Potápění a krásy Rudého moře, část II., Marsa Alam


Úvodem

Toto je volné pokračování předchozího článku o našem prvním společném potápění a fotografování v Rudém moři.


7 nejlepších potápěčských destinací v Rudém moři v Egyptě:

1. Marsa Alam

2. Šarm aš-Šajch a Ras Mohamed

3. Hurgáda a El Gouna

4. Dahab

5. El Quseir

6. Safaga, Soma Bay a Makadi Bay

7. Hamata, Wadi Lahami a hluboký jih


6 nejlepších světových destinací pro potápění na korálových útesech:

1. Raja Ampat, Indonésie

2. Šalamounovy ostrovy

3. Papua Nová Guinea

4. Fiji

5. Rudé moře

6. Alor, Indonésie



Fotografování ryb Rudé moře

Fotografování rybiček a detailů na životem kypícím útesu bylo další oblíbenou činností během našich ponorů s přístrojem.

Pro použitelné snímky je třeba se na útesu chovat klidně a pomaloučku plavat. Živočichové si tak na vás po nějaké době zvyknou a nebudou se bát. Podvodní fotografie vyžaduje trpělivost a klid, nesmíte nikam pospíchat.

Čím pomaleji plavete, tím víc pod vodou uvidíte!

Fotogenické a na život bohaté části útesu je třeba věnovat co nejvíce času. Případně se u ní potápějte vícekrát. Jedině tak získáte použitelné ostré snímky podvodních živočichů při pohledu z očí do očí a ne jen rozmazané fotografie mizejících ocasních ploutví.

"Vaše pohyby by měly být pomalé a rozvážné, měli byste se ve vodě chovat jako kapustňák. Pomalý pohyb živočichy uklidňuje, zatímco trhavé a rychlé pohyby (jako se pohybuje například žralok), je přivedou k útěku a k hledání úkrytu." - fotograf a potápěč s přístrojem G. J.

Opatrně můžete naplavat do mělkých písčitých lagunek s malou hloubkou (někdy je zde méně než metr vody), lehnout si na dno a čekat na vhodný záběr. Při focení směrem od útesu do hlubší vody získáte krásné snímky barevných ryb s modrým pozadím.

Naopak pro některé fotografie je lepší snímat obráceně z volné vody k útesu, rybu tak zachytíte při krmení nebo lovu v přirozeném prostředí a s útesem v pozadí.

Při fotografování většiny snímků jsme se tak snažili co nejlépe ležet ve vodě v trimu a opatrně se přiblížit k útesu, bez dotyku s korálem či držení na útesu. U některých živočichů jsme leželi či klečeli na dně - poloha vleže je ale výhodnější, fotografujete takzvaně z očí do očí.


Používání zoomu v podvodní fotografii

Podvodní fotografie vyžaduje co největší přiblížení k objektu, avšak při lovu ryb fotoaparátem nelze pořád používat široké ohnisko. Fyzicky se sice dokážete přiblížit a v makro režimu zaostřit i na minimální vzdálenost, ale živočicha tím pravděpodobně vyplašíte. V přiblížení může také často bránit členitý útes nebo žahavý korál.

Docílit detailního záběru ryby je možné kombinací přiblížení fotoaparátu za současného použití zoomu. Většina kvalitních kompaktů, používaných v podvodní fotografii, má objektiv v rozsahu 28-100 mm i více. Ohnisko 80-100 mm stačí k dobrému detailnímu záběru a v kombinaci s nižší clonou a vhodnou kompozicí tak můžeme docílit i rozmazání pozadí. Tím zdůrazníme hlavní motiv fotografie.

Pozor na to, že použití zoomu nenahrazuje fyzické přiblížení ke snímanému objektu, pouze jej doplňuje a pro kvalitní fotografie detailu je nutné použít obojí.


