XXS, XS, S, M, L, XL)
- vztlak cca 8, 11, 13, 15, 17 a 20 litrů
- 2 kapsy na výstroj
- odvodňovací otvory v kapsách
- 2 kovové D-kroužky nad kapsami
- vypouštěcí ventily na pravé straně, nahoře a dole
- jednoduché polstrování
- nastavitelný bederní pás
- Seaquest Powerline inflátor

žaket Aqualung Wave, standartně prodáván bez zátěžových kapes a inflátorové hadice

Široký bederní pás nese na suchu váhu láhve při chůzi do vody a drží postroj pevně na těle při potápění. Rychlorozepínací přezky na ramenou umožňují snadné obléknutí žaketu. Na popruh láhve je možné přidat další dodatečné zátěžové kapsy pro lepší vyvážení. Plastový backplate má nahoře rukojeť pro zvednutí nastrojeného žaketu a druhý pojistný popruh pro pevné dotažení a zajištění láhve.

Kapsy na výstroj se zapínají na suchý zip, v levé kapse je poutko na uchycení drobností.

Nejmenší XXS verze se od ostatních velikostí mírně liší. Nemá hrudní popruh a je k ní navíc dodáván odepínatelný měkký mezinožní popruh. I s touto velikostí žaketu je možné používat integrovanou zátěž.

Zátěžové kapsy

Kompenzátor je dodáván bez zátežových kapes, pro použití s opaskem. Je možno přikoupit kompletní set těchto kapes, levý a pravý obal + dvojice kapes Surelock II. Každá kapsa pojme cca 4,5 kg závaží.

Do žaketu nejprve zezadu nacvaknete obaly na zátěžové kapsy a zajistíte je ještě suchým zipem. Do obalů pak dáváte kapsy se zátěžemi. Dole ukázka vložení obalu do žaketu, obal s klipy a suchým zipem a samostatná zátěžová kapsa.

žaket Aqualung Wave, připnutí kapes do žaketu, vpravo obal a zátěžová kapsa

Cestování a hmotnost, cena

Při přepravě odmontujete z žaketu inflátor a případně popruh na láhev. Žaket pečlivě vyfouknete, zapnete přezky, naplocho jej složíte a je připraven na cestu.

Žaket velikosti M váží včetně integrované zátěže Surelock II a přídavných zátěžových trimovacích kapes na popruhu láhve cca 3,1 kg. Pořizovací cena této sestavy včetně kapes na zátěž, krátké inflátorové hadice a trimovacích kapes byla cca 8600,- Kč. Nejmenší velikost XXS má bez zátěžových kapes hmotnost cca 2,3 kg a stála přibližně 5000,- Kč s inflátorovou hadicí, extra dokoupený set integrovaných kapes na zátěže byl v akční ceně cca za 600 Kč.

Detaily žaketu pro uspořádání výstroje

žaket Aqualung Wave, detaily žaketu pro uspořádání výstroje

Pokud se potápíte s automatikou z půjčovny se standartními hadicemi a bez karabin, je na žaketu několik úchytů pro uspořádání výstroje.

Hadici oktopusu zasunete na pravé rameno nebo do průchodky na pravé kapse (označeno šipkami). Hadici manometru nebo konzole protáhnete za levou kapsou. Na pravém rameni a dole vpravo vzadu najdete oranžové táhlo vypouštěcího ventilu.

Polstrování backplate je na suchý zip, pro sušení možno odepnout.

Praktické jsou kovové D-kroužky nad kapsami, nikoli vysoko nad rameny nebo úplně dole jako u jiných žaketů. Velikostí dostačují, nacvaknete do nich několik nerezových karabin.


Tak jako u dražších kompenzátorů Aqualung je i u modelu Wave možné umístit oktopus a manometr do průchodek nad kapsami pro výstroj
Tak jako u dražších kompenzátorů Aqualung je i u modelu Wave možné umístit oktopus a manometr do průchodek nad kapsami pro výstroj.

Příklad umístění oktopusu do žaketu v praxi - regulátor nevisí pod tělo a je ihned k dispozici pro sdílení vzduchu nebo nafouknutí deko bójky. Vezmete si jej jednou rukou
Příklad umístění oktopusu do žaketu v praxi - regulátor nevisí pod tělo a je ihned k dispozici pro sdílení vzduchu nebo nafouknutí deko bójky. Vezmete si jej jednou rukou.

