Rhodos - dovolená s Tomíkem a šnorchlování


Písečná pláž je nádherná. Modrá hladina krásně teplého moře je klidná, jako rybník. Tomík v plavkách pobíhá po jemném žlutém písku s lopatkou v ruce. Slunce krásně svítí. Na šnorchlování vidíme kousek od břehu pěknou podvodní krajinu s kameny a hejny ryb. Na skalách pod hladinou je spousta řas, občasně ježovky či jasně červené nádherné hvězdice. Toto je Rhodos, parádní místo pro rodinnou dovolenou u moře.


Proč řecký ostrov Rhodos

Delší pauza s dovolenými u moře vynucená covidem, rekonstrukcí bydlení, narozením potomka a dalšími značnými změnami v našem životě byla konečně u konce. Z okénka letadla jsme sledovali přibližující se ostrov Rhodos. Chtěli jsme doplnit jód, užít si teplo, slunce, Egejské moře a mořský vzduch i procházky po pláži.

Při plánování dovolené s malým dítětem jsme chtěli do teplého moře s pěknou pláží, do destinace dostupné krátkým letem bez přestupů. Cestovali jsme s rodinou, abychom měli zajištěné hlídání pro Tomíka.

Prioritou pro nás byla dostatečná teplota vody a pohodlný vstup do moře přes písečnou pláž (vhodnou i pro hry), do klidné vody bez vln. Také jsme chtěli alespoň na chvíli vyzkoušet šnorchlování a zjistit, co najdeme pod hladinou.

To vše nám skvěle splnil řecký ostrov Rhodos. Šnorchlování v Egejském moři jsme brali jen jako okrajový doplněk dovolené, ale i v tomto ohledu nás ostrov překvapil - za půl hodiny na šnorchl jsme viděli ve vodě víc ryb, než při týden trvajícím potápění v Chorvatsku :-)

Všechny snímky v článku jsou z kompaktního fotoaparátu Canon Powershot G7 X Mark III s podvodním pouzdrem Fantasea.


Nejlepší místa pro šnorchlování na Rhodosu:

Zátoka Anthony Quinn

Zátoka Ladiko

Zátoka St. Paul

Pláž Kalithea

Pláž Kathara

Pláž Oasis

Pláž Traganou

Pláž Kolymbia

Pláž Stegna

Pláž Charaki

Pláž Glystra

Pláž Lindos

Pláž Pefki

Pláž Kopria


Rhodos - typická krajina pod vodou a ryby.
Egejské moře, Rhodos, pláž Pefki - typická krajina pod vodou, ryby a kameny porostlé řasami. Snímek z ranního šnorchlování.

Rhodos - typická krajina pod vodou a ryba kněžík.
Egejské moře, Rhodos, pláž Stegna - typická krajina pod vodou a rybka kněžík (u spodního okraje snímku).

Detail podvodní krajiny Rhodos, řasy a další podvodní život Středozemního moře.
Detail podvodní krajiny Rhodos, pláž Stegna - ne, není to korálový útes, jde o řasy a další podvodní život Středozemního moře. Řasy slouží jako potrava pro ryby.

Rhodos, hejno cípalů.
Pláž Stegna, hejno očnatců.

Řasy na kamenech v mělké vodě na Rhodosu, zde najdete většinou ráno nejvíc ryb.
Pláž Stegna, řasy na kamenech v mělké vodě, zde najdete většinou ráno nejvíc ryb. Nemá smysl šnorchlovat nad pískem přímo u pláže, kde ryby nenajdou nic k jídlu. Vzadu je vidět barevná rybka kněžík. Snímek bez úpravy.

Rhodos Stegna

Na první dovolené v červenci 2022 jsme zvolili ubytování přes Airbnb v městečku Stegna, ve vile Verde. K moři jsme to měli cca 10 až 15 minut, díky větší vzdálenosti od pláže a silnice bylo ale ubytování výrazně klidnější. Pláže ve Stegně byly pěkné, nebyly přeplněné lidmi a byl na nich jemný písek. Na vstupu do vody se občas objevilo pár kamenů, ale jinak byla pláž nádherná. Lehátka na pláži byla vždy za poplatek a většinou byla obsazená.