Fotografie zblízka a ostření

Snímky na krátkou vzdálenost často vyžadují, abyste u kompaktního fotoaparátu nastavili ostření na makro režim. V něm se při širokém záběru můžete maximálně přiblížit (pozor na možnost dotyku s útesem a poškrábání portu!).

Makro režim je rovněž nutností u některých fotoaparátů při fotografování se širokoúhlou předsádkou, kdy výrazně pomáhá zlepšit přesnost ostření.

Fotografování na delší ohniska pak vyžaduje odlišný přístup. Je nutné sejmout širokoúhlou předsádku a uvědomit si, že se použitím zoomu prodloužila minimální vzdálenost, kdy fotoaparát v makro režimu zvládne zaostřit. Tato vzdálenost může být i několik desítek centimetrů a při kompozici je třeba ji vzít v potaz.


Ostrost v rozích

U některých záběrů hodně zblízka (fotografujeme například část útesu) na široké ohnisko nebo se širokoúhlou předsádkou si můžeme všimnout rozmazání snímku v rozích.

Tato neostrost je optickým jevem, který se projevuje při použití širokoúhlého objektivu (ohnisko 28 mm nebo méně) v podvodním pouzdru pod hladinou. Částečně ji také může ovlivnit použitá předsádka nebo konstrukce portu. Světlo procházející přes silnější sklo podvodního pouzdra se v krajích portu láme a rozkládá, ve středu snímku ale k tomuto jevu nedochází a ostrost je tak v pořádku.

Neostrost v rozích můžeme z fotografie oříznout nebo jí vhodnou kompozicí a použitím zoomu zmírnit.

Poznámka:

Objektivy typu rybí oko (fish eye) trpí neostrostí v rozích méně, proto jsou často používány v podvodní fotografii nejen na širokoúhlé záběry útesů. U kompaktních fotoaparátu i u akčních kamer se používají mokré širokoúhlé předsádky, které mají podobný tvar jako objektiv typu rybí oko.


Technika

Fotografovali jsme dvojicí kompaktních fotoaparátů Canon Powershot G11, jeden kompakt s podvodním pouzdrem Canon WP-DC34 a druhý s podvodním pouzdrem Ikelite a širokoúhlou předsádkou.

Část fotografií je nasvětlena silným externím podvodním bleskem Ikelite DS160 s difuzérem, část byla vyfotografována v přirozeném světle v mělké vodě s podvodním vyvážením bílé barvy.


Fotografie Jabal al Rosas, život v zátoce


Útes plný života - Rudé moře, Marsa Alam, zátoka Jabal al Rosas
Útes plný života

Čtverzubec v čistírně, Rudé moře
Čtverzubec v čistírně

Klipky, Rudé moře
Klipky

Sapín, Rudé moře
Sapín

Klaun v sasance, Rudé moře
Klaun v sasance

Bradáč, Rudé moře
Bradáč

Štětičkovec, Rudé moře
Štětičkovec

Klaun, Rudé moře
Klaun

Ještěrohlavec, Rudé moře
Ještěrohlavec

Kranas, Rudé moře
Kranas

Štětičkovec, Rudé moře
Štětičkovec

Klaun, Rudé moře
Klaun

Očař, Rudé moře
Očař

Perutýn, Rudé moře
Perutýn, tento jediný snímek je ze šnorchlování

Žlutý slizounek, velikost cca 2 cm, Rudé moře
Žlutý slizounek, velikost cca 2 cm

Pyskoun na útesu, Rudé moře
Pyskoun na útesu

Turbinatka, Rudé moře
Turbinatka

Houba, Rudé moře
Houba

Malý korál s rybičkami, písčité dno zátoky Jabal al Rosas, Rudé moře
Malý korál s rybičkami, písčité dno zátoky Jabal al Rosas

Vlevo fotografie s externím bleskem, vpravo štětičkovec na útesu v přirozeném světle, Rudé moře
Vlevo fotografie s externím bleskem Ikelite DS160 a širokoúhlou předsádkou v podvečer v zakalené vodě, vpravo štětičkovec na útesu v přirozeném světle.

