Ostrovy Malta a Gozo (Maltská republika) jsou nejlepší potápěčskou destinací ve Středomoří. Po zrušení naší dovolené v Egyptě jsme se v září 2013 rozhodli Maltu a její krásy navštívit. Pro náš pobyt jsme si vybrali ostrov Gozo, městečko Marsalforn rozprostírající se okolo stejnojmenné zátoky. Oproti Maltě jezdí na ostrov Gozo méně turistů. Gozo je více o potápění, najdete zde krásné pobřeží a zajímavá místa.
Podvodní krajina ostrova Gozo je nádherná - jeskyně, vraky, stěny a skály v krásně čisté a teplé vodě. Potkáte zde hejna ryb, murény, hvězdice, sépie, houby, plže, mořské koníky, chobotnice a spoustu dalšího života.
Stejně krásné a zajímavé je i Gozo nad hladinou.
Dovolenou jsme si tak ohromně užili a v roce 2014 jsme se na ostrov vrátili, pro další skvělé potápěčské zážitky s potápěčským centrem Bubbles, ponory u ostrova Comino a na legendárním vraku P31.
10 nejlepších destinací pro jeskynní potápění:
1. Cenoty, Mexiko
2. Blue Holes, Bahamy
3. Jeskyně Orda, Rusko
4. Lanai, Havaj
5. Želví jeskyně, Sipadan
6. Gozo a Malta
7. Florida
8. Jeskyně Chandelier, Palau
9. Jeskyně Sra Keow a Song Hong, Thajsko
10. Jeskyně Bayhibe, Dominikánská republika
9 nejlepších potápěčských destinací ve Středozemním moři:
1. Malta, Gozo a Comino
2. vrak MS Zenobia, Kypr
3. ostrovy Medes, Španělsko
4. Ustica, Itálie
5. Kas, Turecko
6. Premuda, Chorvatsko
7. Sardinie, Itálie
8. Chios, Řecko
9. Costa del Sol, Španělsko
Potápěčské centrum Bubbles v Marsalfornu se postaralo o dopravu auty i ubytování. Do vody nás doprovázeli jejich výteční divemasteři, péče o klienty a plánování ponorů bylo skvělé.
V Bubbles se potápí v malých skupinkách, 4 potápěči stejné potápěčské úrovně a průvodce, někdy pouze 2 potápěči a průvodce. Velmi se nám také snažili vyjít vstříc z hlediska fotografování při ponorech.
K potápění na ostrovech není třeba žádné povolení, neplatíte žádný poplatek. Držitelé Advanced licencí mohou chodit do vody s partnerem bez divemastera. V potápěčském centru si jen půjčíte láhve a můžete jet lodí či autem na ponor. Na Maltě a Gozu se na rozdíl od ČR jezdí vlevo, některé cesty k lokalitám jsou ve velmi špatném stavu, takže doporučujeme zapůjčení terénního vozu.
Potápěčských center je na ostrovech spousta, konkrétně jen v Marsalfornu je jich nejméně 6. Z nabídky výletů a lokalit si vybere úplně každý. Všude se domluvíte anglicky a případně i dalšími jazyky. Potápí se ze břehu nebo z lodi a některá místa jsou dostupná oběma způsoby.
Pobřeží je skalnaté a hodně členité, na některých místech tak při potápění ze břehu lezete do vody po žebříku anebo je třeba ujít z parkoviště kus cesty po skalnatém terénu. Výběr lokalit pro potápění je proto třeba přizpůsobit počasí. Vlny a vítr mohou vstup do vody a ponory na některých místech znemožnit, většinou se ale dá potápět na druhé straně ostrova. Potápěčská centra počasí před odjezdem na ponory kontrolují.
V Bubbles se maximálně dbá na bezpečnost, vždy se proto potápíte podle aktuální předpovědi počasí (aby byly ponory bezpečné z hlediska větru, proudů a vln). Na potápěčské lokality jezdíte v terénním pickupu, vybaveném velkou lékarničkou s kyslíkem. Na každý ponor jsme s sebou také měli signální bójku a malou svítilnu.
Barokomoru najdete jak na Maltě (Mater Dei Hospital, Msida), tak i na ostrově Gozo (Gozo General Hospital, Victoria).
Na Gozo nás na potápění a dovolenou doprovázela dvojice fotoaparátů Canon Powershot G11. Katka měla ke G11 podvodní pouzdro Canon WPDC-34 a difuzér interního blesku, Petr měl podvodní pouzdro a širokoúhlou předsádku Ikelite a silný externí podvodní blesk Ikelite DS160 s difuzérem. Některé fotografie ze sucha jsou ze zrcadlovky Canon EOS 650D s objektivem 18-135.
Ostrov Gozo má také nádhernou krajinu a pobřeží, kde se vám bude skvěle fotografovat. Zajímavé skalní útvary a zátoky, odsolovací pánve (pocházejí ze starověku) těsně u moře, kopce a členité vnitrozemí.