Teplota vody byla cca 28 až 29 stupňů, ideální pro koupající se malé dítě nebo pro delší šnorchlování jen v tričku. V městečku je několik skvělých menších restaurací, kde se velmi dobře najíte, také pár obchodů i možnost půjčit si auto. Potápěčské centrum zde bohužel nenajdete.

Hlavní ulice byla ve Stegně přes den rušná, se spoustou aut a turistů (zejména o víkendu). Ranní a večerní procházky a fotografování na pobřeží byly už mnohem klidnější, lidí zde bylo málo. Na běhu brzo ráno jsme pak nepotkali téměř nikoho, stejně tak na ranním šnorchlování.


Pohled na zátoku, Stegna.
Pohled na zátoku, Stegna.

Podvodní krajina v zátoce, Stegna.
Podvodní krajina v zátoce, Stegna. Chodili jsme šnorchlovat zejména do levé části zátoky (při pohledu z pláže na moře) úplně na konec, někde na úrovni ubytování Stone and Sea.

Kolekce snímku, Stegna. Ukázky podvodní krajiny u břehu, vpravo snímky pobřeží.
Kolekce snímku, Stegna. Ukázky podvodní krajiny u břehu, vpravo snímky pobřeží.

Kolekce snímků ze šnorchlování, život pod vodou a podvodní krajina, Stegna.
Kolekce snímků ze šnorchlování, život pod vodou, Stegna. Najdete zde ryby, chobotnice, hvězdice. Vpravo dole naše výbava s pirátskou kachničkou pro Tomíka a fotoaparát Canon v podvodním pouzdru Fantasea.

Tomík při procházce po pláži a vpravo Katka při šnorchlování, Stegna.
Tomík při procházce po pláži a vpravo Katka při šnorchlování, Stegna.

Ryby a podvodní krajina, Stegna.
Ryby a podvodní krajina, Stegna.

Podvodní krajina, Stegna, Rhodos.
Pozdní odpoledne, podvodní krajina, Stegna.


Rhodos Pefki

Pro druhý pobyt v srpnu 2023 jsme na ostrově Rhodos zvolili oblast Pefki, ubytování v Hibiscus Plakia Beachfront s bazénem, v klidnější části na konci městečka. Na pláž Plakia s nádherným pískem jsme to měli cca 2 minuty, pláže byly málo obsazené a celé místo bylo velmi klidné. Ráno nebyl v moři téměř nikdo. Nalevo od pláže Plakia je nádherná malá zátoka s písčitou pláží St. Thomas a lehátky pravděpodobně zdarma (nikdo jejich používání nekontroloval), rovněž skvělá pro děti.

Díky malému množství lidí na pláži nebyl problém si vybrat místo. Šnorchlování v Pefki na obou plážích bylo vynikající, klidná hladina, teplota ráno cca 27 stupňů, odpoledne teplota vody 29 až 30 stupňů. Voda byla bohužel zakalenější (zejména odpoledne), na konci pobytu se pak jeden den zakalila velmi silně a její teplota klesla ráno na 25 stupňů. Rybářské čluny měly vyhrazená místa ke kotvení mimo pláže a jezdilo jich málo.

Do restaurací a obchodů v Pefki jsme to měli o kousek dál, pár minut od našeho ubytování dole na pláži bylo ale výborné občerstvení nabízející vychlazené nápoje a gyros. Nepříjemným překvapením pro nás bylo zjistění, že většina barů, malých restaurací a občerstvení otvírá až pozdě odpoledne či večer - turistů bylo v Pefki výrazně méně, ulice byly například v 11 hodin dopoledne liduprázdné. Pokud ale máte rádi klid, je Pefki ideální.

V Pefki najdete i potápěčské centrum Lepia Dive Centre. Bohužel centrum bylo od našeho ubytování docela daleko a nestihli jsme tak jejich služby vyzkoušet.

Tomík dostal před dovolenou v Pefki nafukovací rukávky Decathlon Nabaiji s textilním potahem vnitřní části. Jsou velmi pohodlné, ze silného materiálu, skvěle drží na rukou a Tomík s nimi krásně plaval v leže v "trimu". Pro hraní ve vodě jsme z Decathlonu dokoupili ještě skvělou nafukovací nudli.


