Za okénkem se objevují červánky. Nad Egyptem svítá. Motory hučí a ukrajují poslední kilometry k letišti v Marsa Alam, za chvíli budeme přistávat. Začíná 14 dní dovolené v Marse Alam - dovolené vyplněné potápěním a fotografováním. Konečně si spolu jedeme užít tropický svět a zářijovou nádherně teplou vodu Rudého moře.
Krásná delší zátoka, plná života a nádherných korálů, ležící kousek od hotelu Oriental Bay (nyní Aurora bay resort). Na levém (severním) břehu zátoky se nachází potápěčské centrum Ducks Diving Superior.
7 nejlepších potápěčských destinací v Rudém moři v Egyptě:
1. Marsa Alam
2. Šarm aš-Šajch a Ras Mohamed
3. Hurgáda a El Gouna
4. Dahab
5. El Quseir
6. Safaga, Soma Bay a Makadi Bay
7. Hamata, Wadi Lahami a hluboký jih
6 nejlepších světových destinací pro potápění na korálových útesech:
1. Raja Ampat, Indonésie
2. Šalamounovy ostrovy
3. Papua Nová Guinea
4. Fiji
5. Rudé moře
6. Alor, Indonésie
Po obou stranách se rozprostírají korálové útesy. Začínají v mělké vodě, postupně se rozrůstají v korálové stěny a nakonec sahají až do hloubky okolo 25 metrů.
Písčité dno ve středu zátoky je porostlé mořskou trávou, jež slouží jako podmořská pastvina pro želvy, siby a další živočichy.
Při ústí do moře je zátoka hluboká více než 30 metrů. Z obou stran je lemována korály a životem kypícími členitými stěnami a svahy, místy přecházejícími v jeskyňky.
Voda v zátoce krásně klidná, což je pro potápění a fotografování naprosto ideální.
Naproti pláži se slunečníky se nachází potápěčské centrum Ducks Diving Superior. Od hotelu jezdí do centra shuttle bus, případně je možné k němu dojít příjemnou procházkou po pláži okolo zátoky.
V centru najdete vše potřebné, od půjčovny výstroje přes sprchy až po sušárnu. Personál je velmi ochotný a je možné se individuálně domluvit na spoustě věcí, od kurzů přes ponory v zátoce a ponory z člunu v okolí zátoky až po výlety do jiných oblastí (zátoka Abu Dabbab, útes Elphinstone, Dolphin House, etc.).
Jedním z problémů, které by člověk u Rudého moře neočekával, se pro nás stala čistota vody.
Zřejmě v důsledku ve vodě rozptýleného sekretu vylučovaného korály v kombinaci s velmi teplou vodou a písčitým dnem se zátoka během dne silně zakalila a později odpoledne již připomínala spíše přehradní nádrž někde v České republice. Kal v noci zmizel a brzy ráno byla voda průzračně čistá.
Na potápění jsme si proto několikrát přivstali, případně během dne jsme jezdili člunem ven ze zátoky, do čistější vody volného moře.
Brodíme se mělčinou kousek od potápěčského centra s těžkou výstrojí na zádech, v rukách sestavy pro podvodní fotografování. Do hlav nám pálí egyptské slunce. Pomalu doplaveme ke konci mělčiny, kde pod námi začínají růst nádherné korálové útesy.
Poslední kontrola výstroje a mizíme pod hladinu do světa ticha. Pomaloučku klesáme, uvolněni ve stavu beztíže. Kolem nás se objevuje Neptunovo království v celé své kráse. Ryby proplouvají mezi barevnými korály všech tvarů, až kolikrát ani nevíme, na co dříve namířit fotoaparát.
Motor zakašle a téměř zmlkne. Člun se houpe na vlnách. Sedíme na bocích, pár nádechů z automatiky pro kontrolu. Kapitán počítá, na "3" se po zádech překlopíme do vody. Signál na hladině, zda je vše ok, a ponor na otevřeném moři kousek od ústí zátoky může začít.
Člun se vrací na základnu a my pod hladinou plaveme zpět do zátoky. Nespěcháme, fotografujeme a relaxujeme ve vodní náruči.
Jeho paprsky nás provází po celý pobyt. Procházejí hladinou a jemně hladí korálové zahrádky v mělké vodě.