Korálová zahrádka v přirozeném světle, snímek se širokoúhlou předsádkou, Rudé moře
Korálová zahrádka v přirozeném světle, snímek z Petrovy fotosestavy se širokoúhlou předsádkou. Díky ponoru s přístrojem nebyl problém s přiblížením ke korálům ani s úhlem záběru.

Korálová zahrádka a ryby, míchání přirozeného světla a přisvětlení externím bleskem, Rudé moře
Korálová zahrádka a ryby, míchání přirozeného světla a přisvětlení externím bleskem Ikelite DS160.

Korálová zahrádka v podvečer, fotografie s externím bleskem a širokoúhlou předsádkou v zakalené vodě, Rudé moře
Korálová zahrádka v podvečer, fotografie s externím bleskem Ikelite DS160 a širokoúhlou předsádkou v zakalené vodě.

Závěrem

Během naší první společné dovolené jsme se pod vodou hodně věnovali fotografování při ponorech s přístrojem, většinou v mělké vodě (3 až 7 metrů hluboko). Korály, ryby a další živočichové na útesu nám naprosto učarovali. Na dovolenou jsme odjížděli s několika tipy ze zahraničních článků, jak ryby a život pod vodou fotografovat tak, aby snímky co nejlépe vyšly.

Jen jsme si je přizpůsobili pro naše fotografování se staršími kompakty, ale tyto rady jsou vlastně univerzální.

V praxi pod vodou se pak rychle ukázalo, že tyto rady fungují. Díky nim jsme si přivezli spoustu pěkných snímků a fotografujeme podle těchto rad dodnes:

Neplavat rychle a nemávat rukama, nepospíchat a přibližovat se pomalu, snímat živočichy z očí do očí, být co nejblíže, dávat pozor na ostření, kompozici a expozici snímku, naučit se pracovat nejprve v mělké vodě s přirozeným světlem.

Teprve potom se učit fotografovat hlouběji s umělým světlem z blesku či videosvětla. Na útesu se ničeho nepřidržovat a nezkopat písek na dně.

Všechny tyto tipy lze využít i s obyčejným kompaktním, akční kamerou či vodotěsným outdoorovým fotoaparátem, při focení mobilním telefonem nebo natáčení videa. Tyto tipy fungují nejen při potápění s přístrojem, ale i při šnorchlování.

Pokud se potápíte s přístrojem, je základem úspěchu trim (vodorovná poloha těla potápěče ve vodě), pomalé plavání žabím kopem a vznášení volně ve vodě, bez držení na útesu. Na fotografování potřebujete zejména na začátku více času, takže doporučujeme se potápět ve dvojici samostatně ze břehu.

Případně jezděte alespoň na výlety v malé skupince pokročilých potápěčů s dobrým průvodcem. Vyhněte se velkým skupinám začátečníků, kteří kopáním a plácáním rukama či rychlým plaváním mohou ryby vyplašit a kde nebudete mít na fotografování dostatek prostoru a času.

Pokud vás zajímá, jak jsme upravovali naše nádherné fotografie, tak v tomto článku najdete informace o práci s Canon soubory raw.

Zde si můžete přečíst o úpravach fotografií v jpeg.

A v tomto článku najdete informace k používání a údržbě pevných podvodních pouzder.


Další články o potápění v Rudém moři a videa

Potápění v zátoce Abu Dabbab

Potápění na útesu Elphinstone

Zajímavá podvodní videa z Rudého moře


Rudé moře, Marsa Alam, Egypt - podvodní videa

Naše video:



Doporučujeme také nádherné video od Moken Planet z ponorů v Marsa Alam, krásně ukazuje jak úžasné je potápění s přístrojem:


Marcin Ekman - začátečnické video z Marsa Alam, kamera GoPro 9:



Petr a Katka