A kromě přírodních památek na ostrově najdete také krásná historická místa jako Citadelu v hlavním městě Victoria, megalitický chrámový komplex Ġgantija, obří farní kostel Xewkija a další sakrální stavby jako je Ta Pinu, strážní historické věže na pobřeží, úzké uličky a maličké staré domky. Pro fotografy je Gozo ráj.
Marsalforn Bay - zátoka Marsalforn
Zátoka u potápěčského centra, přístup po žebříku z nábřeží, max. hloubka cca 12 metrů. Viděli jsme sépie, kranase, gurnardy, chobotničky a malé druhy ryb.
Xwejni drop off
Zátoka kousek od Marsalfornu, pohodlný přístup ze břehu. Voda byla bohužel zakalená, střídalo se písčité dno s trávou. Podobně jako Marsalforn Bay jde o nenáročnou lokalitu se snadným přístupem, vhodnou pro první ponory a vyvážení.
Azur Window a Blue Hole - Azurové okno a Modrá díra
Delší cesta z parkoviště přes kameny a skály. Zanořili jsme se do jezírka (max. hloubka cca 14 metrů) a vyplavali ven pod skalní oblouk Azure Window.
Inland Sea - Vnitřní moře
Ponořili jsme se uvnitř ostrova a velkou jeskyní vyplavali ven do volného moře. Je třeba dávat pozor na lodní provoz. V jeskyni krásně modrá voda, bohužel s kalem od ostatních potápěčů. Největší hloubka v jeskyni je cca 25 metrů.
Ix-Xatt l-Ahmar
Lokalita 3 vraků a krásné mělké vody. V mělké části hejna rybek, sépie, murénky a ropušnice. Dále od břehu jsme navštívili vrak MV Karwela (hloubka cca 38 metrů) a vrak MV Xlendi s torzem automobilu (hloubka 35 metrů).
Ras Il Hobz
Přístup ze břehu, lokalita klesá až do hloubky přes 60 metrů. V mělké vodě krásná viditelnost, spousta červených hvězdic, velká hejna kranasů a mořanů.
Ta'Cenc
Místo přezdívané 100 schodů díky delší cestě z parkoviště do vody, přístup na lokalitu je po žebříku. Viděli jsme chobotnici a mořské koníky.
Cathedral Cave - Katedrálová jeskyně
Nádherné místo s náročným přístupem přes skály trhlinou na okraj nad mořem a potom po žebříku dolů. Překrásná jeskyně s barevnou výzdobou na stěnách a parádně čistou modrou vodou. Úžasná podvodní krajina, velké balvany, neskutečná scenérie pod hladinou.
Mgarr Ix-Xini
Přístup ze břehu, 2 malé jeskyně, největší hloubka cca 18 metrů. Byly zde hvězdice, mořští koníci, červi a mořský jazyk.
Po spoustě úžasných ponorů v Rudém moři byla tato v podstatě "nouzová" narychlo řešená dovolená pro nás obrovským překvapením. Bylo to poprvé, co jsme jeli bez cestovky a hned poprvé jsme díky dobrému plánování zažili fantastické potápění a skvělou dovolenou, navíc levně. Nejdražší položkou byly na poslední chvíli zakoupené letenky. Krajina pod hladinou i nad ní nás nadchla, byly to pro nás zcela nové zážitky.
Také nás překvapilo, jak skvělé fotografie jsme zvládli během pár dní pod hladinou zachytit. Přestože podmínky na fotografování byly výrazně náročnější, než při předchozím potápění v Rudém moři. Bez problému jsme si poradili s potápěním do hloubky, kde bylo méně světla i jsme si vychutnávali ponory do jeskyní a vraků. Další snímky naleznete v galerii Gozo 2013.
Fotografie z druhé dovolené v na ostrově Gozo v roce 2014 najdete v galerii Gozo a Comino. O druhé dovolená a dalším skvělém potápění na ostrově Gozo si můžete přečíst v našem dalších článku.
Potápění na ostrově Gozo bylo úžasné. Sice s méně barvami a bez korálového útesu, ale členité pobřeží, jeskyně, vraky, ponory do hloubky, neskutečně nádherné modré moře, malí živočichové a velká hejna ryb to vynahradily - prostě skvělý pobyt pod hladinou. Báječný zážitek to byl i díky ponorům v malých skupinkách s kvalitním personálem z potápěčského centra Bubbles. Ostrov Gozo rozhodně doporučujeme - a nejlépe si jej užijete jako pokročilí potápěči s AOWD licencí, když už se umíte potápět a máte alespoň trochu zkušeností.
První dovolená bez cestovky nás tak nadchla, že jsme velmi rychle po návratu z ostrova Gozo začali plánovat další cestu. Zaujaly nás fotografie a videa z destinací v Asii. Náš další výlet jsme tak naplánovali na světoznámou potápěčskou tropickou destinaci - na filipínský ostrov Apo. Ale to už je zas jiný příběh.
Mapka lokalit na ostrově Gozo, Bubbles potápěčské centrum
Petr a Katka