Světla je tu tolik, že téměř není třeba používat externí blesk. Čas, věnovaný pouze fotografování a kochání se tou nádherou, utíká bohužel strašně rychle a ručička manometru nás vyhání z vody. Nyní musíme z bezpečnostních důvodů před dalším ponorem pár hodin počkat a vydýchat případný dusík.
Přestávku mezi ponory využíváme k jídlu, údržbě fotosestav a odpočinku při prohlížení úlovků na notebooku. Na náš další ponor se opět vracíme do mělké části zátoky. Plaveme kousek po hladině na zádech s nafouknutým žaketem a zanořujeme se až vedle rozkvetlých korálových zahrádek. Pokračujeme ve focení a dokonale zapomínáme na svět nahoře.
Některé ponory do mělkého moře k úžasným korálovým zahrádkám se nakonec pěkně protáhly :-). Ale kam pospíchat, když je pod vodou tak krásně a láhev se vzduchem vám zajištuje dostatek času. Potápění s přístrojem je přece o relaxu, objevování, užívání si, o zpomalení a o klidu.
Nakonec jsme tak pod vodou dopoledne na jednu láhev vydrželi v mělku 2 hodiny a 35 minut. V potápěčském centru nám to nechtěli věřit, tak jsme si stejně dlouhý ponor odpoledne zopakovali :-)
Do Egypta s námi cestovala dvojice kompaktů Canon Powershot G11. K jednomu fotoaparátu jsme vezli podvodní pouzdro Canon WP-DC34. Tuto sestavu používala Katka.
Petr měl ke Canonu G11 podvodní pouzdro Ikelite se širokoúhlou předsádkou. Část jeho snímků je také fotografována se silným externím podvodním bleskem Ikelite DS160 s difuzérem. Dále jsme s sebou měli základní drobnosti na údržbu podvodních pouzder, náhradní o-kroužky a trojici nabíječek na baterie Canon.
Bylo to naše první společné focení pod vodou při potápění s přístrojem. Bohužel jsme nemohli věnovat celou dovolenou jen fotografování - Katka nejprve musela absolvovat potápěčské kurzy (Padi základní a pokročilý kurz potápění) a Petr se snažil během této doby po delší pauze rozpotápět a dostat se do formy.
Teprve v druhé půlce pobytu jsme se tak mohli plně vrhnout na fotografování krás zátoky a chodit sami pod hladinu - a že to stálo za to. Lepší první dovolenou na začátek společného potápění a fotografování jsme si nemohli přát.
Původně jsme plánovali i šnorchlování, nakonec jsme se převážně potápěli s přístrojem - fotografování pod vodou je s potápěčskou láhví mnohem snazší a zážitek na korálovém útesu je mnohem lepší. Byli jsme často pod hladinou velmi mělko, jen v pár metrech. Vydýchali jsme tak málo vzduchu a potápěčská láhev nám vydržela báječně dlouho.
Tento zážitek nejde nahradit šnorchlováním, bohužel máte na šnorchl omezené možnosti, jak se k útesu a živočichům pomalu přiblížit a také jste omezeni z hlediska úhlu záběru, v jakém fotografujete. Také si bohužel při šnorchlování neužijete ten báječný pocit odpojení od hladiny, stavu beztíže a naprostého klidu.
Právě díky ponorům s přístrojem se nám fotografie dařily a výsledné snímky nás na konci dovolené oba překvapily. Korálový útes a život na něm jsme si díky ponorům s přístrojem fantasticky vychutnali.
Pokud vás zajímá, jak jsme upravovali naše nádherné fotografie, tak v tomto článku najdete informace o práci s Canon soubory raw.
Zde si můžete přečíst o úpravach fotografií v jpeg.
A v tomto článku najdete informace k používání a údržbě pevných podvodních pouzder.
Potápění a šnorchlování, Marsa Alam 2011
Zajímavá podvodní videa z Rudého moře
http://zivazeme.cz - Život v mořích a oceánech (Ryby, paryby a savci)
http://www.ducks-diving.com - Potápěčské centrum v Egyptě
http://index.divetheocean.net - Identifikace ryb
Na tento text volně navazuje náš další článek Krásy Rudého moře, část druhá. V něm najdete další fotografie a popisujeme zde postupy, jak snímky vznikaly.
Petr a Katka