Zhodnocení žaketu

Intenzivně jsme se s ním potápěli během několika dovolených, je to vynikající kousek výstroje.

Výborné jsou zátěžové kapsy Surelock II - kapsu do žaketu vložíte jednou rukou a zasouváte ji, dokud neuslyšíte cvaknutí pojistného mechanismu. Vyjmutí kapes po ponoru jde snadno i na hladině ve vlnách, jednou rukou se držíte člunu a druhou vytáhnete za rukojeť zátěžovou kapsu ven. Pojistný mechanismus je zcela spolehlivý. Vložky na zátěžové kapsy drží v žaketu pevně.

Při potápění se žaketem a hliníkovou láhví je třeba si ale vyzkoušet množství a rozmístění zátěže.

Hliníková láhev je lehká a při umístění zátěži jen kolem pasu můžete mít při ponoru těžké nohy a problémy s vodorovnou polohou ve vodě. Zde pomůže přesunout láhev více nahoru a případně dát část zátěží z boku láhve na popruh co nejblíže zádům do trimovacích zátěžových kapes. S žaketem se nedodávají, kapsy nabízí k dokoupení přímo Aqualung nebo i jiní výrobci.


  • + nafouknutý nesvírá a nijak neomezuje, velmi pohodlný na suchu i pod hladinou
  • + se správně rozloženou zátěží výborné vyvážení a horizontální poloha ve vodě
  • + výběr z 6 velikostí včetně malé XXS verze pro ženy/juniory
  • + průchodky pro umístění oktopusu a manometru
  • + umístění kovových D-kroužků nad kapsami
  • + možno používat s výbornými integrovanými kapsami na zátěž Surelock II
  • + zátěžové kapsy jednoduše vložíte i vytáhnete jednou rukou
  • + nízká hmotnost
  • + dobře nastavitelný
  • + kvalitní materiál, rychle schne
  • + pružný bederní pás pro pevné dotažení žaketu na tělo
  • + popruh na láhev jde snadno vyměnit, nebo na něj lze přidat zátěžové kapsy
  • + kvalitní inflátor
  • + druhý nastavitelný popruh pro dotažení a zajištění láhve

  • − levý D-kroužek je menší než pravý
  • − integrovaná zátěž částečně omezí prostor v kapsách na výstroj

Poznámka:

Žaket nebyl dříve dodáván se středotlakou hadicí k inflátoru. Hadici bylo třeba dokoupit zvlášť, mohli jste se tak ale zvolit délku hadice přesně podle sebe.

Na podzim 2013 byl u žaketu změněn materiál kapes na výstroj a nový model je již standartně dodáván s 69 cm středotlakou hadicí k inflátoru. Jednotlivé velikosti žaketu jsou nyní u nového modelu barevně odlišeny a označeny na rameni, vlevo vzadu a také barevným logem v nápisu Aqualung na kapsách žaketu.

žaket Aqualung Wave, vlevo starý model žaketu, vpravo nový
Vlevo starý model žaketu, vpravo nový. Barevné rozlišení velikostí u nového modelu je následující: světle zelená označuje XXS, žlutá XS, zelená S, červená M, modrá L a šedá XL velikost.

žaket Aqualung Wave, vlevo starý typ, vpravo nové držadlo z popruhu

Aqualung také zdarma u všech modelů vyměnil rukojeti k zátěžovým kapsám Surelock. Původní typ z gumy (obrázek vlevo) nahradilo držadlo z plastu a popruhu. S novým držadlem se kapsy lépe vkládají do žaketu.

Nový model žaketu Aqualung Wave, představen v roce 2016
Jiný model žaketu byl představen na začátku roku 2016, v obchodech jej najdete jako Wave 2016. Design i barevné provedení jsou odlišné, novinkou je výběr z 8 velikostí.
Model 2016 a jeho nástupci bohužel nepodporuje vložení zátěžových kapes.

Zatím poslední model žaketu Wave z roku 2021
Novější model žaketu Wave z roku 2021. Silně reflexní prvky mohou působit rušivě na fotografiích. Zátěžové kapsy bohužel opět nelze použít, žaket má ale stále chytré průchodky pro umístění oktopusu a manometru.

Jiné kompenzátory vztlaku podobného typu, cestovní i univerzální

Bohužel nový Aqualung Wave už nenabízí možnost vložení zátěžových kapes. Ty jsou ale pro pohodlí a bezpečnost při potápění pro nás zásadní. Pokud byste chtěli lehký žaket pro tropické cestování, lze vybírat například z modelů Scubapro Go nebo Level, dále Cressi Travelight či Aviator. V případě, že neřešíte tolik hmotnost, podívejte se například na nový Aqualung PRO HD Men/Women.