Prázdné ulice ráno, Rhodos Pefki.
Prázdné ulice ráno, Pefki.

Klidná hladina a nádherná pláž Plakia se žlutým pískem, Rhodos Pefki.
Klidná hladina a nádherná pláž Plakia se žlutým pískem, Pefki.

Hejno ryb nad kameny a slunce, snímek ze šnorchlování před 7 hodinou ráno, Rhodos Pefki.
Hejno ryb nad kameny a slunce, snímek ze šnorchlování před brzy ráno, Pefki.

Kněžík a řasy na kamenech, Rhodos Pefki.
Kněžík a řasy na kamenech, Pefki.

Večerní pohled na pláž se západem slunce, Rhodos Pefki.
Večerní pohled na pláž se západem slunce, snímek na clonu f9 bez úpravy přímo z fotoaparátu, Pefki.

Momentky ze šnorchlování, Pefki. Katka a Petr při Šnorchlování.
Momentky ze šnorchlování, Pefki. Katka používala starší ploutve na šnorchlování Scubapro (snímek vpravo nahoře), Petr bez problémů šnorchloval se svými botičkami a ploutvemi Tusa Imprex Tri-ex pro potápění s přístrojem (snímek vpravo dole).

Momentky ze šnorchlování, Pefki.
Momentky ze šnorchlování, Pefki. Ukázka mírně zakalené vody brzy ráno, částečně je to díky velkým hejnům krmících se ryb. Barevných kněžíků bylo ve vodě hodně. Viděli jsme rovněž malou ropušnici. Snímky bez úpravy přímo z fotoaparátu.

Hejno ryb u břehu, Rhodos Pefki.
Hejno ryb u břehu, Pefki.

Katka při šnorchlování kousek od pláže, Rhodos Pefki. Některé dny byla voda ráno pěkně čistá.
Katka při šnorchlování kousek od pláže, Pefki. Některé dny byla voda ráno pěkně čistá.

Malé vlny a velké kameny těsně u břehu, Rhodos Pefki.
Malé vlny a velké kameny těsně u břehu, Pefki.

Momentky z dovolené Rhodos Pefki, Fotografování s Canonem G7 X III.
Zleva nahoře - Tomík řádí v bazénu (modré rukávky Nabaiji) a fotografujeme na krásné pláži. Pohoda s pivem u bazénu a pohled na rybářské čluny. Fotografování s Canonem G7 X III nás bavilo, je to skvělý cestovní fotoaparát.

Rhodos život pod vodou a šnorchlování

Život pod vodou nás v Řecku překvapil. Egejské moře není tropické moře, ale ryb zde bylo opravdu hodně. Viděli jsme také murény, hvězdice, perutýny a chobotnici. Zejména ráno byla hejna ryb opravdu velká - doporučujeme chodit do vody brzy. Na objevování hlubšího moře při ponoru s přístrojem bohužel nezbyl čas.

Moře pro šnorchlování bylo na obou dovolených klidné, ve Stegně jsme s sebou ani neměli ploutve. Žádný proud, snadný vstup do vody a ryby hned blízko břehu. Teplota vody byla v červenci a srpnu dostatečná pro více než 90 minutové šnorchlování jen v tričku. S sebou jsme měli Petrův potápěčský počítač, který nám sloužil jako podvodní hodinky a na měření teploty moře.

Stegna i Pefki měly hezkou podvodní krajinu, v Pefki bylo více ryb. V Pefki bylo nutné jít šnorchlovat brzo ráno pro pěkné fotografie, ve Stegně byla voda odpoledne čistější. Nelze říci, že jedno místo je lepší než druhé - šnorchlování se nám moc líbilo na obou. Při fotografování jsme uplatnili svoje zkušenosti z ponorů s přístrojem - ležet v klidu (u šnorchlování na hladině místo pod ní), nepronásledovat ryby, nekopat ploutvemi, přibližovat se k životu pod vodou pomalu.

Nesnažili jsme se za každou cenu něco vyfotografovat, šlo nám hlavně o zážitek. Být rybám na blízku a sledovat je, jak se krmí a plavou.

Díky šnorchlování s fotoaparátem a životu pod vodou byly obě dovolené mnohem lepší, než kdybychom jen leželi na pláži, grilovali se na sluníčku, koukali do mobilních telefonů a chodili si občas zaplavat.

Pokud někdo řeší, jak si co nejlépe na dovolené odpočinout, náš recept je jednoduchý - teplé moře s životem pod hladinou, jděte alespoň šnorchlovat a vemte si s sebou do vody fotoaparát či akční kameru s podvodním pouzdrem ;-)


Šnorchlování Rhodos, rybka kněžík
Ukázka podvodní krajiny na ostrově Rhodos - barevné řasy a rybka kněžík.

Řecko, snímky ze šnorchlování a teplota vody - v mělku mělo ve vyjímečně horkém dnu Egejské moře teplotu 31 stupňů.
Řecko, Rhodos, snímky ze šnorchlování a teplota vody - v mělku mělo ve vyjímečně horkém dnu Egejské moře teplotu 31 stupňů. Hejna ryb potkáte pod vodou často a kousek od břehu.

Ranní šnorchlování s probouzejícím se sluncem a mořem bylo nádherné.
Ranní šnorchlování s probouzejícím se sluncem a mořem bylo nádherné.

Katka prozkoumává kotevní bod pro rybářské čluny. Dolů na nádech se (pokud nechcete) vůbec vydávat nemusíte, vše bylo vidět při šnorchlování z hladiny.
Katka prozkoumává kotevní bod pro rybářské čluny. Dolů na nádech se (pokud nechcete) vůbec vydávat nemusíte, vše bylo vidět a šlo vyfotografovat při šnorchlování z hladiny.

Šnorchlování Rhodos, řasy a hejno ryb
Podvodní krajina v modro zelené vodě, hejno ryb plave v bezpostřední blízkosti okolo nás.

Šnorchlování Rhodos, mírně zakalená voda a hejno ryb
Mírně zakalená voda ráno, velké hejno ryb okolo nás.

Šnorchlování Rhodos, velké hejno malých ryb
Veliké hejno malých ryb nás zcela obklopuje.

Mapky pro šnorchlování, Stegna a Pefki, Rhodos.
Přibližné mapky kde šnorchlovat - vlevo Stegna, zde je třeba na šnorchl chodit zcela vlevo na konec pláže u ubytování Stone and Sea (červené elipsy na obrázku nahoře) a případně se nebojte zaplavat okolo skály dále doleva do moře. Vpravo Plakia pláž v Pefki, kde je dobré místo na šnorchlování jednak vlevo na předělu pláží a pak na konci pláže Plakia - pokud byste stáli na pláži a hleděli na moře, je to doprava, jak ukazuje menší elipsa.

Ve Stegně i Pefki je třeba vždy šnorchlovat okolo skal - na skalách rostou řasy a ryby tam tak najdou potravu, zejména ráno se tam pravidelně krmí. Na písčité části u pláže najdete ryby pod vodou zcela vyjímečně. Pokud půjdete šnorchlovat pozdě dopoledne, ryb také bude ve vodě výrazně méně.


Postřehy ze šnorchlování s fotoaparátem Canon Powershot G7 X Mark III

Fotoaparát jsme v moři používali s podvodním pouzdrem Fantasea. Plastové pouzdro je lehké a plave na hladině, stačilo jej vybavit pojistnou karabinou připnutou na ruku. Na pouzdro nemusíte dávat základnu nebo jiné příslušenství - pouzdro je velké a bez problému jej udržíte v rukou i bez základny.

Díky velkému rozdílu teplot jsme používali více kusů silikagelu, aby se podvodní pouzdro nemlžilo. Bohužel jakmile na pouzdro našroubuje příslušenství jako jsou filtry nebo makro předsádka, je na fotografiích v záběru vidět silná vinětace.

Při šnorchlování jsme fotografovali v režimu priority clony, s podexponováním - 1/3 a s automatickým ISO tak, aby fotoaparát vždy sám udržoval rychlý čas pro fotografování ryb. Značným problémem se pod vodou ukázalo vyvážení bílé barvy a volba bodu zaostření.

Na automatické vyvážení bílé barvy byly fotografie někdy až neuveřitelně zelené a celkově barevně mimo, na tohle jsme nebyli po předchozí mnohaleté zkušenosti s perfektními barvami ze staršího kompaktu Canon Powershot G16 zvyklí. Podvodní režim vyvážení bílé bohužel G7 X Mark III nemá.