Vyvážení a poloha pod vodou

Správné množství zátěží a jejich správné rozmístění je naprosto zásadní pro dobrou polohu pod vodou a pro snadné plavání během ponoru.

Ve vodorovné (horizontální) poloze klade voda tělu nejmenší odpor, zároveň se při fotografování můžete co nejlépe přiblížit k útesu. Správně vyvážený potápěč může viset u útesu mnoho minut, fotografovat a poté jen pomocí ploutví opatrně vycouvat, otočit se a odplavat.

Běžně prováděná vyvažovací cvičení, kdy se potápěč dotýká ploutvemi dna či je v "tureckém sedu/buddha sedu" jsou tedy naprosto zbytečná a zcela neefektivní. Nenaučí potápěče vznášet se ve vodě zcela bez kontaktu se dnem v horizontální poloze, kdy se může nad útesem volně pohybovat a ploutvemi nic nepoškodí.

Vzduch v kompenzátoru se přemístí vždy do nejvyššího bodu - čím více vzduchu v něm bude, tím více se může při změně polohy potápěče přelévat. Je tedy třeba vyzkoušet správné množství zátěže, nesmíte být přetíženi. Do kompenzátoru pak přidáváte pouze malé množství vzduchu pro udržení neutrálního vztlaku. Při správném rozmístění a množství zátěží v těžišti těla se vzduch rovnoměrně rozlije do zádové části kompenzátoru a budete pod hladinou přirozeně vodorovně viset i bez pohybu.

Věnujte pozornost výběru kompenzátoru a seřízení popruhů, tento by vám měl přesně padnout. Zbytečně velký kompenzátor s velkým objemem bude na těle volný, bude klást vodě odpor a vzduch se v něm bude více přelévat. Ideální je také použít integrované kapsy na zátěž nebo alespoň část zátěží dát do kapes na výstroj. Vztlak vzduchu pak působí přímo proti hmotnosti zátěží.

Pozici potápěče pod vodou může kromě zátěže, další výstroje (zejména ploutve) a polohy těla ovlivnit také typ láhve (hliníková či ocelová) a její umístění na kompenzátoru. Správné vyvážení vyžaduje několik pokusů s rozmístěním a množstvím zátěže - úplně se pod vodou uvolněte, přestaňte plavat a lehněte se do vodorovné polohy. Zkuste si v malé hloubce do rukou vzít kostky olova a pohybovat jimi pomalu podél těla, začněte od pasu směrem k hrudníku. Uvidíte, jak se postupně mění poloha těla ve vodě.

Pokud vám před testem se zátěžemi klesají ve vodorovné poloze nohy dolů, posuňte zátěž a případně láhev výš (pokud je to možné). Zátěž se tak dostane blíž ke vzduchu v kompenzátoru a v plících. Jestliže jste těžcí na hlavu, je třeba posunout zátěže dolů.


Katka na ponoru - ukázka v rámci základního potápěčského kurzu
Katka (se žlutým páskem masky) na začátku základního kurzu potápění (OWD) v Rudém moři, žaket Aqualung Wave a regulátor Scubapro s konzolí. Dobrý instruktor potápění vám pomůže se správným množstvím zátěží, správnou velikostí kompenzátoru vztlaku a nastavením popruhů. Vyvážení tak pro vás nemusí být problém - Katka se v trimu pohybovala od začátku kurzu a také v něm prováděla některé potápěčské cviky. Správné vyvážení a výběr správné velikosti kompenzátoru vztlaku se nesmí podceňovat - ve vodě jsme potkali potápěče s o 2 čísla větší výstrojí a spoustou zátěží. Nepřekvapivě jim potápění nešlo.

Katka na ponoru s hliníkovou lahví na ostrově Bali
Katka na ponoru s hliníkovou lahví na ostrově Bali.

Petr s hliníkovou lahví na Filipínách, červeně jsou označené trimovací zátěžové kapsy na popruhu na láhev. Díky nim Petr ve vodě leží
Petr s hliníkovou lahví na Filipínách, červeně jsou označené trimovací zátěžové kapsy na popruhu na láhev. Díky nim Petr ve vodě leží.


Jak vznikají naše videa a jak se potápíme s žaketem Aqualung Wave.