S vyvážením bílé barvy jsme proto experimentovali přímo ve vodě, s pomocí tzv. ručního posunu vyvážení. Celý postup je v návodu níže, tak se nám při šnorchlování podařilo mít rovnou při fotografování celkem použitelné barvy a výrazně jsme si tím zjednodušili a urychlili následné úpravy snímků v počítači. Používání červeného filtru se nám při šnorchlování neosvědčilo, červený filtr má smysl až při potápění v hloubce 3 - 4 metry či více.

Jak na posun vyvážení bílé barvy

Přes tlačítko Q Set (uprostřed kruhového ovladače na fotoaparátu) se dostanete do nastavení:

1. zvolíte AWB - automatické vyvážení bílé

2. tlačítko Menu

3. zobrazí se barevný terčík pro nastavení posunu barev, bod nastavení je posunut mírně vpravo z předchozího nastavování (pokud jste toto zatím nepoužili, bude bod nastavení ve středu)

4. bod nastavení posuňte zcela dolů do pravého spodního rohu mezi červenou a fialovou. Vyzkoušejte pod vodou s tímto nastavením fotografovat a případne upravte posun barev dle potřeby. Místo automatického vyvážení bílé (AWB) lze zvolit i režim denní světlo a provést posun barev. Na displeji pak uvidíte, jak vaše fotografie budou vypadat. Pokud jste v mělké vodě brzo ráno, mohou být fotografie s tímto nastavením až příliš do červena, v takovém případě posuňte bod nastavení jen mírně doprava dolů.

Dvojice obrázků s čísly a symboly ukazuje celý postup posunu barev vyvážení bílé:

Posun barev, menu fotoaparátu Canon G7 X Mark III
Ukázka volby ručního vyvážení bílé barvy.


Jak na posun rámečku ostření v podvodním pouzdru

Fotoaparát umí automaticky zaostřit podobně jako mobilní telefony, bohužel pod vodou toto ostření nefunguje (zaostření se často chytá na nečistoty ve vodě a mimo to, co chcete fotografovat). Rámeček ostření se na souši aktivuje a posouvá prstem na dotykovém displeji, což v podvodním pouzdru použít nejde. Na fotoaparátu chybí tlačítko na aktivaci bodu ostření, jaké měli starší modely kompaktů Powershot.

Návod bohužel jinou možnost změny ostřícího bodu než pomocí dotykového displeje vůbec neuvádí, nám se podařilo přijít na to, že pro změnu lze využít programovatelné tlačítko * - hvězdičku neboli zámek expozice.

1. v Menu najděte ikonu dalšího nastavení označenou symbolem klíče, přejděte na stránku 5 a zvolte Uživatel. funkce (C.Fn)

2. nalistujte směrem doprava stránku 4, C.Fn II: Jiné zákaznické nastavení, druhá položka shora vlevo je volba funkce tlačítka zámku expozice

3. zvolte tuto položku, zobrazí se detailní náhled, ukazující pozici tlačítka na těle fotoaparátu

4. znovu se v menu dotkněte položky s tlačítkem * a vpravo níže po srolování je v seznamu voleb možnost volby ostřícího bodu (Volba AF bodu), pak zmáčkněte Set pro potvrzení volby

Po zmáčknutí tlačítka zámku expozice se v podvodním pouzdru aktivuje bod ostření a s pomocí mačkání kruhového voliče na zadní straně fotoaparátu pak rámeček ostření posunete dle potřeby.


Volba nastavení volby ostřícího bodu, menu fotoaparátu Canon G7 X Mark III
Ukázka postupu volby bodu ostření. Tímto zvolíte jinou funkci programovatelného tlačítka zámku expozice.

Pocity z používání fotoaparátu Canon Powershot G7 X Mark III byly rozporuplné. Na souši je to příjemný fotoaparát, vhodný na cesty. Je malý a skladný - možná až příliš malý, oproti starším modelům Powershot je na něm méně ovládacích prvků a i tlačítka jsou menší, malý a nedostatečný je i grip.

Obrazová kvalita je velmi dobrá, bohužel slabá výdrž na baterie a nepohodlí při držení při delším fotografování nás zklamaly. V podvodním pouzdru jsme při šnorchlování vyřešili barvy i volbu bodu ostření, bohužel i tak fotoaparát někdy zaostřil mimo. Fotografování i natáčení videí je třeba dobře rozmyslet - baterie nestačí na 90 minut trvající šnorchlování. Fotoaparát se navíc rychle přehřeje, poté nemůžete nahrávat 4K videa.

Pokud intenzivně nepřetržitě fotografujete, baterie se velmi rychle vybije a fotoaparát během neustálého používání nevychladne, takže 4K video prostě nenatočíte. Je třeba si při šnorchlování vždy dát několik minut pauzu, fotoaparát zcela vypnout a nechat vychladnout.

Celkově nás fotografování s Canonem Powershot G7 X Mark III bavilo, ale fotoaparát má některé nedostatky, které nás při používání pod vodou nepotěšili. Stejně jako nás nepotěšil stručný manuál, který vůbec neuvádí některé pokročilé funkce a volby, musíte na ně přijít sami.

Natáčení videa bohužel není nejsilnější stránka fotoaparátu. Pouze 30 snímkové 4K, malá výdrž baterie a nepříliš účinná stabilizace pod vodou, stejně jako celkově horší barvy a ostření. Všechny tyto nedostatky se při natáčení během šnorchlování projevili a nakonec jsme se rozhodli spíše fotografovat. Z pár natočených kratších souborů jsme ani video nesestříhali.

Starý Canon Powershot G16 byl univerzální na foto i video pod vodou i na souši, tohoto výsledku bohužel výrazně novější G7 X Mark III nedosahuje.


Rhodos potápění lokality

Pokud by vás zajímalo potápění s přístrojem na Rhodosu, zde jsou zajímavé lokality.

Nejlepší místa pro potápění na Rhodosu:

Zátoka Anthony Quinn

Zátoka Ladiko

Zátoka St. Paul

Vrak Giannoula v Plimiri

Pefki

Kalithea

Kolymbia

Lindos a jeho jeskyně

Psaropoula

Pentanissos


Šnorchlování a potápění Rhodos videa na Youtube

Zde si můžete pustit zajímavá šnorchlovací a potápěčská videa od různých autorů:

Šnorchlování Rhodos - Traganou

Šnorchlování Rhodos - hotel Amilia Mare

Potápění Rhodos - delfíni v Bluetopia Marine Park

Potápění Rhodos - Kalithea

Potápění Rhodos - jeskyně Lindos


Naše fotogalerie

Zde najdete další fotografie z obou dovolených:

Rhodos Stegna

Rhodos Pefki


Závěrem

Obě dovolené na Rhodosu proběhly skvěle. Plánování bylo jednoduché (letenky a ubytování Airbnb), nejvíce času nám zabralo vybrat správné místo a vhodné ubytování na ostrově.

Báječné moře, pěkné pláže, skvělá místa pro fotografování a romantické západy slunce. Tomík si oba pobyty u moře hodně užil, nebál se ani jít dále od břehu a vyřádil se s pískem na pláži. V Pefki si oblíbil bazén v ubytování a bylo vidět, jak ho plavání a pobyt ve vodě baví a jak se během dovolené rychle zlepšuje. Toto je první článek, se kterým nám jako nový člen blue-sea.cz týmu Tomík pomáhal :-) a jeho nadšení pro moře, pláže, hry s pískem a bazén bylo úžasné.

I my jsme si vychutnávali teplé moře, šnorchlování a fotografování pod hladinou, výlety na památky a historickou architekturu i skvělé řecké jídlo.


Kdy na Rhodos? Pokud chcete teplé moře, cestujte na ostrov od července do září.

Kudy na Rhodos? Na ostrov se létá přímo, bez přestupů.

Kam a které ubytování na Rhodosu? Místo dovolené volte podle toho, jaké chcete navštívit pláže a jaké památky. Můžete vybírat z hotelů, apartmánů či celých nemovitostí.

Je Rhodos vhodný i pro začínající potápěče? Ano, ostrov je vhodný i pro začátečníky či pokud si potápění s přístrojem jen chcete vyzkoušet. Je také vhodný pro šnorchlování.


Petr, Katka a Tomík