Katka volně v trimu leží a plave ve vodě, nedotýká se dna. Ponor z želvou na ostrově Curacao.

Pomalé plavání, bez dotyku se dnem a bez zvíření písku. Ryby plavou volně mezi námi, ponor na ostrově Curacao. Tak má vypadat přístrojové potápění, takto budete mít nejlepší zážitky, fotografie a videa.

Naše konfigurace výstroje, dekompresní bójka


Ukázka naší potápěčské výstroje a její konfigurace
Ukázka námi používané rekreační potápěčské výstroje, jednoduše upravené pro naše potřeby. Na žaketu máme navíc na inflátoru píšťalku a na levé straně reflexní proužek, abychom si žakety snadno poznali. Snímek vlevo dole z Bali ukazuje Petrovu výstroj s trimovacími kapsami, snímek vpravo dole z Mexika Katčinu výstroj (trimovací kapsy nepotřebuje). Navzdory často zbytečné kritice některých techničtěji zaměřených potápěčů je rekreační konfigurace potápěčského regulátoru naprosto bezproblémová - stačí si před ponorem zkontrolovat dýcháním oba regulátory, zda máte otevřenou lahev a funkčnost žaketu, stačí netahat oktopus za sebou po korálech a mít jej tak, aby šel snadno bez jakéhokoli odepínání podat jednou rukou pro vás nebo jiného potápěče.

1. Jednoduchý žaket Aqualung Wave, lehký, pohodlný, s kapsami na integrovanou zátěž (Petr navíc používá trimovací kapsy na popruhu láhve). V kapse žaketu máme řezák na lana a psací tabulku.

2. Lehký cestovní regulátor Aqualung Mikron, standartní rekreační konfigurace hadic. Od roku 2024 používáme už jen ohebné opletené hadice značek Metalsub, Aqualung a Miflex. Hlavní regulátor máme zavěšen pod krkem, je tak vždy po ruce, nemusíme jej hledat a neplácá se okolo nás při delší chůzi po pláži. Oktopus s délkou 100 cm vkládáme do speciální octo-kapsy na pravé straně kompenzátoru vztlaku. Oktopus lze vytáhnout jednou rukou i poslepu. Hadice oktopusu je přitom dostatečně dlouhá pro sdílení vzduchu. Manometr cvaknutý karabinou zleva nahoře na boku kompenzátoru vztlaku, stav vzduchu je vidět i bez odepínání. Zkrácená hadice k manometru (60 cm) a zkrácená hadice (56 cm) k inflátoru pro snížení odporu vody. Hadice okolo nás netrčí a regulátor s kratšími hadice snadněji zabalíme do příručního zavazadla.

3. 3 mm pružný neopren Henderson nebo 5 mm neopren Beuchat. Dle potřeby obleky doplníme o rukavice, vestu, lycrové tričko nebo kuklu.

4. Jednoduchý potápěčský počítač Suunto Zoop - umístěný na pravé ruce, abychom mohli při zanořování levou rukou ovládat inflátor a na pravé ruce kontrolovat hloubku.

5. Lehčí obyčejné plastové ploutve (nerozstřižené), Katka používá ploutve Aqualung a Petr ploutve Tusa. Obyčejné 5 mm neoprenové botičky, případně doplněné o neoprenové ponožky.

6. V případě potřeby si do vody bereme dekompresní bójku s cívkou a v kapse žaketu obyčejný útesový hák.


Takto uspořádaná potápěčská výstroj se správně seřízeným žaketem a s utaženými a zastrčenými popruhy klade malý odpor vodě a nic pod potápěčem nevisí.

Všechny důležité věci máme po ruce, kontrola hloubky a množství vzduchu je snadná a můžeme se plně soustředit na pořizování snímků.


Jak si žaket vede po více než 12 letech od pořízení?

Možná to někoho překvapí, ale žaket funguje stále naprosto skvěle, bez jediného problému. Používali jsme jej s ocelovými a hliníkovými lahvemi ve sladké i slané vodě, procestoval s námi velký kus světa. Zažili jsme v něm naše zatím nejlepší podvodní zážitky. Během této doby byly několikrát v servisu čistě preventivně prohlédnuty inflátory. Žakety koupeme ve speciálních přípravcích na údržbu kompenzátorů vztlaku.


Ukázky starších konfigurací potápěčské výstroje:

Potápění s žaketem Aqualung Wave v Rudém moři


Odkazy

Článek o poloze ve vodě a trimu, anglicky


Petr a Katka